Obývačka je miestom, kde sa stretáva celá rodina, konajú sa tu oslavy, rodinné porady, ale aj každý člen domácnosti si tu môže odpočinúť. Keď máte veľkú miestnosť s vysokými stropmi, je najlepšie rozdeliť obývačku na zóny – konverzačná, pracovná a napríklad jedálenská zóna. Jedine tak nebude miestnosť vyzerať prázdne a budete sa v nej cítiť príjemne. Keď však máte obývačku príliš malú, cítite sa v nej stiesnene a nemusí to byť pre vás veľmi komfortné. Vtedy je najlepšie popracovať na optickom zväčšení. Ako? Týchto 8 tipov vám v s tým pomôže.
Vpustite dnu svetlo
Hneď prvý krok, ktorý musíte urobiť, je vpustiť do miestnosti čo najviac prirodzeného svetla. Začnite tým, že vytiahnete žalúzie, odostriete závesy či rolety a umyjete okná. Medzi špinavým a umytým oknom je, čo sa týka svetlosti, zásadný rozdiel. Dajte si však pozor na správnu dĺžku vašich záclon – mnoho ľudí si myslí, že správne dlhé záclony by mali končiť na úrovni parapetu, nie je to však pravda. Ideálna dĺžka by mala byť až po zem. Prípadne sa môžete inšpirovať škandinávskym štýlom a obetovať trochu súkromia a skúsiť to bez záclon.
Zamerajte sa na svetlé farby
Akou farbou máte namaľované steny? Platí, že čím tmavšia farba v malej miestnosti, tým vyzerá menšie a budete sa v nej cítiť stiesnenejšie. Aj preto sa odporúča siahnuť po svetlých neutrálnych alebo pastelových farbách. Úplne ideálnou je biela farba, ktorá priestor presvetlí, dodá mu ľahkosť, sviežosť a vzdušný vzhľad. Nezabudnite však ani na strop, ten by mal byť tiež svetlej farby. Dobre sa môžete pohrať aj s odtieňom vašej podlahy – ak máte koberce, siahnite po béžovej alebo krémovej farbe, ak chcete plávajúcu podlahu, svetlý buk bude zásahom do čierneho. Alebo svetlého?
Na nábytku záleží
Zodpovedne by ste mali pristupovať aj k výbere nábytku. Ak sa rozhodnete vybrať aj obývaciu stenu, knižnicu a poličky vo svetlej neutrálnej farbe, zvoľte sedaciu súpravu, ktorá bude miestnosti dominovať a nemusíte sa báť ani výrazných farieb – žltá, červená, modrá či zelená pohovka obývačku skvelo rozžiaria. Dajte si však záležať na tom, aby takáto sedačka mala minimalistický dizajn, čisté a jednoduché línie a plusom je, keď má nožičky. Existuje ešte ďalší jednoduchý a efektný trik ako priestor opticky zväčšiť – sklený konferenčný stolík.
Nenechávajte nábytok pri stene
Koluje taký mýtus, že v malej miestnosti by ste mali mať nábytok pri stenách. Ak sa tým riadite, získate uprostred miestnosti tanečný parket, ktorý ostane nevyužitý, a optickému zväčšeniu miestnosti nijako nepomôže. Nebojte sa vytvoriť konverzačnú zónu – sedačka, konferenčný stolík a kreslo – uprostred miestnosti. Takto získate pocit, že váš priestor nie je vymedzený iba stenami, ale máte ho vo vašej miestnosti predsa len trochu viac.
Pridajte zrkadlá
Jednoduchý trik? Možno. Je účinný? Rozhodne. Ak by ste umiestnili na jednu celú izbu v obývačke iba zrkadlo, opticky bude vyzerať dvojnásobne väčšia. Nie je to však úplne praktické riešenie, preto postačí povesiť na stenu zo dve, tri zrkadlá. Nemusia byť rovnako veľké, nemusia mať rovnaký štýl rámu, pokojne jedno môže byť moderné a druhé zdobené, nemusíte sa báť experimentovať ani so štýlmi. V zásade platí, že čím bližšie sú zrkadlá k oknu, tým lepšie. A starajte sa o to, aby boli vždy čisté a bez šmúh.
Zbavte sa drobností
Základom je mať vždy upratané a čo najmenej drobností v priestore. A to platí aj v prípade, že ste vášnivým zberateľom sošiek z dovoleniek, porcelánových figúrok slonov alebo podobných drobností. Čím menej predmetov zasahuje do priestoru, tým lepšie. Pokojne si vašu zbierku môžete umiestniť do skrinky a pokochať sa ňou kedykoľvek máte chuť, ale v priestore ich nenechávajte. Nahraďte ich radšej vázou s čerstvo narezanými kvetmi.
Jeden veľký obraz je lepší ako niekoľko malých
Ak máte obrazy rozmiestnené po celej miestnosti, nevyzerá to dobre a obývačka vyzerá zbytočne „plná“. Vyriešiť to môžete dvomi spôsobmi – menšie obrazy dáte na jednu kopu a vytvoríte z nich nejaký útvar – obdĺžnik, štvorec či kosoštvorec. Druhým variantom je výmena menších obrazov za jeden veľký a výrazný. Nebojte sa vymeniť staré za nové, výsledok oceníte už po prvej rodinnej oslave u vás v obývačke.