Sedacia súprava je dôležitou súčasťou obývačky

Obydlia ľudí majú mnoho podôb. Či už bývate v rodinnom dome, alebo v byte, určite súhlasíte s tým, že sedacia súprava je dominantou obývacej izby či inej spoločenskej miestnosti. Sedačka padne na prvý pohľad do oka azda každému, kto do miestnosti vojde, či už ide o rodinných príslušníkov, alebo návštevu. Je symbolom spoločného posedenia, stretnutia a najmä pohodlia. Ako teda vybrať tú správnu?

Aké sú hlavné kritériá výberu tej správnej sedacej súpravy?

Jednoznačné kritériá sú najmä na vás samotných, môžete sa pri výbere správnej sedačky riadiť ale pár radami, ktoré vám váš výber určite uľahčia. Ako prvé je dôležité zvoliť si rozmer a tvar sedačky tak, aby vám výborne padla na vybrané miesto v obývačke. Premerajte si rozmery, do ktorých sa musíte vtesnať, a najmä rozhodnite sa, či je vám z praktického hľadiska lepšie vybrať si L-kový alebo U-čkový tvar sedacej súpravy. Pri druhom variante získate viac miesta na sedenie, avšak určite stratíte z priestoru miestnosti, keďže táto sedačka je skutočne veľká.

Druhý krok, ktorý zvážte, je možnosť rozťahovania sedacej súpravy a tiež to, či disponuje ukladacím priestorom. Ide o nesmierne dôležité vlastnosti, ktorými získavate ďalšie možnosti do plusu. Ak potrebujete lôžko pre návštevy a ukladací priestor pre ďalšie prikrývky, deky či iné veci z domácnosti, ktoré nemáte kam uskladniť, neváhajte ani sekundu. Ak ste typ, ktorý dáva prednosť dizajnu, a chcete, aby bola sedačka tiež doplnkom a dominantným kúskom, určite oželiete nejaký ukladací priestor.

Neutrálne či výrazné farby?

Mnoho ľudí vyberá neutrálne farby sedačiek, akými sú sivá, béžová, čierna, biela, hnedá… a následne pohovku dopĺňajú o dekoračné vankúše, deky a iné doplnky, ktoré oživia obývaciu izbu. Je to logické a praktické z dlhodobého hľadiska, sedacia súprava sa nekupuje zväčša na rok ani dva a po čase môžete dostať chuť na menšiu rekonštrukciu izby. Máte tak možnosť meniť farby stien, doplnkov a neutrálna sedačka vám v tom len pomáha.

Ak zvolíte sedačku výraznej farby, jednoznačne tak zažiarite. Stačí navštíviť obchod s nábytkom a vidíte, ako na vás pôsobia výrazné a farebné sedacie súpravy. Okamžite vás zaujmú, padnú vám do oka a obdivujete ich azda najviac zo všetkých vystavených kusov.

Materiál prispôsobte svojim potrebám a podmienkam

Samozrejme, že dôležitým faktorom pri kúpe sedacej súpravy je materiál, z ktorého je vyrobená. Koža zaváňa luxusom, v lete sa však môžete na nej mierne potiť a v zime, naopak, celkom chladí. Je teda esteticky krásna, ale v podstate dosť nepraktická.

Na materiáli dosť záleží tiež, ak máte v domácnosti malé deti, prípadne domáce zvieratá. Psík alebo mačka vám môžu drahú koženú sedačku zničiť, ak nemáte to srdce vyhnať ich z gauča. A to už by vás pri drahej koženej sedačke mohlo vážne hnevať. Tak isto je to s deťmi, skúmajú svet, rady kreslia všade inde ako na papier. Preto ak máte vo svojej domácnosti veselo, vylúčte možnosť kúpy koženej sedacej súpravy.

Existuje mnoho iných materiálov na výber, látku si môžete vybrať jemnejšiu alebo štruktúrovanejšiu s dlhou životnosťou. Podľa toho zvážte aj cenu, ktorú ste ochotný za sedačku zaplatiť. Ak ste si nevybrali z už ušitých sedačiek, môžete si zvoliť materiál a farbu podľa seba, v mnohých obchodoch vám s ochotou vyhovejú, ak ste ochotný počkať si ešte nejaký čas.

Pekná, pohodlná, kvalitná – taká by mala vaša sedacia súprava byť

Či už ste sa rozhodli pre dizajnérsky farebný kúsok bez praktického ukladacieho priestoru a možnosti rozťahovania, alebo ste, naopak, siahli po neutrálnejšej, jednoduchšej sedačke, no obohatenej o iné možnosti, veríme, že ste sa rozhodli správne.

Dôležité je, aby sedačka dokonale zapadla na svoje vybrané miesto, stala sa obľúbeným kúskom celej obývačky, či už pre vás domácich, alebo pre návštevy. Ide o kus nábytku, ktorý je vo vašom domove nesmierne dôležitý, preto nezanedbávajte výber sedacej súpravy.

Nezabúdajte, že ide o kúpu na dlhší čas, ak teda nepatríte k ľuďom, ktorí často menia nábytok či renovujú. Ak sa náhodou niečo na vašej sedačke poškodí, či už nedopatrením, alebo činnosťou detičiek alebo domácich zvierat, vždy môžete škodu zamaskovať peknou dekou alebo vankúšmi.

Ak vám to možnosti nedovoľujú a máte menšie bývanie, nezúfajte. Je na trhu množstvo pohoviek, gaučov a sedačiek menších rozmerov, ktoré sú dokonca s ukladacím priestorom a tiež možnosťou rozťahovania na lôžko. Vyrábajú sa rôzne tvary, vo všetkých možných farbách s použitím azda všetkých materiálov.

Niektoré sedacie súpravy sú dokonca vyrábané z látok, ktoré neabsorbujú tekutiny, takže ak sa vám alebo vašim ratolestiam stane, že sa vám niečo na sedačku vyleje, stačí ju utrieť handričkou a po mokrom fľaku a zničení látky niet ani stopy. Určite zvážte výber tohto materiálu sedacej súpravy, ak máte v domácnosti rušno a veselo či častejšie návštevy.

Výber je, samozrejme, na vašom subjektívnom postoji, každému vyhovuje niečo iné a má iné priority. Máte z čoho vyberať, preto vám želáme, aby ste si vybrali tú správnu sedaciu súpravu, ktorá vám bude slúžiť dlhé roky.

Comments (2)

  1. Diana

    plne suhlasim. Najlepšie su v tvare pismena U, uprostred koberec a pekny konferenčny stolik, na ktorom je vaza s kvetmi

  2. Marek Fiala

    Skvelé tipy podľa čoho vybrať sedačku do domácnosti. Je potrebné tiež spomenúť, že záleží aj od akého výrobcu sedačku kupujete. Sú výrobcovia, ktorí veľa tlačia, na čo najnižšiu cenu, ale tým znižujú kvalitu. Ľudia často chcú ušetriť, ale neuvedomujú si, že ak si priplatia za kvalitnejšie kúsok tak sedacia súprava môže slúžiť mnoho rokov. Nie je to vec, ktorú meníte každý rok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *