Pár tipov pri zriaďovaní domácej pracovne

Domáca pracovňa je užitočným doplnkom každej domácnosti, najmä však pre ľudí, ktorí pracujú z domu. Otázkou je, ako si takú domácu pracovňu zriadiť. Okrem toho, že na to budete musieť vyčleniť určitý priestor, mala by tiež vyzerať pekne a spĺňať všetky predpoklady plnohodnotného domáceho pracoviska. Pripravte sa nato, že pri plánovaní jej zriadenia budete musieť čeliť mnohým problémom.

office-1078869_1920
Prvé zásadné rozhodnutie je jej umiestnenie. Pritom sa nemyslí len bojovanie s obmedzeným priestorom. Môžete mať k dispozícií aj niekoľko izieb, v ktorej môže byť zriadená. Dôležité je však vybrať tú správnu. V prvom rade treba myslieť na fakt, že v domácej pracovni sa pracuje. Výber izby by ste teda mali strategicky zvážiť, tak aby sa vám v nej pracovalo dobre. Najlepšie je miesto, kde je zväčša ticho, čiže ďalej od detskej izby, respektíve od obývačky, v ktorej taktiež zvykne byť rušno. Ľudia, ktorí pracujú z domu na plný úväzok, tu strávia množstvo svojho času, pracovňa by teda mala spĺňať tie isté podmienky, ktoré spĺňa klasická pracovňa mimo domova.
Domáca pracovňa je miestom, kde budete musieť byť úplne sústredení na svoju prácu. Okrem ticha, ktoré preto určite potrebujete, nezabudnite na osobný komfort. Fyzickým problémom predídete správnou ergonómiou stoličky aj stola. Potrebujete si predsa vybrať stoličku, na ktorej budete sedieť po dobu niekoľkých hodín. Správna ergonomická stolička by mala mať hlavne operadlo a mechanizmus na nastavenie výšky.

Čím viac svetla, tým lepšie

Pokiaľ je to možné, pracovňu situujte tak, aby bola blízko zdroja prirodzeného svetla. Jasný pracovný priestor zvýši vašu produktivitu. Mali by ste preto zabezpečiť, aby ste mali v miestnosti čo najviac svetelných lúčov. Izby bez prístupu prirodzeného slnečného svetla sú až druhoradou voľbou, pokiaľ nemáte iné možnosti. V tom prípade potrebné svetlo doplňte silnými stropnými svietidlami a pravdaže stolovou lampou. Dôležitá je tiež pozícia obrazovky vášho počítača. Umiestnite ju tak, aby sa na nej neodrážali slnečné lúče.
Ak si myslíte, že klasická pracovňa by mala byť preplnená a uzavretá, ste na omyle! Práve naopak, len dostatok miesta a čerstvého vzduchu vám umožní pracovať efektívne. Podobne dôležitá je poriadna organizácia. Nechcete predsa strácať čas hľadaním dokumentov, ktoré sa vám v tom neporiadku stratili.

Miesto na oddych

Ľudia pracujúci na plný úväzok z domu presne vedia, aké dôležité je, aby ich pracovňa spĺňala nielen funkčnú stránku, ale aby tiež bola pekne dizajnérsky navrhnutá. Strohú pracovňu môžete doplniť o miesta na oddych a pár dekorácií, ktoré ju zútulnia. Aj keď je pravdou, že pracovňa slúži na prácu, ak však chcete pracovať na 100 percent potrebujete aj odpočinok. Práve to je dôvod na umiestnenie menšieho konferenčného stolíka a pár pohodlných kresiel, ktoré v končenom dôsledku môžu byť aj estetickým doplnkom.

furniture-802031_1920

Vplyv farieb na pracovný výkon

Váš pracovný výkon môžu ovplyvniť dokonca aj farby, ktoré si zvolíte. Je jasné, že sa nedá povedať, ktoré farby by ste za žiadnych okolností nemali v prípade domácich kancelárií použiť. Sú však farby, ktoré sa tu hodia viac, a ktoré menej. Medzi „vhodnejšie“ farby môžeme určite zaradiť modrú. Okrem toho, že modrá stimuluje myseľ, na pracujúcich má tiež upokojujúci efekt, čo sa pri stresujúcich prácach určite hodí. Múdrou voľbou je tiež fialová, ktorá nám pomáha sa pri práci sústrediť. Ako iste viete, každá farba má na človeka určitý účinok, môže však pôsobiť na každého rozdielne, mali by ste si preto sami uvedomiť, ktorá farba je pre vašu kanceláriu najvhodnejšia.

Akú podlahu zvoliť?

Pri zariaďovaní domácej pracovne sa často krát zabúda na výber správnej podlahy. Tie by mali byť hlavne pevné, odolné a mali by korešpondovať zo zvyškom zariadenia. Podobne ako pri ostatných miestnostiach aj tu máte na výber hneď niekoľko možností. Ak chcete pevnú a odolnú podlahu a navyše za prijateľnú cenu, vhodnou voľbou je laminátová podlaha. Pre zástancov moderného dizajnu sú tu trochu netradičné avšak veľmi praktické cementové podlahy. Napokon ak máte radi prírodné materiály, práve drevená podlaha môže byť pre vás tá najvhodnejšia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *