Ako opticky zväčšiť aj malú obývačku

Obývacie izby sú centrálou našich domovov aj každodenného života. Sú priestorom pre relax, odpočinok pri televízii aj pre pohostenie blízkych a priateľov. Bez ohľadu nato, ktorú z týchto činností robíme najradšej, v obývačke trávime väčšinu nášho voľného času.

Aby sme sa tu cítili komfortne, obývačka by nám mala poskytovať dostatočný priestor. Nie vždy je to však možné. Získavanie priestoru naviac môže byť poriadnou výzvou, nie však ak poznáte pár jednoduchých trikov ako aj z malého priestoru vyťažiť čo najviac.

Strategický výber vhodného nábytku

Ako inak, najväčšiu časť priestoru obývačky tvorí nábytok. Práve preto je veľmi dôležité už pri jeho výbere uvažovať o šetrení priestorom a neskôr o jeho strategickom umiestňovaní. Kým veľké kusy zaberajú veľmi veľa priestoru, ba dokonca ho vizuálne zmenšujú, minimalistický štýl robí priestor väčším a priestrannejším. Ak si teda nemôžete dovoliť „plytvať“ priestorom, radšej zabudnite na kráľovsky veľkú pohovku. Nahradiť ju môžete dvoma menšími, prípadne jednou malou pohovkou doplnenou minimalistickými kreslami.

Užitočnosť optických trikov

Ak hovoríme o optickom zväčšovaní priestoru, dôležitú úlohu zohráva aj výber správnych farieb. Práve tu robí mnoho ľudí pri zariaďovaní chybu tým, že si pre svoju obývačku volia tmavé farby alebo vzorované tapety. Menšie obývacie izby vypadajú oveľa lepšie, keď sú ich steny v matných respektíve neutrálnych tónoch. Favoritom je biela a béžová farba alebo akýkoľvek iný matný a svetlý odtieň.

Využite potenciál vysokých stropov

Vysoké stropy sú pre malé miestnosti skutočným požehnaním. Je pravda, že teoreticky vám neumožnia viac priestoru pre uloženie nábytku, môžete však poličky umiestniť vyššie, či umiestniť veľké okná, ktoré presvetľujú a opticky zväčšujú priestor. Užitočné sú tiež závesné police alebo väčšie obrazy, ktoré zároveň dodajú obývačke luxusnejší vzhľad.
Ďalším z optických trikov ako zväčšiť priestor je použitie transparentných materiálov. Sklenený stôl je obľúbeným prvkom aj v prípade väčších obývačiek. Okrem klasických prvkov môžete zvoliť elegantné presklené stoličky alebo akrylátové doplnky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *