Ako využiť sivú farbu v interiéri

Ako na vás pôsobí a čo vám pripomína sivá? Mnohí by povedali, že sivá sa do interiéru vôbec nehodí, je fádna a pôsobí deprimujúco. Zástancovia moderného štýlu bývania však na sivú nedajú dopustiť. Sivá je spojená s neutrálnym rodinným prostredím, ktoré sa dá dekorovať v podstate každej farbe.
Pri využívaní sivej farby pri zariaďovaní a dekorovaní je potrebné si najskôr uvedomiť, akým smerom by sa mal dizajn vašich miestností uberať. Zvolíte rustikálny, neutrálny alebo moderný štýl? Kým v modernom prostredí najlepšie vyniknú tmavé odtiene sivej, rustikálny až starožitný štýl si vyžaduje skôr jemnejšie odtiene.

living-room-563478_1920
Prečo je sivá skvelá pri maľovaní stien?

Poznáme hneď niekoľko dôvodov prečo je práve sivá ideálnou farbou na steny v domácnosti. Najvýznamnejším je však určite jej neutralita. Či už zvolíte namaľovať len jednu stenu alebo všetky vrátane povaly, interiér so sivými stenami môžete doplniť každou inou farbou. Veľmi dôležité je však vybrať čo možno najvhodnejší odtieň. Kým do spálne sa hodia takzvané mäkšie a svetlejšie odtiene, tmavšie steny sú ideálne vo veľkých priestranných miestnostiach ako vstupná hala, či väčšia obývačka.

bedroom-881123_1920
Ak kombinujete sivú s inou farbou, ideálne je ak ju doplníte jedným z teplých odtieňov farieb. Šedá vyzerá skvele najmä ak ju skombinujete s červenou, oranžovou alebo žltou. Výrazné farby ako tieto sivú nielen oživia, takto zariadený interiér pôsobí moderne a elegantne. Ak sa však nechcete veľmi odkloniť od čistej sivej elegancie, doladiť ju môžete napríklad podobne neutrálnymi farbami ako tmavo šedá, slonovinová alebo čokoládová. Taktiež môžete vyskúšať kombináciu niekoľkých rôznych odtieňov sivej.

living-room-389264_1280
Kuchyňa zariadená v sivej vyzerá čisto a elegantne. V moderných kuchyniach sa stáva pomaly nutnosťou. Vďaka svojmu nadčasovému vzhľadu sa sivý nábytok stáva klasikou. Ak sa ho rozhodnete umiestniť aj do vašej domácnosti, držte sa týchto tipov:
– Ak chcete zvoliť pohovky aj kreslá v rovnakom odtieni, zvoľte aspoň štruktúru odlišnú. Ináč by so sebou veľmi splývali, inými materiálmi a štruktúrami ich odlíšite a zvýraznite.
– V prípade, že ste zvolili sivú aj na steny, vyberte odtieň nábytku, ktorý im aspoň trochu kontrastuje. Ak sú napríklad steny miestnosti tmavo šedej, zvoľte pohovku tej najjemnejšej svetlo sivej.
Sivá je pravdepodobne jedinou farbou, ktorá dovoľuje miešanie aj niekoľkých rôznych textúr bez toho, aby spôsobila chaos. Rovnako ako pri odtieňoch, jemnejšie textúry sa hodia skôr k rustikálnemu štýlu, s moderným štýlom korešpondujú tmavšie a výraznejšie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *