Rozhodli ste sa rekonštruovať kúpeľňu? Toto sú dnešné trendy

Každý, kto si predstaví, čo všetko ho čaká pri rekonštrukcii kúpeľne – rozbombardovaná domácnosť, sprchovanie u susedov, umývanie zubov v kuchynskom dreze – sa snaží rekonštrukciu odkladať až dovtedy, kým to nie je naozaj nutné. Či ste sa rozhodli využiť služby kúpeľňového štúdia, alebo ste sa pustili do rekonštrukcie po vlastnej ose, mať prehľad v dnešných trendoch nemôže byť nikdy zlé. A ako bonus – dnešné trendy v kúpeľniach sú nadčasové a nezunujú sa vám ani po piatich či desiatich rokoch.

Neutrálne farby

Veľkým hitom, ktorý pôsobí minimalisticky a zároveň nadčasovo, sú neutrálne farby. Ideálna je kombinácia dvoch farieb – biela a čierna, biela a sivá či šedá. Nemusíte sa obávať, že takáto dlažba resp. obklad budú vyzerať neosobne či neútulne, pretože ďalšie kúsky ako rastliny a drevené prvky dodajú vašej kúpeľni útulnosť a sviežosť. Takže už to nebude iba vysoko funkčná, ale aj príjemná miestnosť. Ak sa vám zdajú neutrálne farby nudné a chceli by ste to niečím oživiť, zvoľte si pestrú marockú dlažbu, ktorá sa skvelo hodí aj do kuchyne ako obklad nad pracovnú dosku.

Veľkoformátové obklady, betón a drevo

Ďalším z trendov, ktorý je nielen pekný, ale aj praktický, je veľkoformátová dlažba a obklad. Niektoré dlaždice majú rozmer aj 100 cm x 60 cm a okrem toho, že vyzerajú elegantne, oceníte aj ich praktickosť. Ako? Ak máte menší počet dlaždíc, máte aj menej špár, ktoré musíte pravidelne drhnúť, aby neplesniveli. A práve pri veľkoformátových dlažbách či obkladoch je tých špár výrazne menej.

Ďalším zaujímavým variantom je pohľadový betón, ktorým môžete nahradiť dlažbu alebo aj obklad – je praktický, nevyžaduje takmer žiadnu údržbu a v kombinácii s podlahovým kúrením nie je ani chladný. Teda aspoň na dotyk, a aby nebol chladný ani vizuálne, pridajte drevené doplnky – skrinku pod umývadlo, vešiak na uteráky, či pohárik na zubné kefky. Drevo je veľmi dôležité, pretože kúpeľňu opticky zohreje a rozžiari. Často sa používa bambusové drevo, ktoré je na vlhkosť zvyknuté a voči nej je odolné. A určite nezabudnite ani na medené či mosadzné kľučky, rám zrkadla, alebo iné akcenty, ktoré kúpeľni dodajú lesk podobne ako šperky každému outfitu.

Sprchový kút vs. vaňa

Rekonštrukcia kúpelne v bytovom dome

Rekonštrukcia kúpelne v bytovom dome

A teraz prichádza na rad veľká dilema – je lepší sprchový kút alebo vaňa? Neexistuje univerzálna odpoveď, túto možnosť musíte prispôsobiť viacerým faktorom. Jedným z tých najdôležitejších je veľkosť kúpeľne. Nebudete predsa dávať vaňu do miestnosti, kde sa máte problém otočiť s košom na bielizeň. Čo sa však týka trendovosti, vane sú opäť in. Hlavne tie, ktoré sa nekrčia pri stene, ale sú umiestnené v priestore. Na druhej strane, sprchový kút s dreveným obkladom je niečo, čo poteší oko každého milovníka dizajnu. Nech sa rozhodnete pre ktorýkoľvek variant, nebude to v žiadnom prípade krok vedľa.

Aké osvetlenie?

Vo väčších kúpeľniach s vysokým stropom je veľkým hitom luster. Ten však v menších miestnostiach narobí viac zloby ako úžitku. V malých kúpeľniach pokojne siahnite po lampách inšpirovaných industry štýlom. Musíte si však dať pozor na to, aby lampy do kúpeľne boli vyrobené do tohto prostredia, mali lepšiu izoláciu a boli odolné voči vlhkosti. Ideálnym zdrojom svetla do kúpeľne sú odolné LED svietidlá, ktoré v porovnaní s úspornými žiarovkami spotrebujú približne o 30 % energie menej. Ak máte menšiu kúpeľňu, pokojne zdrojov svetla majte viac – lampa na stene, svetelná reťaz na zrkadle a menšie stropné svietidlo.

Pridajte zeleň

Zeleň v kúpeľni vyzerá naozaj skvelo, navyše je to typický znak škandinávskeho štýlu. Musíte však vyberať opatrne, pretože nie všetky rastliny a izbovky obľubujú vlhkosť. Tiež zohľadnite aj to, či máte v kúpeľni dostatok prirodzeného svetla, alebo väčšinou musíte používať umelé osvetlenie. V prípade, že v kúpeľni máte veľké okno a dostatok svetla, siahnite po palmách, ktoré zbožňujú teplo, vlhkosť a veľa svetla. V prípade, že máte tmavšiu kúpeľňu, je riešením papraď. Ak máte strach, že by vám rastlinky neprežili, dajte si k umývadlu aspoň jeden okrúhly kaktus.

Čo poviete na dnešné trendy v kúpeľniach? Oslovil vás niektorý z nich?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *