Detská izba: Raj pre vaše dieťa

Pre deti je ich detská izba oveľa viac ako len miesto na spanie a odpočinok. Je to priestor, kde sa robia domáce úlohy, hrá sa nespočetné množstvo hier a žijú a snívajú sa tu najpestrejšie sny. Lenže aj tento kúsok domova si vyžaduje občas svoju rekonštrukciu, a to najmä z toho dôvodu, že deti postupom času rastú a menia svoje hodnoty.

Pri jej vykonávaní už musíte rátať aj s názorom a nápadom svojho dieťaťa, pretože táto izba bude slúžiť po niekoľko rokov viacerým funkciám.

Pred tým, než začnete študovať rôzne návody a inšpirácie, ako obnoviť spomínaný priestor, zvážte všetky veci dopredu. Príslušenstvo, nábytok a farby, ktoré sa dajú s postupom času ľahšie vymeniť. Mali by ste sústrediť aj na vytvorenie dostatočného miesta pre zábavu, radosť, povinnosti a praktickosť. Detská izba je pre vaše dieťa jeho prvým malým domovom, v ktorom bude robiť všetko. Spať, pracovať, zabávať sa, ale aj napredovať. Pamätať na to pri jej rekonštrukcii je samozrejmosťou.

Priestor na spanie

Ak neviete ako začať, rozdeľte si to na niekoľko častí. Hneď na úvod je dôležité zabezpečiť vášmu dieťaťu dostatočný priestor pre odpočinok. Aj deti potrebujú zregenerovať svoje sily počas nočného spania, tak ako aj my dospelí. U detí je to však oveľa dôležitejšie, pretože sa každou hodinou neustále vyvíjajú. Ak má dieťa nedostatok spánku, môže u neho dôjsť k poruchám správania. Môže byť hyperaktívne, alebo naopak unavené a nesústredené.

Dieťa by malo spávať v určitých intervaloch a dĺžkach. Počas celého dňa (24 hodín) sa určuje v priemere celkový počet hodín spánku na:

  • novorodenec – 16 – 20 hodín spánku
  • 3 až 4 mesačné dojča  – 15 – 60 hodín spánku
  • dojča vo veku 6 mesiacov – 14 -15 hodín spánku
  • dojča vo veku 9 mesiacov a viac – 14 hodín spánku
  • dieťa od 18 mesiacov a ž dvoch rokov – 12 – 13 hodín spánku
  • 3 až 5 ročné dieťa – 11 hodín spánku
  • 6 až 12 ročné dieťa – 10 hodín spánku

Zaistiť pre dieťa kvalitné a ničím nerušené spanie nie je jednoduché, ak si nedáte pozor na výber správnych doplnkov. Špecializované predajne vám ponúknu kvalitné doplnky od matracov až po originálne posteľné obliečky. Nezabudnite im tento priestor oddeliť od ostatných vecí. Ani vy nespávate zrejme v obývacej izbe a nechcete, aby vás počas spánku niečo rušilo. Dieťa je na tom podobne s tým, že potrebuje na takýto odpočinok oveľa viac času.

Nábytok, zdobenie a doplnky

Zónu spania by sme už v základoch mali vyriešenú, takže sa môžeme pustiť do ostatných oblastí. Zvážte osobnosť vášho dieťaťa a záujmy. Pokiaľ ide o vyberanie farieb, možností máte viacero. Samozrejme, že aj tu záleží na veku a pohlaví. Každopádne je tu najlepší dôvod na popustenie uzdy vo fantázii.

Pestrofarebné steny, alebo jeden odtieň, na ktorom sa dá doladiť všetko ostatné sa v detskej izbe preferuje. Ak sa neviete rozhodnúť a máte v rodine odlišný vek a pohlavia detí je ideálnou voľbou rozdeliť izbu na dve časti. Vieme, že to nie je vždy možné, ale deti si vyžadujú svoj priestor, o ktorom by ste už pred plánovaním rodičovstva mali rozmýšľať.

Detský nábytok by mal plniť v prvom rade svoje funkcie. Dostatok úložného priestoru pre všetky drevené hračky, obľúbené knižky, stavebnice a podobné veci, ktoré budú rozvíjať fantáziu a motorické schopnosti dieťatka.

Priestor na hranie

Toto miesto by malo byť veľmi inšpiratívne a živé, takže ani tu nemusíte mať obavu pri používaní farieb a doplnkov. V prvom rade musíte dbať na základnú vec, ktorou je bezpečnosť.

Nálepky na stenu pre dievčatá – skrášlite izbu dievčenskými samolepkami

Deti vo svojom určitom veku nevedia vždy rozpoznať možné riziko, a preto by to mala byť vaša prvoradá úloha. Zaistiť im taký priestor, kde ich žiadna hrozba nepostrehne. Oblé hrany nábytku, nízke, na mieru prispôsobené stoličky a pracovné stoly. Dobrou voľbou sú aj moderné podlahové vankúše. Aj keď je to multifunkčná miestnosť, mala by vždy pôsobiť elegantne.

Pomôže aj téma

Niekedy je najlepšou pomôckou pre zariadenie novej detskej izby téma. Obľúbená rozprávka, film, alebo postavička. Ak ju zladíte do konkrétneho tónu, všetko ostatné už bude len jednoduchým doplnkom.

Alebo to vezmite z iného konca. V najbližšom obchode, alebo na internete si vyberte celú zostavu detskej (študentskej) izby a ostatné už nebudete musieť možno ani riešiť.

Dôležité je, aby ste deťom nebránili v ich rozvoji. Keď už bude všetko hotové, môžete sa spokojne posadiť pred svoj nádherný toaletný stolík a povedať si, že ste pre svoje dieťa urobili naozaj maximum. Koniec koncov je to akási rovnováha, ktorú si možno ani neuvedomujeme. Mnohí rodičia čakajú od svojich detí odplatu, že sa o nich v staršom veku postarajú. Lenže to nie je splatenie žiadneho dlhu, je to akási morálna a ľudská povinnosť. Odplatiť to môžeme potom zasa na vlastných deťoch, ktorým dáme presne to, čo sme dostali v detstve my.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *