Je veľmi dôležité, najmä v chladných zimných a jesenných mesiacoch, aby bol váš systém ústredného kúrenia čistý a fungoval správne. Vykurovací systém je spojením kotla, rôznych rúr, radiátorov a ďalších zariadení, ktoré sa môžu jednoducho zaniesť a prestať fungovať. Na to, aby sa niečo také nestalo by ste mali dávať pozor najmä na čistenie a správnu údržbu.
Ako na správnu údržbu? To je otázka, ktorá trápi mnohých s vykurovacími systémami. Mnohé rodiny majú radiátory, s ktorými vykurujú. Na to, aby správne fungovali je potreba, aby boli všetky rúry čisté. Aj menšia chybička môže celý systém vyradiť z prevádzky na dlhšiu dobu, čo nie je nikdy dobré. Najmä nie v zimných a chladných mesiacoch. Aj úplne nový kotol môže mať problémy. Častá chyba je práve menšia nečistota, ktorá celý zložitý systém znefunkční. Preto je potrebné vedieť, ako na prepláchnutie ústredného kúrenia.
Ako na to?
Na začiatok budete potrebovať základné veci, ku ktorým patrí voda, špeciálny filter s cyklónovým odlučovaním nečistôt, magnet, tlaková pumpa, chemický prípravok na čistenie vodných systémov a prípravok na čistenie spalinových ciest kotlov. Ak sa na to necítite, môžete si domov zavolať nejakého špecialistu, ktorý vám môže s týmto pomôcť, no najlepšie spravíte, ak sa to toho pustíte sami. Nie je to vôbec žiadna veda a nič ťažké.
K znepriechodneniu alebo znečisteniu vykurovacieho systému môže dôjsť z dvoch dôvodov. Jeden môže byť kvôli nečistotám, ktoré môžu vzniknúť aj v novom kotle, ktorý ste si pred nejakým časom zakúpili. Inou príčinou môže byť aj vysoký obsah vápnika, ktorý spôsobuje vznik vodného kameňa. Práve vodný kameň býva veľkým škodcom, ktorý je nebezpečný.
Kedy preplachovať?
Najvhodnejšia doba na prepláchnutie celého vykurovacieho systému je pred uvedením do vykurovacej prevádzky. To je najlepšia cesta, ako predísť výpadku práve v najtuhšej zime, keď sa budete klepať od chladu. Nutné je aj skontrolovať kvalitu vody. Ak je potrebné, pridajte do nej aj ochranné prostriedky, ktoré sú určené do vykurovacích systémov.
Nutné je aj neustále filtrovať vykurovaciu vodu, aby sa nestalo, že niekde vznikla hrdza a mohla by spôsobiť nejaké problémy. Inštaluje sa na to špeciálny filter s cyklónovým odlučovaním nečistôt a s magnetom pre efektívne zachytávanie aj malých kovových častíc.
Pred preplachovaním systému by ste ho mali vypustiť a naplniť vodou. Treba vypustiť úplne celý systém, čo znamená, že sa doň počítajú aj radiátory s kvapkovým napájaním. Vypúšťanie vykonávajte do kalovej výpustne a nie do kanalizácie.
Prípravky na čistenie vodovodných systémov by ste mali pridávať cez spádovú nádrž, u uzavretých systémov cez radiátor pomocou injektoru. Pred spustením systému by ste mali nechať cirkulovať vodu aspoň hodinu pri normálnej prevádzkovej teplote.
Po prepláchnutí jednoducho opäť napustite systém vodou s prípravkom vhodným pre dlhodobú ochranu proti korózií a proti usadzovaniu vodného kameňa.