Harmónia a pokoj v japonskej záhradke

Existuje niekoľko typov japonských záhrad. Prvá z nich je takzvaná „skalka“, ktorá ako už z názvu plynie, pozostáva z kameňov a piesku. Pieskové záhrady navodzujú podobný pocit, akoby ste boli niekde v horách. Samotné usporiadanie prvkov, teda kameňov je na vás. Tradície však hovoria, že je lepšie, keď umiestnite kamene v nepárnom počte. Ďalší typ týchto exotických záhrad sa vyznačuje machom, ktorý je na pestovanie veľmi nenáročný. Darí sa mu však najmä v daždivom a vlhkom počasí.

feng-shui-168649_1920

Princípom japonských záhrad je vytvoriť priestor stvorený pre úplnú relaxáciu a spojenie s prírodou. Práve preto sa tu objavujú hlavne prírodné materiály, ako kamene, piesok, rastliny a podobne. Ich jednoduchosť reprezentujú rastliny, ktoré sa tu pestujú. Najčastejšie je to bambus, bonsaj, z trvaliek sú to napríklad kosatce.

Okrem živých elementov prírody môžete využiť aj kamene, kamenný chodník alebo osobitú sochu. Japonská záhrada by nebola kompletná ani bez vhodných dekorácií. Pravidlom je použiť kamenný materiál. Vítané sú tiež vodné prvky. Obľúbené sú napríklad rybníky, menšie vodopády alebo potoky. Ak vám priestor nedovoľuje si zriadiť tieto rozľahlé vodné dekorácie, nahradiť ich môžete kamennými misami alebo záhradnou fontánou.

garden-944825_1920

japanese-garden-970311_1920buddha-167966_1920

Najväčšou výhodu japonských záhrad je fakt, že si nevyžadujú veľa miesta. Pokojne stačí ak si túto exotickú záhradku zriadite napríklad len na rohu dvora.
Pri plánovaní správnej japonskej záhradky je veľmi dôležitá trpezlivosť. Ak chcete, aby tá vaša stála zato, budete nato potrebovať trochu viac času. Náhodné prvky a improvizácia sa pri zariaďovaní takéhoto typu záhrady vôbec nehodí. Pri budovaní japonskej záhradky sa totižto snažíte o napodobnenie divokej prírodnej krajiny, a to dosiahnete len s poriadnou precíznosťou.

bonsai-316573_1280
Pár tipov pri pestovaní bonsajov

Bonsaje si vyžadujú hlavne dostatok svetla. To však platí len ak ich pestujete v interiéri. Exteriérové bonsaje potrebujú slnko tiež, no na druhej strane je ich potrebné pred ním chrániť. Platí to však najmú počas horúcich letných dní, kedy by im prudké slnko mohlo spáliť listy, či kvety. V zime je zas potrebné chrániť bonsaje pred extrémnymi chladmi a vetru.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *