Bežne sa pri stavbe domov zatepľujú steny a celkovo aj všetko, čo sa dá len preto, aby z domu počas chladných zimných mesiacov neunikalo drahé teplo a naopak, aby počas leta bolo v dome príjemne chladno. Mnohí ľudia však zabúdajú aj na tepelnú izoláciu podlahy, ktorý je veľmi dôležitá a zabezpečí ešte silnejšiu ochranu pred únikom tepla. Nestačia len kvalitné okná a dobre zateplená strecha spolu so stenami.
Ak nemáte zateplenú podlahu, mnohokrát teplo uniká do základov alebo suterénnych nevykurovaných priestorov. Určite poznáte sami, keď sa v zime prejdete bosí po studenej dlážke. Takáto situácia však pozná veľmi jednoduché riešenie. Je ním tepelné izolovanie, ktoré zabraňuje, a veľmi účinne, únik tepla.
Ak vás zaujímajú percentá, v dome s nezateplenou podlahou prichádza až o 10% tepla, ktoré uniká práve spodnou časťou. Staviť na zateplenie predstavuje jednoduchý nástroj, ktorý sa vám ponúka pri problémoch s udržaním tepla. Ešte predtým, ako sa pustíte do robenia podlahy, musíte si zistiť pár informácií a najmä dať si niekoľko dôležitých bodov, ktoré si zodpoviete:
- Aký materiál zvolíte na zateplenie
- Aká bude hrúbka izolácie
- A či budete zatepľovať zvrchu alebo zospodu
Toto sú tri najdôležitejšie body, ktoré musíte mať zodpovedané ešte predtým, ako sa do niečoho pustíte.
Najdôležitejším faktorom, ktorý ovplyvňuje úplne všetko je to, či bývate v podpivničenom alebo nepodpivničenom dome. Podľa toho sa následne zváži, ktorý typ zateplenia sa vyberie a aké stavebné riešenie sa vám hodí. Najčastejšie sa vyskytnú štyri varianty:
- Môže sa jednať o podlahu v nepodpivničenom dome (je jedno, či je to nový alebo starší dom)
- Môže sa jednať o to, že potrebujete zatepliť podlahu nad pivnicou alebo nejakým nevykurovaným prízemí V tomto prípade sa väčšinou jedná o staršie budovy, ale samozrejme, môže ísť aj o novostavbu
- Ďalším prípadom môže byť strop s podlahou nad vonkajším priestorom. Ide napríklad o byt nad otvoreným prejazdom, priechodom a podobne
- A posledný variant je ten, kedy sa jedná o podlahy lodžií nad vykurovanou miestnosť
Podľa týchto variantov sa tak budete riadiť svojím postupom. Dôležité je vedieť, že každý jeden variant má iný postup a neexistuje jeden univerzálny, ktorý sa hodí na všetko. Najčastejšie sa však v praxi stretnete so zateplením podlahy podpivničeného domu a nepodpivničeného domu. U nás sa len málokedy stretnete s inými možnosťami.
Zateplenie podlahy podpivničeného domu
Aj napriek tomu, že fyzika hovorí o tom, ako stúpa teplý vzduch nahor, bohužiaľ, v týchto prípadoch sa dostáva úplne všade a nejaké to množstvo, spomínaných cca 10%, sa dostáva aj na spodok, kadiaľ uniká preč. Tepelná izolácia je teda aj v tomto prípade veľmi dôležitá. Ak plánujete zatepľovať podlahu nad pivnicou, budete sa musieť popasovať s jedným veľkým problémom. Spraviť takúto podlahu je problematické kvôli tomu, že dostatočná hrúbka tepelnej izolácie sa väčšinou do podlahy nevojde z dôvodu nemožnosti podlahu zvýšiť. Riešením je zateplenie podhľadu zo strany nevykurovanej miestnosti. Ide tak o odporúčané riešenie výhodné z hľadiska akumulácie tepla v zateplenej stropnej konštrukcií.
Výhodnejšie je to aj vďaka tomu, že do podhľadu sa spravidla vojde dostatočná hrúbka tepelnej izolácie. Na zateplenie podhľadu v nevykurovanej miestnosti sa ako izolačný materiál väčšinou používajú dosky EPS, ktoré sa lepia a mechanicky kotvia k pohľadu s povrchovou úpravou tenkovrstvovou omietkou. Dobrou alternatívou sú takisto dosky z minerálnej vlny, ktoré majú vysokú paropriepustnosť a sú nehorľavé. Nie sú však vhodné na použitie vo vlhkej miestnosti, pretože veľmi jednoducho všetko nasiaknu. Dobrá izolácia sa dá dosiahnuť aj pomocou sadrokartónu. Tu sa dosiahne aj zlepšenie akustických vlastností stropu. Pre málo miesta sa môžu použiť takisto izolačné dosky do podlahy, pričom sa podlaha zdvihne iba naozaj mierna, cca o 2 – 4 cm. Musíte však použiť plyuretán, ktorý má povrch opatrený jedno alebo obojstranne nalepenou hliníkovou fóliou, ktorá odráža časť sálavého tepla späť do interiéru.
Zateplenie podlahy nepodpivničeného domu
Idete zatepľovať nepodpivničený dom? Je to o niečo jednoduchšie, ako podpivničený. Všetko záleží najmä na tom, či ide o rekonštrukciu alebo novostabu. Pri rekonštrukcií je potrebné odstrániť podlahu a často vykonať sanačné opatrenia, ktorými sa zníži aj vlhkosť. Ak je toto vyriešené, zamerajte sa len na zateplenie a úniky tepla.
Zateplenie podlahy je niečo, na čo by ste mali určite staviť aj vy, aby ste udržali v dome dostatok tepla počas zimných mesiacov.