Ako vybrať dobrý matrac – najlepšie matrace

Stres, choroba, svetlo, okolité zvuky… Existuje ešte veľa ďalších dôvodov, prečo sa niekedy vyspíme zle. Aby sme sa ráno zobudili oddýchnutí a nabití energiou, potrebujeme v noci kvalitný spánok. Zvolením správneho matraca si môžeme dopomôcť k zdravému spánku a práve tak prispieť k už spomínanej kvalite nášho spánku. Ako si však vybrať pre nás ten najlepší?

Pri výbere matraca si musíme zohľadniť viacero z jeho vlastností, ako je napríklad jeho  nosnosť a tvrdosť, charakter poťahu a spôsob uloženia /kombináciu so správnym roštom/, šírku a dĺžku matraca (180 x 200 cm140 x 200 cm160 x 200 cm90 x 200 cm a iné). Musíme si položiť otázku, pre koho bude matrac určený /Aký má vek osoba, ktorá ho bude používať?/ a tiež o charaktere užívania / Bude určený k pravidelnému, alebo príležitostnému užívaniu?/

Odporúčané matrace v našom katalógu

Aká tvrdosť matraca Vám bude vyhovovať?

Výrobcovia väčšinou rozlišujú tvrdosť matraca na škále 1-4, čo znamená, že od mäkkých, až po extra tvrdé. Záleží hlavne na Vašich potrebách. Vo všeobecnosti sa pre ženy odporúčajú matrace, ktoré majú tvrdosť číslo 2. Pre mužov tvrdosť číslo 3. Existujú aj takzvané partnerské matrace, ktoré sú v kombinácii rôznych tvrdostí.

Poďme si teda pozrieť charakter jednotlivých stupňov tvrdostí:

Tvrdosť matraca  1

Patria sem:

Sú to najmäkšie matrace na trhu. Charakteristické sú svojou elasticitou. Majú schopnosť prispôsobiť sa tvaru Vášho tela a zabrániť tak otlačeninám. Sú odolné voči protitlaku a tiež pomáhajú k uvoľneniu svalov. Sú vhodné pre starších ľudí a pre osoby, ktoré majú problémy s kĺbmi.

Tvrdosť matraca  2

Táto kategória zahŕňa:

Sú to matrace elastické, ktoré sa ideálne prispôsobia tvaru Vášho tela a nevytvárajú protitlak.

Sú obľúbené u žien aj u mužov v rôznych vekových kategóriách.

Tvrdosť matraca 3

Táto skupina zahŕňa o niečo tvrdšie matrace. Patri sem niektoré typy

Ich stredom prechádza vrstva spájaného polyuretánu  / tzv. PUR/, ktorá zaisťuje celkové vystuženie matraca. K spevneniu býva použitá aj vrstva kokosového vlákna, alebo studená pena s väčšou hustotou, prípadne s vyšším odporom proti stlačeniu.

Tvrdosť matraca 4

Tie najtvrdšie matrace sú vyrobené z vysoko odolnej polyuretánovej peny, ktorá je doplnená dvojitou vrstvou kokosového vlákna ako napríklad taštičkové matrace. Tieto matrace môžeme odporučiť hlavne pre mužov a pre osoby s väčšou váhou.

V dnešnej dobe už ne sú výnimočné ani matrace, ktoré kombinujú všetky 4 stupne tvrdosti, alebo v sebe zahŕňajú možnosť prispôsobiť tvrdosť jednotlivých nosníkov lamelových matracov.

Pri výbere toho správneho matraca by sme sa však mali riadiť predovšetkým svojim pohodlím.

K čomu slúžia tzv. zóny?

Zóny matraca úzko súvisia s už spomínanou tvrdosťou. Niektoré matrace obsahujú oblasti/ zóny/ s rôznou tvrdosťou. Slúžia k tomu, aby sa matrac dokonale prispôsobil k Vašim potrebám. Tieto matrace nie sú vhodné pre malé deti, keďže rozloženie určitých zón nedokáže presne kopírovať proporcie ich tela.

Veľkosť správneho matraca

Pre Váš najvyšší komfort by sme odporúčali, aby ste si vybrali matrac, ktorá je o 20-30 cm dlhšia, ako dĺžka Vášho ležiaceho tela. Šírka matraca pre dospelého človeka by nemala byť menšia ako 1 meter, aby sa dalo na nej pohodlne otočiť.

Nosnosť Vášho nového matraca

Každý výrobca uvádza maximálnu nosnosť, ktorú dokáže daný matrac dlhodobo uniesť.  Vy, ako zákazník by ste si mali vybrať matrac s nosnosťou, ktorá je aspoň o 5 kíl väčšia ako Vaša váha. V opačnom prípade riskujete, že  dôjde k preležaniu matraca.

Ako vplýva vek užívateľa na správny výber?

Pre deti sa odporúča kupovať tvrdšie matrace, keďže ich telo rýchlo rastie a vyvíja sa. Výberom tvrdšieho matraca podporíte správny vývin ich telesného rastu.

Pre seniorov sa odporúčajú naopak matrace mäkké a elastické, prípadne vhodne doplnené polohovateľnými lamelovými roštami. Mali by byť zhruba 20cm vysoké, aby sa z nich dobre vstávalo.

Akú úlohu hrá pri Vašom výbere to, ako často budete matrac používať?

Ak ste si už vybrali nejaký matrac, nasleduje otázka, ako intenzívne ho chcete využívať. Či ho potrebujete niekde na chatu, kde ho požijete len príležitostne, alebo ho chcete používať v domácnosti na spánok a odpočinok. Na pravidelný spánok sú vhodné matrace, kde máte výrobcom garantovanú dlhú životnosť. Isto si budete vybrať medzi matracmi so studenej peny, BIO peny, latexovými, prípadne kombinovanými.

Pokiaľ však hľadáte matrac na občasné využitie, uspokojíte sa aj s polyuretánovými, alebo pružinovými matracmi.

Pružinové matrace v našom katalógu

Výhody poťahov na matrac

Matrace môžu mať pevný, alebo vymeniteľný poťah. Výhodou vymeniteľného poťahu je to, že sa dá prať a tak ľahko udržiavať v čistote.

Poťahy sa vyrábajú z rôznych materiálov. Najobľúbenejšie sú klasické bavlnené poťahy, či froté poťahy, ale zákazníci sa niekedy prikláňajú k alternatívnym materiálom, ako napríklad Aloe Vera. Alergikom sa odporúčajú poťahy, ktoré neobsahujú chemické prísady.

Dôležitosť roštu

Kúpili ste si matrac, ktorý spĺňal všetky Vaše požiadavky a teraz uvažujete o potrebe doplnenia správneho roštu. Rošty nielenže zabezpečia prevetrane Vášho matraca, ale tiež mu dodajú väčšiu elasticitu, vďaka ktorej sa matrac lepšie prispôsobí hmotnosti Vášho tela.

rošt na postel

Pokiaľ sa rozhodnete pre kúpu roštu, mate tiež na výber z viacerých druhov. Rozlišujeme latkové rošty a o niečo pružnejšie lamelové rošty. Ešte väčšie pohodlie zabezpečujú polohovateľné lamelové rošty, pri ktorých máte možnosť meniť sklon matraca a motorové lamelové rošty, pri ktorých sa nemusíte fyzicky namáhať pri zmene polohy. Upozorňujeme však, že nie všetky matrace sa dajú skombinovať s polohovateľnými roštami. Platí to hlavne pre matrace s kokosovou vrstvou.

Aký matrac na manželskú posteľ?

2 matrace vedľa seba, alebo 1 v celku. Toto rieši asi každý kto si kupuje manželskú posteľ. Keďže vo väčšine prípadov každý z partnerov inú výšku aj váhu, tak z hore uvedeného už vyplýva, že voľba jedného matraca v celku, nie je najlepší nápad. Na rozdiel od dvoch malých, jedna veľká predstavuje celý rad nevýhod. Od veľkej hmotnosti, cez ťažkú manipuláciu po zhoršený prístup k úložnému priestoru… Navyše, každý z partnerov má iné požiadavky na tuhosť matraca. Aj keď  rozdiely na požadovanú tvrdosť môžu byť nepatrné, určite sa prejavia pri dlhodobom používaní. Na základe týchto zistení boli vyvinuté partnerské matrace, alebo tiež matrace s dvojitou tvrdosťou, ktoré majú rovnaké rozmery, ale sa líšia v tvrdosti, v čom vyhovujú potrebám oboch z partnerov.

U nás nájdete široký výber matracov rôznych veľkostí a materiálov za bezkonkurenčné ceny
Akciové matrace

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *