Ako vytvoriť bezpečnú kúpeľňu?

Kúpeľňa je miestnosť, ktorú využívame každý deň. Zároveň je to priestor, kde sa stáva množstvo úrazov. V kúpeľni sa vyskytuje vlhkosť a mokro. Tieto faktory zvyšujú nebezpečenstvo úrazu. Pri výbere sanity a nábytku je treba byť dôsledný. Základ kúpeľne tvorí vaňa alebo sprchový kút, prípadne oboje. Nová vaňa by nemala spĺňať nie len estetické požiadavky, ale aj praktické. Ak je vaňa umiestnená pri stene, je ideálne umiestniť na jednu stranu kovovú uchýtku, o ktorú by sme sa mohli uchytiť v prípade pádu. Úchytka je praktická aj pre ľudí, ktorí majú zhoršenú pohyblivosť, a za pomocou úchytky môžu bezpečnejšie vojsť do vane.

umyv

Vaňa

Ak už vyberáme samotnú vaňu mala byť z materiálu, ktorý nie je šmykľavý a vodovodné batérie sú zhotovené z kvalitného materiálu. Je potrebné vyhnúť sa elektrických zásuvkám v blízkosti vane. Ak sa vám zdá povrch vane aj tak šmykľavý je možné dokúpiť rôzne protišmykové podložky, ktoré sa prisajú o dno vane a umožňujú bezpečnejší pobyt vo vani. Ak máte malé dieťa, je vhodné do vane, kde ho kúpete umiestniť umelú vaničku. Umelá hmota nespôsobuje vážne zranenia na rozdiel úderu o kovovú alebo keramickú vaňu. Výberom vodovodných batérií môžete predísť popáleniu vodou. Zmiešavacie vodovodné batérie toto riziko znižujú.

V okolí vane by nemali byť poličky, o ktoré by sme si mohli pri vychádzaní z vane poraniť hlavu. Mydlá a rôzne kozmetické doplnky by mali mať svoje samostatné miesto za poličkách nad vodovodnou batériou a nie po okrajoch vane. Odtiaľ by mohli skĺznuť a mohli by ste sa na nich pošmyknúť.

 

kupelna

Sprchovací kút

Ak vo vašej kúpeľni preferujete sprchový kút, je vhodné siahnuť po modeli, ktorý má dno vybavené protišmykovými drážkami. Ak máte sprchový kút so závesom, je potrebné jeho dĺžku nastaviť tak, aby zabránil vyšplechovaniu vode von zo sprchy. Nemal by byť ani príliš dlhý, aby ste sa oň nepošmykli alebo do neho nezamotali.

Rôzne typy dezinfekčných a čistiacich prostriedkov by sme mali umiestňovať buď do výšky, kde na nedosiahnu deti alebo do uzamykateľných skriniek, ku ktorým nemajú prístup. Rôzne lieky a kozmetické prípravky by mali byť umiestňované do uzamykateľných skriniek. Pri výbere nábytku by sme sa mali vyhnúť rôznym ostrým hranám. Elektrickú zásuvku by sme mali umiestňovať dostatočne vysoko, aby do nej nevnikla voda z umývadla. Samotná podlaha v kúpeľni by nemala byť z príliš šmykľavých dlaždíc. I keď môžu byť zhotovené z kvalitného materiálu, je potrebné aby mali aj protišmykovú úpravu. Na hladkú dlažbu nie je vhodne umiestňovať koberce, ktoré by sa mohli zhrnúť a mohli by sme sa pošmyknúť. Vynikajúcim doplnkom sú protišmykové podložky, ktoré zároveň sajú vlhkosť, keď vychádzame z vane. Kúpeľňa by mala byť pravidelne vetraná, aby sa predchádzalo vzniku nevhodnej vlhkosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *