Kúsok Škandinávie aj u vás doma

Maximálny štýl a minimum úsilia. To je škandinávsky štýl! Práve jednoduchosť a funkčnosť sú zásady, ktorých sa dizajnéri preferujúci tento štýl držia. Smer, ktorý je rozšírený hlavne v severských krajinách ako Fínsko, Švédsko, či Dánsko si obľúbili dizajnéri z celého sveta. Jednoduchá elegancia k tomu zladenie prírodných prvkov, osvetlenie interiéru, jednoduché a jemné línie, to je všetko čo si škandinávsky štýl vyžaduje.

bedroom-690129_1280
Menej je viac. V tom je hlavná podstata severského štýlu. Práve v jednoduchosti je škandinávsky štýl taký výnimočný. V porovnaní s inými dizajnérskymi smermi, v tomto prípade sa kladie dôraz na funkčnosť, avšak nie na úkor estetiky. Nábytok sa vyznačuje jednoduchými, čistými líniami.

pillows-1031079_1920
Veľký význam má v prípade tohto štýlu prirodzené svetlo. Presvetlenie interiéru je umožnené všemožnými prostriedkami od nadmerných okien až po zrkadlá, ktoré sú umiestnené tak, aby odrážali okolité svetlo. V prípade umelých svietidiel sa na osvetlenie používajú svietidlá jemných línií alebo dekoračné sviečky.
Vďaka bielym stenám, jemným líniám a svetlému nábytku vyzerá priestor väčší a vyžaruje z neho pokoj. Celkový vzhľad miestností môžete doladiť keramikou, vankúšikmi alebo koberčekmi. Vítané sú tiež doplnky s prírodným charakterom. Práve drevo je prevládajúcim prvkom škandinávskeho interiérového dizajnu. Drevo je tiež preferovanou voľbou v prípade podláh. Favoritmi sú borovica, buk a jaseň. Priestor navrhnutý v škandinávskom štýle nie je vizuálne skľúčený textíliami. Používané sú len opatrne. Pričom uprednostňované sú prírodné tkaniny ako bavlna alebo vlna.

table-791584_1920

Kuchyňa v škandinávskom štýle

Všetky princípy škandinávskeho štýlu by sa dali zhrnúť do vety: nie príliš málo ani príliš veľa, tak akurát. To znamená nie priestor preplnený nábytkom, ale ani nie minimalisticky prázdny. Vytvorenie priestoru, ktorý je jednoduchý, elegantný, ale nepôsobí chladno.
Dominantnú úlohu majú rozhodne biele steny a drevený nábytok. Aj kuchyňa v tomto štýle preferujú jednoduché biele steny doplnené len o niekoľko jednoduchých doplnkov, ako drevené alebo kovové regály, skrinky a podobne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *