Ak máte v kotolni dosť miesta, nemusíte sa spoliehať len na jediný zdroj kúrenia. Vďaka hodnej kombinácii môžete ušetriť nielen peniaze, ale aj svoj čas. Na aké palivá sa zamerať? Viacero výhod má striedanie dreva a drevených peliet.
Keď vyberáte spôsob kúrenia pre svoj dom, pomôže vám napríklad kalkulačka nákladov. Môžete porovnať náklady na plyn, pevné palivo alebo tepelné čerpadlo. Nikdy však nevieme, ako sa budú ceny pohybovať v budúcnosti. Energetická kríza v uplynulých mesiacoch nám ukázala, ako enormne sa môžu zvýšiť zálohy na zemný plyn a elektrinu.
Pevné palivo sa oplatí
V porovnaní s týmito dvoma energiami, s ktorými sa obchoduje na svetových burzách, sú výrazne stabilnejšie ceny pevného paliva. Preto je taký výhodný kotol na pelety a drevo. Na priaznivejšej cene tuhých palív sa podieľa lokálna dostupnosť a aj možnosť predzásobiť sa v čase, keď sú napríklad mimosezónne akcie. V prípade dreva robí rozdiel, či je štiepané, alebo skladané. Ak vezmete do ruky sekeru, môžete pri nákupe ešte viac ušetriť.
Kúrenie drevom je v slovenských domácnostiach veľmi obľúbené a ide o jedno z najpoužívanejších palív v rodinných domoch. Má univerzálne použitie a uplatní sa v moderných novostavbách a aj v starších domoch. Drevo ako hlavný zdroj využíva čoraz viac domácností. Keď pripočítame tých, ktorí používajú drevo ako vedľajší spôsob kúrenia, počet domácností je ešte väčší.
Drevo je univerzálne
Drevo sa používa na kúrenie po stáročia, spôsob spaľovania a využívanie jeho energie sa stále zdokonaľuje. Je to vidieť na prvý pohľad, keď sa na moderný kotol pozriete. V súčasnosti majú najdokonalejšiu konštrukciu splyňovacie kotly, ktoré využívajú riadený prísun vzduchu. „Chod kúrenia automaticky riadi inteligentná jednotka s prehľadným displejom,“ upresňuje Ing. Roman Boczek z firmy OPOP.
Tieto kotly majú tiež veľmi vysokú účinnosť, takže takmer bez strát využívajú všetku energiu uloženú v dreve. Vďaka tomu spotrebujete menej paliva a nemusíte tak často prikladať. Aj napriek tomu sa bez ručného dopĺňania paliva neobídete, čo môže byť prekážka, keď nie je nikto doma. Ako sa vyhnúť návratom do studeného domu? Je to jednoduché.
Skombinujte drevo s peletami
Keď kotol na drevo doplníte automatickým kotlom na pelety, môžete využívať jeho bezobslužnú prevádzku. Na rozdiel od dreva totiž pelety umožňujú automatické prikladanie. Kotol si dopravuje palivo zo zásobníka na rošt horáka a vďaka tomu udržuje požadovanú teplotu v dome.
Sami si môžete zvoliť, aký veľký zásobník potrebujete. Priemerne vydrží kotol na pelety v bezobslužnom chode päť až sedem dní. Len čo sa palivo v zásobníku spotrebuje, jednoducho nasypete novú dávku.
Kotol na pelety sa dá na diaľku zapnúť a vypnúť a aj zmeniť parametre kúrenia. Využiť na to môžete izbový termostat alebo aplikáciu v mobile či počítači.
Výhodné spojenie: kotol na drevo a pelety
Striedanie palív je cenovo výhodné a hlavne jednoduché. „Náš kombinovaný kotol umožňuje ľubovoľné striedanie palív. Do splyňovacieho kotla prikladáte kusové drevo a prepojený automatický kotol spaľuje pelety,“ uvádza Ing. Roman Boczek z firmy OPOP. Obom kotlom stačí len jeden komín.
Kombinované kotly na drevo a pelety sa dokážu sami prepnúť na automatický chod. Keď všetko drevo v prikladacej šachte dohorí, kotol na pelety sa sám zapne a začne plynule dodávať lisované valčeky.
Skvelým riešením je aj kotol na pelety a drevo so zásobníkom, čiže veľkou nakladacou komorou. Tú môžete naplniť drevom a zabezpečiť si tak dlhšie intervaly medzi prikladaním.
Kúrte, ako sa vám to hodí
Striedanie palív môže ušetriť veľa času, práce aj financií. Záleží, čo je pre vás aktuálne dôležitejšie. Keď používate drevo, šetríte peniaze za palivo. Pelety majú vyššiu nákupnú cenu, na druhej strane však prinášajú vyšší komfort kúrenia.