Ako nabrúsiť a natierať parketové podlahy?

Máte doma drevené parketové podlahy? Tieto podlahy patria medzi veľmi najobľúbenejšie typy podláh, ktoré majú doma ľudia v bytoch či domoch. Musíte mať však na pamäti, že je potrebné sa o ne poriadne starať. Práve vďaka tým správnym úkonom budete mať svoju podlahu vždy krásnu, čistú a lesklú. A to predsa chcete, však?

Lakované parkety

Lakované parkety

Pri drevených podlahách je veľmi dôležité to, aby ste vedeli, ako na správnu starostlivosť. Tá sa skladá z niekoľkých úkonov, ktoré je nutné poznať. Je to brúsenie a natieranie. Obe činnosti sú potrebné pri oprave podlahy či z dôvodu opotrebovania alebo poškodenia. Viete ako na to?

Ako na to?

Na začiatok by ste mali vedieť, čo budete na opravu drevených parkiet potrebovať. Je to páčidlo na obvodové lišty, skrutkovač, brúsky, ochranné prostriedky proti prachu, ručné škrabky, kladivo, kliešte, priebojník, laky, vosky a štetce.

Podlahu je potreba pripraviť na to, aby ste ju mohli správne nabrúsiť a natierať. Najskôr odstráňte obvodové lišty odskutkovaním či páčidlom, no tak, aby ste ich vôbec nepoškodili. Očistite ich a nanovo ich natrite, ak chcete. Niekedy bývajú lišty takisto zničené, a preto by ste mali natrieť aj tie.

Pozorne si prezrite celú podlahu, aby v nej neboli nejaké kovové veci. Celú podlahu poriadne umyte a nechajte vyschnúť.

Brúsenie podlahy

Brúsenie podlahy

Brúsenie podlahy

Pri brúsení musíte mať na nohách čistú obuv, najlepšie úplne čisté papuče. Vybrúsenej podlahe vadí úplne všetko a dokonca aj mastnota z nôh. Rovnako si očistite kolieska a spodok brúsky a všetko náradie, aby z neho nekvapkal olej.

Utesnite dvere do susedných miestností, aby sa cez ne nedostal prach. Nastavte si starostlivo hĺbku brúsenia. Na novú podlahu si vyberajte menšiu hĺbku ako na staršiu.

Parkety sa brúsia v smere vlákien. Nezabúdajte, že musíte dodržovať rovnomernú rýchlosť brúsenia. Nemeňte ani náhle smer. Pozdĺž stien si nechajte aspoň meter nevybrúsenej podlahy, ten sa brúsi v opačnom smere v nasadenej brúsiacej stope. Ak je podlaha po prvom brúsení nerovná, postup opakujte, až kým ju nevyrovnáte. Brúste vždy za svetla, aby ste všetko videli dobre.

Po brúsení zostávajú pozdĺž stien a rohoch nevybrúsené prúžky. Tie sa odstránia krajovou brúskou a brúsnym papierom. Najprv sa brúsia rohy a potom miesta, kam ste sa nedostali. S brúskou krajovkou sa pracuje úplne rovnako ako s klasickou. Nesmiete zastavovať a ani meniť náhle smer.

Natieranie podlahy

Keď je podlaha vybrúsená, vyluxovaná, umytá a pripravená na povrchovú úpravu, môžete začať s natieraním. V obchodoch nájdete veľké množstvo rôznych olejov, lakov, voskov a prípravkov na podlahu. Vyberajte si tie, ktoré majú aj funkciu ochrany dreva. Okrem toho je dôležitá aj farba, ktorú si vyberiete. Laky či iné tekuté prípravky sa nanášajú valčekom v tenkej vrstve. Predtým, ako ich začnete nanášať si prečítajte riadne príbalový leták, ako na to. Je potrebné spraviť všetko presne podľa návodu a správne. Natierajte celú podlahu naraz a nie po častiach. Po riadnom zatvrdnutí laku sa podlaha ručne prebrusuje medzibruskou, aby sa zbavila drsných častí, ktoré mohli nastať. Na čerstvo nalakovanú podlahu sa nemá vstupovať aspoň 24 hodín.

Ak nanášate vosk alebo olej, môžete to robiť valčekom, kefou alebo nerezovou špachtľou šikmo ku škáram v jednom nátere. Po zatvrdnutí je dôležité podlahu naleštiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *