Akú saunu do domácnosti?

Za ideálny čas na saunovanie sa považuje práve obdobie chorôb, vírusov a zapchatých dutín. Saunovanie upokojuje a posilňuje psychiku rovnako ako poskytuje fyzický odpočinok a regeneráciu pre náš organizmus. Pravidelným saunovaním otužujeme naše telo, aby lepšie zvládalo teplotné výkyvy. Zlepšujeme prekrvenie organizmu a mimovoľne z tela vylučujeme toxické látky.

Naše telo je tak “čistejšie” a odolnejšie voči chorobám. Pre tých, ktorí majú problémy s váhou predstavuje infrasauna jednu z tých účinnejších alternatív, pretože potením v infrasaune vylučujeme usadený tuk, ktorý sa nachádza pod kožou. Kombinácia saunovania sa v infrasaune, pravidelný pohyb a zdravý, vyvážený jedálniček je pre naše telo na nezaplatenie. Pokiaľ rozmýšľate nad kúpou alebo výstavbou sauny u Vás doma, musíte zhodnotiť zopár bodov, ktoré Vám pomôžu pri rozhodovaní.

Vyberte si správny priestor

Ako ideálny priestor pre saunu sa považuje suché a vetrané miesto, i už v spálni, kúpeľni atď. Kabínu treba umiestniť na rovný (najlepšie vydláždený) povrch, kvôli jednoduchšej údržbe. Podľa druhu sauny musíte zhodnotiť prívod elektriny, vody a kanalizácie, pričom musí byť ukončený samostatným ističom a prúdovým chráničom.

Saunu si môžete zriadiť nie len v interiéri rodinného domu, buď ako vstavanú alebo samostatne stojacu, v podkroví, pivnici alebo panelákovom byte. Nemusíte sa obmedzovať a môžete umiestniť saunu aj do exteriéru, napríklad do záhradného domčeka, záhrady, pri bazéne… Záhradný domček máte možnosť zariadiť podľa vlastných predstáv už aj s prezliekarňou, odpočivárňou a ochladzovňou. Priestor, v ktorom sa sauna nachádza, by mal byť v blízkosti toalety a sprchovacieho kúta. Prípadne môžete zvoliť manuálne náročnejšiu, ale pre niektorých lákavejšiu murovanú stavbu.

Druhy sáun

Najpopulárnejšia infrasauna

Infrasauna patrí medzi obľúbené sauny, využívané predovšetkým v domácnostiach. Pri výbere infrasauny by ste si mali ujasniť, či uprednostňujete relaxáciu v súkromí alebo sa o infrasaunu plánujete deliť s Vaším partnerom a deťmi. Väčšie nároky na priestor na jej vybudovanie spolu sa spolu s veľkosťou pripočítavajú do konečnej ceny. Mali by ste však vedieť, že v porovnaní s klasickou (suchou) saunou je prevádzkovanie a zariadenie infrasauny niekoľkokrát lacnejšie.

Vyhratie klasickej sauny trvá približne 30-80 minút, naopak v infračervenej kabíne máte teplo zaručene do 5-10 minút. Efekt potenia sa zlepší, pokiaľ si pred saunovaním doprajete vlažnú sprchu. Nezabúdajte aj na pitný režim počas saunovania, ktorý urýchľuje potenie.

Infrasaunu postačí pripojiť do štandardnej zásuvky. V infrasaunách je použitá technológia tzv. infražiaričov (keramické, širokospektrálne, širokospektrálne atď.) Infražiariče vysielajú lúče s vlnovou dĺžkou širokého spektra (od krátkovlnných po dlhovlnné). Vlnová dĺžka je smerodajná pri výbere infrasauny, pretože čím je kratšia, tým intenzívnejšie vplýva na ľudský organizmus. Ionizátor kyslíka infrasauny slúži k zabezpečeniu lepšieho vzduchu v infrasaune, pričom záporne nabité ionty pôsobia liečivo a podporne na organizmus.

Infračervené žiarenie prehrieva ľudské tkanivo a jeho správnym nastavením docielime absorpciu 93% z infračerveného žiarenia. Menej ako 20% infračervenej energie ohrieva vzduch, pričom zvyšných 80% pôsobí na naše telo. Infračervené žiarenie ohrieva vzduch na 30 – 60 °C, čo považujeme za prijateľnú a vyhovujúcu teplotu hlavne pre kardiovaskulárnych pacientov. Prehrievanie organizmu vedie k stimulácií potenie a prekrveniu tela. Vylučujeme z nášho tela xocíny, nikotín, ťažké kovy a podporujeme látkovú výmenu v tele. Okrem toho spálime niečo cez 700 kcal, bez vynaloženia fyzickej námahy. Infrasauna je vhodná na prevenciu, liečbu ale aj rehabilitáciu. Jej liečivé účinky sa prejavia pri reumatizme, artritíde, pri ochoreniach uší a bolestiach krku, zároveň čistí kožu, zlepšuje jej elasticitu a odstraňuje odumreté kožné bunky, čím sa pokožka stáva mäkšia a hebkejšia.

V dnešnej dobe nájdeme sauny v najrôznejšom dizajnovom prevedení z všakovakého materiálu a drevín. Mnohí sa obávajú tepelného vyžarovania do obytnej miestnosti, ale nie je to nutné, pretože infražiariče pôsobia cielene na ľudské tkanivo, takže nie sú nutné také vysoké teploty ako v suchých saunách. Po otvorení kabíny sa horúci a ešte vlhký vzduch nevyhrnie do priestoru. Náš trh ich ponúka v cenovej relácií cca. od 1600 eur.

Tradičná fínska „suchá“ sauna

Suchá sauna je považovaná za najpreferovanejšiu. Teplo sa v tradičnej fínskej saune šíri vzduchom a parou, takže sa dostane až na kožu. Dobre známe zábery z rodnej zeme fínskej sauny nám vždy ukazujú polievanie vyhriatych vulkanických kameňov, ale v dnešnej modernej dobe boli tieto tradičné praktiky vytlačené elektrickými a plynovými saunovými pecami. Vzniknutá para navýši okolitú teplotu a vlhkosť. Fíni zvyknú polievať samých seba, aby sa ochladili. Fínske sauny podliehajú novodobým úpravám, čo znamená, že horúce kamene sú nahradené elektrickými alebo plynovými kachľami. Aj fínske sauny vídavame vo forme mini kabín.

finska-sauna

Trvá približne 60 minút kým sa sauna prehreje na 90 – 100°C. Vlhkosť vzduchu sa pohybuje na bežných 10 – 15%, preto sa ľuďom kvôli vysokej záťaži, horšiemu poteniu a sťaženému dýchaniu odporúča stráviť vo fínskej saune maximálne 15 minút. Fínske sauny sa vyrábajú zo škandinávskeho severského smreku alebo z kvalitného masívu bez chemickej povrchovej úpravy.

Mokrá sauna

Parné sauny produkujú paru v teplotnom rozmedzí 50°C so 100% vlhkosťou vzduchu. Paru, častokrát nasýtenú soľnými roztokmi a vôňami, produkuje parný generátor alebo v klasickejších parných saunách aj polievaním horúcich kameňov, ktoré fungujúce na rovnakom princípe ako pri fínskej saune. V porovnaní s fínskou saunou je náročnejšia na výstavbu, pretože zariadenie je nutné perfektne tepelne a vlhkostne izolovať.

parna-sauna

Jednoduchšiu variantu predstavuje parný box, ktorý zaberie v obytnom priestore maximálne rovnakú časť priestoru ako sprchový kút v kúpeľni. Vyrobené sú z vysokokvalitného plastu a ich konštrukcia i dvere charakterizujeme ako parotesné. Takáto kabína bývava dodaná v rozobratej forme, pričom si môžete vybrať zo saunových kabín obložených keramickými obkladmi, či drevom.

Aromatická sauna na relax a soľná sauna na zapchatý nos

Bylinkové sauny sa od parnej sauny odlišuje využítím v zdravotníctve. Súvisí to s použitým typom oleja v bylinkovej saune, ktorý spolu so zdravotnými účinkami pary a liečivou silou esenciálnych olejov robí divy. Soľná parná sauna sa využíva pri liečbe alergií, nádche a pri problémoch s dýchacími cestami, pričom kombinuje termický vplyv s prekvapivým účinkom soli na náš organizmus.

Aká je cena za kvalitnú saunu?

Cena sauny závisí od viacerých aspektov. Do úvahy sa vždy berie veľkosť sauny, kvalita, typ sauny a minutý materiál. Ponuka sáun je veľmi pestrá a široká, budete si môcť vybrať rozmer i typ podľa Vašich predstáv. Vo všeobecnosti sa odporúča osloviť firmy na výrobu sáun alebo odborníkov, ktorí Vám budú schopní poradiť ohľadom príslušenstva a v prípade záujmu Vám na objednávku dodajú saunu podľa predstáv. Orientačná cena sauny sa pohybuje v cenovej relácií od 2 000 do 12 000 €.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *