Ako vybrať správny rošt na posteľ

Dôvodov, prečo sa ráno budíme nevyspatý, unavení a zničení aj napriek tomu, že sme spali dostatočne dlho, môže byť viacero. Okrem choroby, stresu a iných, môže byť problémom práve posteľ, na ktorej spíme. Kvalitná matrac k zdravému spánku sama nestačí. Dôležitý je aj výber vhodného roštu, ktorý je pre správnu funkciu matraca veľmi dôležitý. Je treba vedieť, že nie každý rošt je ideálny pre všetky druhy matracov. Skôr, ako si zakúpite matrac, by ste si mali vybrať kvalitný rošt, aby ste sa tak vyhli nevhodnej kombinácii, ktorá by nesplnila svoj cieľ. Rošt a matrac by sa mali navzájom doplňovať a podporovať tak svoju funkciu.

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Aké vlastnosti by mal mať správny rošt ?

Niektoré postele už rošt obsahujú vo svojom základnom vybavení. Ten by mal byť predovšetkým stabilný. V rôznych ponukách sa okrem statických roštov, objavujú už aj pohyblivé. Variabilitu pohyblivosti roštu si ocení asi každý, ale najmä starí ľudia, ľudia s bolesťami chrbta a vášniví čitatelia.

Takýto rošt zabezpečí používateľovi lepšie prekrvenie tela. Nadvihnutím spodnej časti zabráni napúchaniu nôh a nadvihnutím hornej časti, udržuje úroveň hlavy a krku v správnej polohe. Pohyb takéhoto roštu môžete nastavovať ručne, alebo elektronicky (pri elektronickom použití sa nastavuje motor roštu diaľkovým ovládačom).

Kvalita roštu závisí od počtu lamiel (doštičiek). Viacej doštičiek dokáže lepšie prispôsobiť rošt pohybom matraca. Pri výbere roštu by ste si mali všímať rozmery medzier medzi lamelami, či latami. Voľný priestor medzi nimi by mal byť nanajvýš 4cm. Pri väčších medzerách môže dôjsť k nechcenej deformácii matraca. Veľmi malé medzere zas nedokážu matrac dostatočne prevetrať.

Druhy roštov

  • Lamelový rošt- pozostáva z väčšieho počtu lamiel. Zodpovedá tak za pružnosť postele. Lamely sa prevažne vyrábajú z bukového, alebo z brezového dreva, prípadne z umelých materiálov. Uchopené sú vo výkyvných, alebo v kaučukových schránkach, aby mohli reagovať na zaťaženie. Zaťažená matrac tak donúti lamely natáčať sa a prispôsobiť sa tak tvaru tela. Bedrová časť, ktorá je zaťažená najviac, je upevnená dvojitými lamelami, ktoré sú vybavené posuvnými koľajami. Tie upravujú ich pružnosť. Takéto rošty môžu mať aj ortopedické vlastnosti, ktoré pomáhajú správnemu držaniu tela. Vhodné je doplniť ich s matracmi, ktoré sú vybavené s tzv. zónami. Lamelové rošty sa vyrábajú aj nastaviteľné/ polohovateľné.
  • Pevná doska- takýto rošt vôbec nevetrá. Je vhodné kombinovať ho iba s takým matracom, ktorý ho v tejto funkcii zastúpi.
  • Latkový rošt- obsahuje pevné latky. Tie nie sú pohyblivé, preto ich treba doplniť s pružnejšími matracmi. Na tento účel sú vhodné napr. latexové, polyuretánové, alebo zo studenej peny.
  • Kovový rošt- je vyrobený z drôtu a preto je veľmi pružný. Výrobcovia ponúkajú aj polohovateľné typy takýchto roštov.
  • Polohovateľný lamelový rošt (aj motorový) si vyžaduje, aby bol doplnený mäkkým a elastickým matracom, ktorý sa dokonale prispôsobí pohybu celého roštu. Polohovateľný lamelový rošt patrí do cenovo vyššej kategórie, ale oplatí sa investovať do neho. Ponúka väčšiu variabilitu postele a zaručí Vám pohodlný spánok. Jednoduchší rošt sa dá polohovať v oblasti hlavy a nôh. Zložitejšie obsahujú viacero pohyblivých častí. Pokiaľ chcete nastavovať rošt elektronicky, pripravte sa na to, že cena Vášho komfortu sa bude pohybovať okolo 500eur. Manuálne nastaviteľné rošty sú samozrejme lacnejšie.

Zopár rád, ako nastaviť lamelový rošt:

  • Odľahčenie krčnej chrbtice– nadvihnite hornú časť roštu. Takáto poloha Vám pomôže predchádzať nepríjemným bolestiam krku, keďže si ho pri ležaní nebudete namáhať ako pri zdvíhaní hlavy bez opory.
  • Zarovnanie bedrovej oblasti a odpočinok nôh– nadvihnite dolnú časť roštu tak vysoko, ako to potrebujete. Poskytnete tak vašim nohám pravý oddych po namáhavom dni.
  • Relaxácia v sede– nadvihnite hornú, aj dolnú časť roštu.

Tip na záver: V prípade, že nemáte možnosť, ani čas venovať sa štúdiu druhov ponúkaných roštov a druhov matracov, ktoré sú k nim vhodné, tak by ste sa mali obrátiť na odborníkov. Existujú posteľové štúdiá, kde Vám radi poradia pri výbere. Vlastnosti správnej kombinácie si potom môžete užívať na vlastnej koži.

U nás nájdete široký výber roštov rôznych veľkostí a typov za bezkonkurenčné ceny
Akciové rošty

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *