Pred tým než si kúpite dom…

Kúpa nového domu môže byť lákavá a zábavná, nesie so sebou však aj niekoľko rizík, ktoré sa môžu prihodiť. Nové bývanie sa predsa nekupuje každý deň a bude to chcieť aj v dnešnej dobe pomerne veľkú investíciu. Platiť majland za dom, ktorým si nie ste istý sa určite nevyplatí. Predtým než urobíte konečné rozhodnutie preto nezabudnite zvážiť aj všetky tieto atribúty.

building-joy-planning-plans

Stanovte si rozpočet

Iste to poznáte aj vy, ste z niečoho tak ohúrení, že to chcete mať bez ohľadu na cenu. To isté sa môže stať aj v prípade domu, ktorý môže na prvý pohľad vypadať ako rozprávková vila, váš rozpočet však nato nestačí. Buď sa celoživotne zadlžíte alebo si určíte rozpočet a budete hľadať taký dom, ktorý sa doňho vojde.

Ak chcete bývať vo svojom no zatiaľ nemáte dostatok finančných prostriedok môžete zvážiť požiadanie o úver, no stále nemáte istotu, že vám ho banka schváli. Úver vám poskytne len ak dokážete, že ho budete schopní splácať, čo posudzuje napríklad podľa toho, či a ako dlho ste zamestnaní a podobne.

money-card-business-credit-card-50987

Vystihnite správny moment

Trh s nehnuteľnosťami je zväčša nestály, ceny sú niekedy vyššie a inokedy zas nižšie. Ak si vyčkáte na tú správnu chvíľu je viac než pravdepodobné, že si svoj vysnívaný domov budete môcť kúpiť aj za nižšiu cenu, ako je dnes. Niekedy sa však čakať nevyplatí a vaša vopred vyhliadnutá nehnuteľnosť môže na cene len stúpať a stúpať. Rátajte tiež s tým, že kým vy čakáte na tú najsprávnejšiu chvíľu, niekto vám medzitým môže “váš” dom odkúpiť.

house-car-vintage-old

Vyberte si správnu lokalitu

Kúpa doma nie je vôbec taká jednoduchá ako sa môže javiť. Okrem ceny a stavu domu je dôležitá aj jeho lokalita a ako inak susedia. Na prvý pohľad dokonalý dom sa môže stať bezcenným ak vám radosť z nového domova pokazia susedia a na život nie veľmi pokojné okolie. Uistite sa tiež, či máte na blízku aspoň základné vybavenie ako obchod, školu, či zástavku autobusu. Na druhej strane pravdepodobne by ste nechceli bývať v hluku a na mieste, kadiaľ celý deň prechádzajú kamióny. Nenechajte sa zlákať dostupnou cenou a vyberte si dom v takej lokalite, aby sa vám tam žilo dobre.

Ak ste si nekúpili novostavbu..

Nielen novostavby v Bratislave sú drahé a niekedy sa radšej oplatí zrenovovať starší dom. Kvôli renovácií nemusíte míňať veľké množstvo peňazí a niekedy skutočne stačí zmeniť len niečo, nemusíte sa rozhodnúť pre drastické zmeny. Inokedy je však väčšia prerábka nevyhnutná.

dilapidated-983952_1920
Renovácia staršieho domu

Miera v akej budete musieť do domu zasahovať a aký rozpočet budete potrebovať závisí hlavne od toho v akom stave sa dom práve nachádza. V niektorých prípadoch sa vyžaduje zmena podláh, či dokonca zväčšenie alebo zmenšenie miestností, niekedy stačí len nanovo namaľovať steny. Keď už začnete s prerábaním, určite je to najvhodnejší čas na zváženie izolácie. Ušetríte tak energiu a v dome budete mať viac ticha a pokoja.

painting-black-paint-roller
Renovácia je síce z vcelku zábavná záležitosť, stojí však aj množstvo energie, času a peňazí. Pri prerábaní preto myslite aj na budúcnosť. Svoj nový dom si zariaďte tak, aby si dôležitejšie zmeny nevyžadoval aj po niekoľko desaťročí. Týka sa to najmä podláh a hrubých stien. Nábytok si predsa môžete presunúť kedykoľvek chcete. Ak vás to však baví!
Rozhodovanie môže byť skutočne ťažké, pokiaľ sa jedná o taký dôležitý krok ako je kúpa a prerábanie domu. Pred akýmkoľvek rozhodnutím si poriadne zvážte koľko ste do svojho domu ochotní investovať a či vás táto investícia o pár rokov neomrzí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *