Je pre vás výhodnejšia kožená alebo textilná sedačka?

Ak sa rozhodujete o tom, či je pre vás lepšia textilná, alebo kožená sedačka, narazili ste na dilemu, oproti ktorej je Hamletovo „byť, či nebyť?“ len takou jednoduchou otázočkou. Chcete nájsť víťaza tohto súboja? Pripravte sa na to, že jednoduché to nebude a žiadnu univerzálnu odpoveď nedostanete. Musíte si vybrať tú pohovku, ktorá je pre vás výhodnejšia. Na aké oblasti by ste sa pri kúpe mali zamerať?

Komfort

Pohodlnosť je subjektívna, ale ak zoberieme objektívne vlastnosti materiálu – kože aj látky – tak zistíme, že koža pohlcuje teplo oveľa rýchlejšie ako látka. Môžete to poznať sami aj vďaka autám – v lete si len ťažko sadnete do auta s koženými sedačkami, ktoré bolo zaparkované na slnku. Síce ani látka nie je najchladnejšia, ale jej teplota je výrazne nižšia. To ale neznamená, že teraz explicitne platí, že všetky látkové sedačky sú pohodlnejšie ako kožené. Nie, zamerať sa musíte aj na operadlá, rám pohovky, tvrdosť matracov a ďalšie detaily. A zistiť, či vám vyhovuje, môžete jedine tak, že si na látkovú či koženú sedačku sadnete.

Starostlivosť

Aká náročná je starostlivosť o koženú a aká o látkovú sedačku? Aj toto by ste mali pred kúpou zvážiť. Ak rozlejete červené víno, je lepšie, keď sa to stane na koženej pohovke, z ktorej to vlhkou handričkou jednoducho zotriete. Ak by sa vám to stalo na látkovej pohovke, čistenie by bolo výrazne náročnejšie. Na druhej strane treba povedať, že drahšie a novšie látkové sedačky sú vyrábané z nesavého materiálu. Ak máte domáce zvieratá, hlavne mačky, ryhy po pazúroch bude vidieť viac na koži, ale na druhej strane srsť sa bude zase horšie čistiť z textilu. Obe sedačky treba pravidelne vysávať, pretierať handričkou, rozdiel je v prípravkoch – ak nechcete, aby koža utrpela, mali by ste sa zamerať na špecializované výrobky práve na tento povrch, zatiaľčo látku môžete umývať aj saponátovou vodou.

Farebnosť a vzory

Textilné sedačky máte na výber v tých najmožnejších aj najnemožnejších farbách, vzoroch, povrchoch či typoch materiálu. Pri koži je nevýhodou, že sedačku so vzorom nedostanete a ak áno, ide o menej kvalitnú eko kožu. Ak však chcete staviť na jednoduchosť, koža je vhodnejšia. Mladistvý vzhľad si dokáže udržať aj viac ako 10 rokov, pričom látkové sedačky sú výrazne náchylnejšie na opotrebovanie.

Vzhľad

Aj toto je veľmi subjektívna záležitosť. Treba si uvedomiť, že kožené sedačky sú tu s nami od 17. storočia a za ten čas sa ich vzhľad či štýl nijako zásadne nezmenil. Z toho je jasné, že kožené sedačky sú nadčasové vďaka svojmu minimalizmu a jednoduchosti. Čo pri látkových sedačkách s rôznymi vzormi, motívmi a najšialenejšími farebnými kombináciami platiť nemusí. Aj preto je na vás a vašom vkuse, pre ktorý materiál sa rozhodnete.

Zdravie a bezpečnosť

Veľkú výhodu pre alergikov a astmatikov predstavuje hypoalergénnosť kože, v ktorej sa neusadzuje prach, roztoče, ani rôzne alergény. Látkové pohovky v tomto zásadne zaostávajú za kožou.  Drobnou nevýhodou však je, že si musíte dať pozor, kam koženú sedačku umiestnite. Pretože, ak by ste ju vystavovali pravidelne slnečným lúčom alebo ju mali blízko iného zdroja tepla, popraskala by. Aj preto ju umiestnite najmenej meter od radiátorov a počas leta zatiahnite žalúzie, aby na ňu nesvietilo slnko.

Rozpočet

Váš rozpočet by ste mali poznať ešte predtým, ako sa pustíte do vyberania optimálnej sedacej súpravy. Nech potom nezamilujete do pohovky, ktorá bude mimo vaše finančné možnosti. V spoločnosti sa šíri predpoklad, že kožené sedačky sú výrazne drahšie ako tie látkové. Nie je to úplne pravda, všetko je závislé od kvality

pohovka z vysokokvalitného textilu môže byť rovnako drahá ako sedačka z dobrej kože. Cenu ovplyvňuje aj kvalita matracov, konštrukcie a aj to, či ide o značku, alebo nie.

Univerzálna odpoveď na otázku „ktorý materiál je lepší pre moju pohovku“ neexistuje. Zoberte si však papier, spíšte si pre a proti kože aj textilu a vyberte si materiál, ktorý vám vyhovuje viac. Len takto budete s kúpou spokojný.

 

 

Comments (4)

 1. Filip Tkáč

  Ja mám doma koženú sedačku a nie som s ňou spokojný. V lete sa lepí na nej pokožka a v zime chladí. Keď si dám na gauč deku tak sa šmýkam z toho dole, proste katastrofa. Určite už len textilnú sedačku by som volil.

 2. Renata

  Ja mám tiež textilnú sedačku a koženú som nechcela práve kvoli topu lepeniu k telu. Textilná má ale dos´t veľkú nevýhodu v údržbe – hlavne keď máte malé deti 🙂

  • Sona

   Tak to poznám. Mám tri deti a sedačka, hoci sme ju kupovali pred piatimi rokmi, vyzerá akoby som ju podedila po babičke. Tak počkám ešte také dva roky a budeme musieť kúpiť novú. Ale som si istá že znova textilnú 🙂

   • Katka

    My sme tiež museli vymeniť sedačku a ja som po iných ako textilných ani nepozerala. Kožená sedačka sa mi hodí do kancelárie ale domov určite nie. My sme si sedačku kúpili v sconte. Bola za dobrú cenu, doviezli nám ju akurát sme si chvíľku museli počkať. Ale sme s ňou spokojní

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *