Zašednuté záclony? Poradíme Vám ako na bielenie záclony

Krásne biele záclony vám hneď spravia lepší pohľad na celú miestnosť, v ktorej sa nachádzate. Síce si to možno nemyslíte, no celkový dojem robia v miestnosti najmä okná a to, čo je pri nich. Práve preto by ste mali vždy staviť na záclony, ktoré si kupujete. Okrem správneho výberu by ste však mali vedieť, ako záclony prať a aký čistič používať, keď chcete mať záclony krásne biele.

V dnešnej dobe môže byť veľmi ťažké mať krásne biele záclony ako z reklamy. Aj keď je na trhu nespočetné množstvo rôznych výrobkov, ktoré vám sľubujú nádherné, čisté záclony, niekedy neurobia vôbec nič alebo presný opak. K bielosti vám nepomáha ani špinavý vzduch či smog, ktorý sa šíri veľkými mestami. Stavte na naše rady a vaše záclony budú vždy krásne biele.

Ako prať záclony, aby boli biele?

laundromat-1567859_640Otázka, ktorá by chcela mať nejedna žena okamžite zodpovedanú. Ako mať biele záclony? Najprv by ste mali vedieť, ako prebieha šetrné pranie záclon. Vzhľadom na to, že ide o veľmi jemný materiál, ktorý sa aj pri zlom praní vie poškodiť či potrhať, mali by ste k nemu pristupovať aj s patričnou starostlivosťou. Záclony preto nikdy neperte na vyšších teplotách. Najlepšia teplota je 40 stupňov Celzia. Vhodný je aj program s menej otáčkami.

Na bielenie nájdete dnes v obchodoch nespočetné množstvo produktov, ktoré vám sľubujú aj modré z neba, no máloktoré sú tie pravé. Niekedy by ste mali skôr staviť na staré babské rady, ktoré vám vždy dobre poradia, ako na špinavé či zanesené záclony.

Kypriaci prášok je jedným z najlepších pomocníkov nielen pri pečení, ale aj pri praní záclon. Na jednu záclonu by vám mali stačiť 3-4 balíčky kypriaceho prášku, v závislosti od špinavosti záclony. Nasypte ho do vody a namočte do tohto roztoku záclonu na minimálne pol hodiny. Potom záclony jemne vyperte.

Rovnako efektívna je aj kuchynská soľ. Na 10 litrov vody použite 3-4 PL soli, záclony v tomto roztoku nechajte aspoň hodinu či dve. Potom ich jemne vyperte. Okrem soli či kypriaceho prášku je dobrý aj ocot. S tým to však nepreháňajte a vždy sa riaďte heslom, radšej menej ako viac.

Po týchto troch pokusoch zistíte, že pranie záclon nie je vôbec ťažké a ide to naozaj veľmi jednoducho! Záclony už nebudete mať nikdy špinavé, zájdené alebo sivé.

Pri praní záclon vám nesmie chýbať bieliaci prípravok, ktorý by mal účinkovať, pracia sóda, kypriaci prášok, soľ, ocot a voda. Samozrejme, všetko určite spolu nekombinujte a radšej vždy stavte na jedno z toho. Vyskúšajte si však všetko na vlastných záclonách.

Bielenie záclon nie je vôbec ťažké či zdĺhavé. Jediné, čo trvá dlhšie je čakanie na reakciu bieliaceho prášku, kypriaceho prášku alebo soli. Popri tom si však môžete robiť hocičo iné a počkať si na výsledok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *