Rekonštrukcia bytu alebo domu a legislatívne opatrenia

Ak ste si už stanovili termín možnej rekonštrukcie niektorej časti bytu alebo domu, nestačí si premyslieť stavebné práce a plánovať výber materiálov. Bývanie v panelovom dome, bytovke, ale aj dome podlieha  rekonštrukčným obmedzeniam, ktoré musíte riešiť s príslušným úradom a nakoniec aj so susedmi.

„Zákon č.50/1976 Z. z. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (Stavebný zákon) v znení neskorších predpisov hovorí: “Stavby, ich zmeny a udržiavacie práce na nich sa môžu uskutočňovať iba podľa stavebného povolenia alebo na základe ohlásenia stavebnému úradu.”

Ak ste majiteľom bytu, ale aj domu, mali by ste sa podľa neho riadiť. To, že ste vlastníkom nehnuteľnosti neznamená, že si môžete svojvoľne robiť vždy čo chcete.

Vo všeobecnosti  sa rozdeľuje legislatívny proces v rámci rekonštrukcie či stavby podľa potreby ohlasovania:“

  • bez potreby ohlásenia
  • potrebné ohlásenie stavebnému úradu
  • potrebné stavebné povolenie

„Tento legislatívny rámec upravuje už spomínaný Zákon č. 50/1976 Z. z..

Susedské vzťahy

Začať by ste mali postupne a pekne od základov. Väčšina z nás nemá to šťastie a susedským vzťahom sa jednoducho nevyhneme. Preto by ste mali pamätať aj na nich. Pri dôkladnej rekonštrukcii sa často krát pristupuje k základnej hydroizolácii kúpeľne, zatepleniu základov, položeniu podláh, stierok a iného. Tieto úpravy si občas budú vyžadovať menšie rozvírenie prachu, znečistenie spoločných priestorov a hluk. Zo zákona sa ohlasovať susedom s prípadnou rekonštrukciou nemusíte, ale v rámci dobrých vzťahov by ste im mali túto skutočnosť aspoň oznámiť. Je to akási prevencia, ktorou predídete vzniku prieťahov pri úpravách.

Môžete to urobiť osobne, alebo si vytlačiť menšie oznámenie o začatí stavebných prác, termíne, v ktorom budú prebiehať a prípadne uviesť kontakt na príslušnú osobu, ktorá by vedela nečakané udalosti ohľadom rekonštrukcie odstrániť.

Stanovenie a výška pokuty

Ak nemáte dostatok informácií a bojíte sa  sankcií za nedodržanie niektorých postupov, môžete sa rovno obrátiť na príslušný úrad a požiadať ho o všetky informácie. Dokonca aj niektoré stavebné firmy, majú vo svojej ponuke už započítané poskytovanie týchto služieb, takže možností je naozaj viac. Na kúpu kúpelňového nábytku asi povolenie potrebovať nebudete, iba ak od svojho partnera, ale na zásah do niektorých nosných častí bytu a domu sa vo väčšine prípadov vyžaduje.  Ak si ho nezaobstaráte, môžete zaplatiť pokutu.

  • ak potrebnú rekonštrukciu neohlásite a táto povinnosť nastala, môžete dostať pokutu až do výšky 331, 94 €;
  • ak bolo potrebné na konkrétnu rekonštrukciu príslušné stavebné povolenie a vy ste ho nemali, hrozí vám pokuta do výšky 829, 85 €;

 V tomto zákone sú jednotlivé stavebné práce a úkony domov, či bytov jasne zadefinované, takže pre lepšiu informovanosť si môžete pozrieť jeho znenie aj na internete. Je to najlepší spôsob, ako si nezarobiť na ďalšie výdavky, ktorých je pri stavbe niekoľko.

Kedy je to potrebné

Drobné rekonštrukčné  a udržiavacie práce sa dajú realizovať aj bez povolení a nemusíte ohlasovať nič. Ak sa na to pozrieme detailne, riešime takéto úpravy najčastejšie pri výmene starého bytového jadra. V tomto prípade sa do nosných konštrukcií nezasahuje, ale stavebné úpravy by ste úradu nahlásiť mali. Ak sa jedná len o odstránenie pôvodných materiálov (napr. umakartové priečky), ktoré budú nahradené inými, no na pôvodnom mieste a bez zmeny základných rozmerov, dispozície pôvodnej stavby, nie je potrebné hlásiť nič. Ak však budete meniť veľkosť jednotlivých miestností a prepájať ich navzájom ohlásenie sa už vyžaduje.

Z pohľadu legislatívy sa to zdá byť celkom náročné opatrenie, ale nesmiete sa nechať odradiť administratívou a zbytočnou byrokraciou. Nový domov podľa vašich predstáv je základom spokojného rodinného života a za trochu námahy vám to predsa stojí.

Záver je na vás

Ak ste si vybavili všetko potrebné a chcete sa do toho pustiť ujasnite si aj nasledujúce veci. Výber materiálu, dizajn, veľkosť a v neposlednom rade financie. Skôr než začnete behať po príslušných obchodoch a vyberať behúne, zvážte, aké  vybavenie bude mať daná miestnosť. Netrúfate si na to, vo vybranom štúdiu vám vytvoria návrh na základe vami predložených požiadaviek a predstáv. Potom môžu prísť na rad obkladové materiály, podlahové pokrytie a farebné prevedenie stien. Všetko ostatné, ako je výber nábytku a doplnkov, je tou najjednoduchšou cestou, ktorá žiadnym legislatívnym opatreniam naozaj nepodlieha, teda pokiaľ ste si na ich zakúpenie nevzali úver.

Nezabudnite, že neznalosť zákona vás neospravedlňuje, a nikto nebude mať s vami zľutovanie, ak si svoju povinnosť nesplníte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *