Kľúč ku kvalitnému spánku – správny matrac

Spí sa vám na vašom matraci dobre? Ak sa zobúdzate unavení a dolámaní je čas, aby ste popremýšľali nad kúpou nového. Práve nesprávny, nepohodlný alebo nekvalitný matrac môže spôsobiť bolesti chrbta alebo iné zdravotné problémy, ktoré váš pokojný spánok zmenia na utrpenie.
Zdravý spánok nadovšetko. Prečo si teda nevybrať taký matrac, ktorý vašej chrbtici poskytne dokonalú oporu počas celej noci? Na trhu nájdete mnohých výrobcov a predajcov, ktorí ponúkajú na predaj matrace. O to ťažšie je sa v nich zorientovať a vybrať si matrac, ktorý bude nielen kvalitný, ale hlavne vám osobne bude vyhovovať. Skôr než sa vyberiete do samotného obchodu, urobte si menší prieskum u vašich známych. Tí vám poradia, s ktorým predajcom a značkou majú skúsenosti a pravdaže, či sú spokojní. Konečné rozhodnutie ale ostáva na vás. Veď každý máme individuálne požiadavky a to, čo vyhovuje im, nemusí vyhovovať aj vám.

sleep-1209288_1920

Kvalita sa skrýva v jadre

To najdôležitejšie sa skrýva vo vnútri. Matrac môže mať aj ten najkrajší a najjemnejší povrch, ak je však vnútri nekvalitný, dobrý pocit z takéhoto matraca je klamlivý. Vnútro respektíve takzvané „jadro“ matraca by malo spĺňať všetky dôležité požiadavky pre zdravý a pokojný spánok. Čo sa týka jeho vlastností, malo by byť odolné voči preležaniu a malo by byť dostatočne priedušné.

Tvrdosť penového matraca udáva jeho hustota. Aj v tomto prípade platí, že každému vyhovuje niečo iné. Výrobcovia to však šikovne premysleli tak, že niektoré penové matrace sú „obojstranné“, čiže jedna strana matraca je tvrdšia a druhá mäkšia. V prípade pružinových matracov sa kvalita dá rozoznať hlavne od počtu pružín, ktoré jadro obsahuje. Lacné a nekvalitné matrace majú horšiu elasticitu a nemôžu sa pochváliť ani dlhou životnosťou.

Podľa čoho sa rozhodovať

Materiál

Každý materiál, z ktorého je matrac vyrobený je špecifický a má určité výhody aj nevýhody. Môžete si tak vybrať taký, ktorý vám svojimi vlastnosťami vyhovuje. Kvalitné matrace z biopeny obsahujú olej z ricínu, ktorý odpudzuje všetky mikróby a roztoče. Čiže snáď najvhodnejšia voľba pre alergikov. Latexové matrace sú zas pružné a pochváliť sa môžu aj pomerne slušnou životnosťou. Ak si chcete počas spánku dopriať ešte väčší oddych, určite oceníte masážnu funkciu gélových matracov. Gélové segmenty počas spánku uvoľňujú svalstvo, čo vám pomôže vstávať z postele oddýchnutí a svieži.

Poťahová látka

Čo sa týka poťahovej látky, rozlišujeme dva druhy matracov. Prvým sú matrace s poťahovou látkou na pevno zošitou, ktorú nie je možné odzipsovať a jednoducho oprať. Tie sa čistia alternatívne na sucho, respektíve len povrchovo. Druhým typom je matrac s odnímateľným poťahom, ktorý je možné jednoducho vyprať podľa inštrukcií, ktoré uviedol výrobca. Poťahy by mali byť dostatočne odolné, neporušené a mali by na matraci na mieru sedieť.

Tvrdosť matraca

Všeobecne platí, že tvrdosť matraca si vyberáme podľa hmotnosti, veku, no aj podľa vlastných požiadaviek. Kým mladí by mali spať na tvrdšom, pre starších je väčšinou vhodnejší mäkší matrac. Podobne však platí, že tvrdosť matracu rastie s našou váhou. Nie je to však pravidlom a ak vám vyhovuje presne opak, nik vám vo vašej voľbe nezakáže.

Spoločný alebo samostatný

Pokiaľ sa s niekým delíte o manželskú posteľ, pravdepodobne vás bude zaujímať aj to, či si vybrať dva samostatné matrace alebo jeden veľký. Pokiaľ nemáte s partnerom podobnú hmotnosť a vek, pravdepodobne rovnaký matrac nebude vyhovovať požiadavkám oboch z vás. Nevýhoda spoločného matraca je aj v skutočnosti, že na jednom matraci sa pohyby z jednej strany matraca veľmi ľahko prenášajú aj na druhú stranu. Ak sa teda v noci zvyknete prehadzovať z jednej strany na druhú, pravdepodobne tým bude vyrušovaný aj používateľ druhej strany postele.

Ako je to s roštom?

K posteli a matracu neodmyslene patrí aj rošt. Pri ich výbere sa zohľadňujú materiál, z ktorého bol vytvorený matrac, ale aj samotné rozmery a dispozície postele. Pevné lamelové rošty sú väčšinou najvhodnejšie k pružinovým matracom.

double-bed-1215004_1920

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *