7 tipov, ako vniesť škandinávsky štýl aj k vám domov

Švédsky obchodný dom s nábytkom a bytovými doplnkami IKEA dobyl celý svet. A nie je to len kvôli príjemným cenám nábytku, ale aj vďaka jeho štýlovosti a minimalizmu. Aj preto je škandinávsky štýl čoraz viac populárnejší. Ak máte pre neho slabosť, týchto 7 tipov vám poradí, ako premeniť domov uprostred Slovenska tak, aby pripomínal krásny byt v Štokholme. Chcete to skúsiť? Inšpirujte sa.

  1. Veľa svetla

Ak ste sa niekedy prechádzali po Švédsku, rodisku legendárnej značky IKEA, istotne ste si všimli, že väčšina domácností na oknách nemá ani záclony. Prečo? Je to kvôli tomu, že v zime tu majú takmer stále tmu a každý slnečný lúč si chcú užiť. A navyše vedia, že veľa svetla v domácnosti ju dokáže opticky zväčšiť. Toto je jeden z najzákladnejších rysov škandinávskeho štýlu. A keď chcú súkromie, použijú vždy pripravené závesy alebo štýlové vonkajšie žalúzie. Okrem toho prirodzeného myslite aj na umelé osvetlenie – podlahové lampy, lampy v industriálnom štýle a veľké sviečky by vám nemali chýbať.

  1. Čisté línie nábytku

Minimalizmus. To je ďalší základný pilier škandinávskeho štýlu a práve jeho by ste sa mali držať ako stroskotanec záchranného člna. Minimalistický nábytok je nadčasový, takže ide naozaj o dlhodobú investíciu. Zamerajte sa hlavne na neutrálne farby – biela, sivá a čierna. Škandinávci majú slabosť pre sivé pohovky na drevených nožičkách, rustikálne jedálenské stoly z hobľovaného dreva či biele stoličky čistých tvarov. Ak sa vám to zdá príliš neosobné, nebojte sa, oni to vždy oživia a rozžiaria napríklad žltým vankúšikom alebo dekou, tak ako žena skvelými náušnicami urobí z dobrého outfitu niečo neodolateľné.

  1. Biele steny

Nie, biela farba na stenách určite nie je nudná. Dáva vyniknúť vášmu precízne vybranému nábytku. Navyše existujú rôzne odtiene bielej – krémová, obyčajná biela, extra biela a podobne. Okrem toho bielu farbu môžete oživiť výraznou tapetou s geometrickými tvarmi na jednej stene. Možno budete prekvapený, ale veľa Škandinávcov má biele aj drevené podlahy. Je už na vás, či sa im rozhodnete nechať prirodzenú farbu, alebo ich namaľovať nabielo.

  1. Prineste prírodu dnu

Priniesť prírodu dnu? Čo to znamená? Tu máte obrovské množstvo možností, ako sa realizovať. Môže to byť napríklad obloženie sprchového kúta dreveným obkladom, narezané kvety v minimalistickej váze na jedálenskom stole, rastliny v kvetináčoch na toalete, v kúpeľni, v obývačke, jednoducho všade. Vo Švédsku je veľmi populárny aj mini skleník, ktorý si môžete položiť na parapetu a pestovať v ňom počas zimy bylinky. Kontakt s prírodou je pre severské krajiny dôležitý aj v interiérovom dizajne.

  1. Nebojte sa mixovať štýly

Kombinovať nekombinovateľné, to vedia Škandinávci naozaj ukážkovo. Rôznorodosť v domácnosti je žiadaná. A ako ju dosiahnuť? Napríklad sa veľmi často stretnete s tým, že pri hrubom drevenom jedálenskom stole nájdete štyri rozličné stoličky – nielen farbami, ale aj štýlmi a nepoviete si, že to vyzerá šialene, ale „to musím doma mať“. Týmto to však nekončí, minimalizmus dopĺňajú kúskami z ozdobeného klasicizmu alebo mohutnými rustikálnymi kusmi. Nebojte sa sem-tam zájsť do bazáru či na blší trh, možno tam nájdete neodolateľný doplnok aj k vám domov. Okrem toho v škandinávskom štýle často objavíte miesto postele iba matrac na rošte položený na zemi. Takto dokážete ušetriť v spálni dosť priestoru.

  1. Čierno-biele vzory

Pre čierno-biele kombinácie majú ľudia na Severe slabosť, aj preto sa na každej stene stretnete s čierno-bielou fotografiou, obrazom, výstrižkom z novín či iba čiernym slovom napísaným na bielom pozadí. Čo by ste povedali na to, keby ste vymenili nepravé van Goghove Slnečnice za niečo takéto?

  1. Oživte to farbou

Škandinávsky štýl nie je iba o neutrálnych farbách, môžete ho pekne oživiť jednotlivými dekoračnými kúskami. Na sivej pohovke skvele vynikne modrý, žltý alebo aj ružový vankúš. Cez šedé kreslo sa nemusíte báť prehodiť žltú deku a na drevenú stoličku dať zelený vankúšik. Okrem toho oživte priestor živými rastlinami či čerstvými kvetmi vo váze a prírodným drevom, ktoré je vizuálne hrejivým akcentom v priestore.

Škandinávsky štýl nie je pre každého, ak máte pre neho slabosť, neváhajte a zútulnite si svoj domov vďaka týmto tipom.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *