Určite si pamätáte, najmä zo školy, staré, nepekné linoleum, na ktorom bolo bola vidno každá šmuha či iná špina. Zle sa po ňom chodilo, stoličky sa mnohokrát do škár „zabárali“ a tým sa celá podlaha ničila. Niektorí ľudia mali linoleum aj doma, pretože bolo ľahké na údržbu a koberec bol na ňom dobre vyrovnaný. Ak máte aj vy doma staré linoleum, ktoré chcete nahradiť podlahou, určite by ste mali vedieť ako na to!
Odstrániť staré linoleum sa niekedy zdá ako veľmi ťažká úloha, na ktorú treba zavolať odborníkov. Mnohokrát to býva presným opakom a netreba žiadnych špecialistov na to, aby ste dali svoje staré linoleum v kuchyni či v obývačke dolu.
Ako na to?
Ak sa chcete konečne zbaviť svojho starého linolea a dať si nové alebo radšej stavíte na podlahu, mali by ste vedieť, ako na to. Je to naozaj jednoduché a podľa správneho postupu vám to pôjde ľahko. Niektorí ľudia prekrývajú staré linoleá novými, čím si spôsobia zbytočnú nerovnosť novej podlahy a nepekné hrboľčeky, ktoré sa potom už len veľmi ťažko skrývajú. Pod starým linoleom sa často skrývajú plesne alebo rôzne iné špiny, ktoré by mohli prispieť k zlému prostrediu v domácnosti. Okrem plesní, ktoré by sa mohli objaviť aj na stene by ste mohli mať zlý vzduch v byte či dome a z toho rôzne choroby, ktoré by sa jednoducho prenášali. Starého linolea je potrebné sa zbaviť.
Ak máte linoleum v miestnosti položené vo veľkých kusoch, je veľmi dôležité, aby ste ho narezali na menšie diely. Tak vám pôjde dolu omnoho jednoduchšie a nebudete sa s ním moc unavovať. Ideálne je rezať ho na kusy v rozmeroch cca 20×20 cm.
Narezané kusy linolea potom jednoducho vytrhajte. Niektoré časti možno pôjdu ľahšie, iné ťažšie. Stačí vám dostatok sily, no niekedy je linoleum tak pripevnené, že vytrhnutie rukami je nemožné. Stáva sa to najmä pri betónových podlahách, s ktorými je linoleum spojené lepidlom. V tomto prípade je najlepšie keď vezmete teplovzdušnú pištoľ a miesta, ktoré nejdú dolu jednoducho nahrejete.
Po odstránení linolea prichádza ďalší nepríjemný problém, ktorým sú zvyšky starého lepidla. To by ste mali opäť nahriať teplovzdušnou pištoľou a zoškriabať ho pomocou škrabky. U betónových podláh môžete použiť aj horúcu vodu.
Linoleum sa dáva dole dlhšie, ak je spojené s podlahou veľmi pevne ako napríklad s lepidlom alebo klincami. Inokedy môže ísť ľahšie a o pár minút ho máte dolu.