Otvorená kuchyňa: Prečo áno a prečo nie?

S funkčnosťou oddelenej kuchyne nie je žiaden problém. Čo ak sa ale rozhodnete pre otvorenú kuchyňu spojenú s obývačkou? Kým u kuchyne by mala byť zachovaná jej funkčnosť, obývačka by si mala zastať svoju eleganciu. Ako spojiť tieto dve izby, aby vyzerali ako celok pekne a nerušili sa navzájom?
V prvom rade by ste mali myslieť nato, že keď ste sa už raz rozhodli ich skĺbiť, mali by byť ako jedna miestnosť a mali by spolu farebne a celkovo ladiť. Keď sú už spojené, nesnažte sa ich zbytočne deliť odlišnými farbami alebo podlahou. Efekt otvorenosti a priestrannosti dosiahnete práve jednotnými materiálmi.

kitchen-673733_1280
To isté platí aj v prípade nábytku. Je jasné, že do kuchyne nepotrebujete ten istý nábytok ako do obývačky. Zladiť však môžete napríklad odtieň dreva na kuchynskej linke s konferenčným stolíkom a podobne. Keďže spájame dve rozdielne izby s odlišnými nárokmi, mali by ste dobre zvážiť aj výber podlahy, ktorá bude použiteľná aj do okolia kuchynského kúta aj v okolí gauča. Je však pravdou, že nemusí byť najjednoduchšie nájsť takú, aby to spĺňala. Ak sa predsa len rozhodnete pre dva rôzne typy podláh, aspoň ich zlaďte tón v tóne, aby sa navzájom nerušili.
Otvorené kuchyne by mali vyzerať presne ako ich nazývame, čiže mali by byť „otvorené“. Otvorený priestor, dostatok miesta pre pohyb, bez zbytočnej izolácie. Oddeľovacie skrinky, závesy alebo vybudované panely, ktoré ľudia používajú, aby si zaručili trochu viac súkromia medzi obomi izbami, len zbytočne narúšajú podstatu otvorených kuchýň. Oveľa lepšie je keď takzvaný predel medzi kuchyňou a obývačkou len nenásilne naznačíte. Napríklad nižším pultom alebo barovým stolom a podobne.

kitchen-416027_1280

 

home-1416381_1920

Otvorené kuchyne sú síce fajn a majú hneď mnoho výhod, ktoré sme spomenuli. Nehodia sa však úplne v každom byte, či dome. Váš interiér by na to mal mať určite predispozície vrátane pomerne priestrannejšej miestnosti, v ktorej budete mať dostatok priestoru na spojenie obidvoch izieb do jednej. Kuchyňu však nemusíte spájať len s obývačkou. Rozhodnúť sa môžete napríklad len pre jednoduché a dnes už klasické spojenie s jedálenským kútom alebo so zimnou záhradkou, ak ju máte zriadenú.

kitchen-1317996_1920

Obývačka je už dávno považovaná za sociálnu miestnosť, v ktorej sa ľudia stretávajú, trávia spolu čas. Čo ale s kuchyňou? Kým donedávna bol u nás zaužívaný stereotyp zatvorených kuchýň, kde trávil čas akurát tak ten, kto práve varil, v západných krajinách už budovali koncepciu sociálne otvoreného priestoru oboch z týchto miestností.
Pri otvoreným kuchyniach sa varenie dokonca stáva zábavou. Žiaden z členov rodiny sa neizoluje a všetci trávia čas spolu pri varení a oddychu pri televízii zároveň. Možno aj vďaka tomu sa tento trend uchytil aj u nás a mnohí sú z neho tak nadšení, že si už ani nevedia predstaviť jeho opak.

Výhody uzavretej kuchyne

Aj klasická uzavretá kuchyňa má však svoje výhody, vďaka ktorým je u mnohých ľudí stále číslom jeden. Je to napríklad väčšia voľnosť pri výbere kuchynskej linky, menej hluku pri varení a tiež jednoduchšie vetranie. To, čo sa deje v kuchyni ostane v kuchyni. Niektorým ľuďom môžu prekážať vône, ktoré sa z nej pri varení šíria. V tom prípade je lepšie variť v samostatnej kuchyni, z ktorej sa tiež nebude šíriť toľko hluku zo všetkých spotrebičov, ktoré v nej používame.

Výhody otvorenej kuchyne

Toto sú zosumarizované výhody otvorenej kuchyne. Patrí medzi ne oveľa jednoduchšia komunikácia s rodinou, či priateľmi a celková socializácia priestoru. Otvorené kuchyne tiež vyzerajú moderne a priestor môže v konečnom dôsledku vyzerať väčší a priestrannejší. A v podstate je to zo stavebného hľadiska finančne nenáročnejšie riešenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *