Africké fialky – pestovanie, polievanie a starostlivosť

Exotická fialka z Afriky by sa niekomu možno len ťažko dala považovať za izbovú rastlinu, ale je to tak. Nevyžadujú chladné prezimovanie, celoročne prečkávajú vo vnútri, zatiaľčo s prestávkami zakvitnú. Africké fialky patria medzi nenáročné rastliny na pestovanie, preto patria medzi najobľúbenejšie izbové rastliny tohto storočia.

Nielenže svojimi kvetmi snehobielej, ružovej, tmavomodrej a fialovej farby zaujmú každého návštevníka, ale svojimi mäsitými, oválnymi a plstnatými listami s malými chĺpkami zachytávajú minimálne množstvo drobných čiastočiek prachu v ovzduší a tým čiastočne prispievajú k zlepšeniu hygieny obytného priestoru. Africké fialky vedia prekvapiť svojou veľkosťou. Narastú do výšky 7-15 centimetrov, pričom do šírky nadobúdajú ešte väčších rozmerov.

Základné potreby africkej fialky

Nepriame, dostatočne silné svetlo prospieva fialkám najmä na jar a v lete. Umiestňujeme ich teda na svetlé miesto pri okne, ktoré je orientované na severnú alebo východnú stranu. Musíme však dbať na to, aby fialky neboli pri neustále otvorenom okne, pretože nedobre znáša prievan a náhle zmeny teplôt. Dodržiavame teda optimálnu teplotu prostredia 20 – 25°C, pričom otáčane črepníkom, čím umožníme fialkám ťahať sa za slnkom. Nižšiu teplotu vyžadujú odrody s pestrými okvetnými listami. Vďaka nižšej teplote umožníme ružici fialky, aby nabrala intenzívnejšiu farbu.

fialky

Polievať zhora či zdola?

Spravidla ich zalievame 1 až 2-krát týždenne, vlažnou, odstátou alebo prevarenou vodou. Fialky, rovnako aj ostatné rastliny, by sa nemali prelievať a majú špecifický spôsob zalievania. Môžeme si vybrať, či chceme zalievať zvrchu alebo zospodu, avšak voda sa nemôže dostať do listov ružice, inak by mohla začať hniť. Preto pri polievaní zvrchu dávame pozor, aby sme polievali len zeminu.

Ak sa rozhodnete pre polievanie zospodu, máte väčšiu istotu, ale aj vyššie riziko premokrenia, pokiaľ by ste nevedomky nechali fialku stáť vo vode. Zvyškovú vodu treba z misky vyliať a ďalší zálievku zrealizovať až keď je zemina takmer úplne suchá.

V prípade zalievania rastliny zdola sa odporúča poliať raz za mesiac rastlinu zhora, aby sa prepláchli soli, nachádzajúce sa na povrchovej vrstve zeminy. Fialky nikdy nezavlažujeme postrekom, lenže občas im môžeme očistiť listy navlhčeným štetcom alebo handrou. Vyvarujte sa aplikovaniu lesku na listy.

Ako hnojíme

Africké fialky pestujeme vo vybranom hnojive pre izbové rastliny, ale vhodný je aj substrát pre citrusy. Vzhľadom na absorpciu všetkých živín obsiahnutých v substráte, volíme opätovné, pravidelným hnojenie (1x za 2 týždne), čím podporíme každoročnú tvorbu kvetov.

Najlepšie výsledky spozorovali vedci pri použití zeminy s rašelinovým základom, ktorý neobsahuje vápnik. Rozrastaním potrebujú africké fialky väčší kvetináč, preto ich zvykneme presádzať individuálne podľa potreby.

Rozmnožovanie

Najčastejší a najúčinnejší spôsob rozmnožovania afrických fialiek je prostredníctvom stopiek listov (aby sa uchovala viacfarebnosť). Rozmnožovanie prebieha na jar alebo v lete. Z dospelej rastliny vyberieme zrelý, pevný a zdravý list a odstrihneme ho. (Nehodia sa spodné, zostárnuté listy, pretože by mohli počas procesu množenia zahniť, rovnako ani príliš mladé listy z vrchu ružice, z ktorých by vyrástla akurát zoslábnutá rastlina bez dostatočných živín a energie)

Stopku odstrihnutého listu skrátime na 2/3 centimetre a zrežeme ho šikmo pod 45°uhlom. Pokiaľ máte po ruke stimulátor, posypte ním reznú plochu, čím sa stane chránenou pred choroboplodnými zárodkami. Stimuluje sa rýchlejšie zakorenenie budúcej rastliny. Z novovytvoreného pletiva na reznej ploche, vyrastú korene. Takto prichystaný list vložíme do vody alebo do pevného substrátu (ľahký, bez prídavných hnojív), aby zakorenil.

Rozmnožovanie v substráte s rašelinou považujeme za rýchlejšiu metódu, avšak s vyšším nebezpečenstvom rozkladu. Ošetrené listy po zapichnutí do substrátu spolu s kvetináčom obalíme polyetylénovým vreckom alebo umelohmotným krytom, čím vytvoríme skleníkový efekt. Necháme ich niekoľko dní v tieni. Trvá 4 – 6 týždňov kým sa objavia prvé lístky. Listy vo vode vytvoria 15 mm dlhé korienky, takže ich zasadíme do kvetináča so substrátom a opakujeme procedúru ako pri rozmnožovaní v substráte.

Vyhnite sa týmto africkým fialkám

Fialky, ktorým chýbajú kvety alebo na ktorých spozorujeme znaky manuálneho odstraňovania odkvitnutých kvetov, nepredstavujú dobrú investíciu. Vyhýbajte sa plne rozkvitnutým rastlinám, siahnite skôr po afrických fialkách s kvitnúcimi kvetmi a púčikmi v štádiu rozkvetu.

V letnom období sa na afrických fialkách často objavujú hnilobne vyzerajúce listy. Hniloba má tendenciu rozširovať svoje pôsobisko na celú rastlinu. Pred kúpou teda skontrolujte, v akom stave sa Vaša africká fialka nachádza. Listy by okrem iného nemali byť inak zdeformované, poškodené či s fľakmi. Na prvý pohľad sa môže zdať takýto typ africkej fialky so zvláštnou textúrou na listoch lákavý, ale jedná sa o ochorenie, ktoré sa môže rozšíriť na rastlinu a zahubiť ju.

Čo robiť ak fialka nekvitne poriadne?

Fialky, ktoré dlhodobo a spoľahlivo bohato kvitnú, majú občas svoju „krízu“ v podobe slabšieho zakvitnutia. Nezúfajte a dotyčné slabšie kvitnúce kvetné stonky odstráňte a rastlinku prihnojte. Máte pocit, že Vaša fialka už dlhšiu dobu nezakvitla a má čoraz menšie listy oproti tým pôvodným? Vyhraďte si cez jar čas pre Vašu africkú fialku a presaďte ju do plytkejšieho a širšieho črepníka. Akonáhle sa africká fialka zakorení, šetrne začnite hnojiť.

Omladzovacia kúra

Bežná údržba africkej fialky zahŕňa odstránenie odkvitnutých kvetov či uschnutým a zožltnutých listov. Ďalšou „vychytávkou“ je použitie čierneho čaju ako zálievky namiesto obyčajnej vody a hnojiva. Avšak pokiaľ chceme celkovú regeneráciu africkej fialky, stačí odrezať nožom listovú ružicu tesne nad črepníkom. Odhalený kŕčok rastliny ponoríme do nádoby s vodou tak, aby bola listová ružica nad vodou. Prvé korienky ideálne spozorujeme cca po týždni a následne po 2 týždňoch presádzame rastlinu do črepníka s priepustnou zeminou.

Comments (1)

  1. mária kováčová

    prosím, ak fialke vyrastie “kmienok” – t.j. taký 3-4 cm koreň a až na ňom sú lístky, je už fialka stará? Treba ju omladiť tak ako píšete? Zrezať ? Alebo už z nej nebude nič.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *