Čínska ruža – pestovanie, hnojenie a polievanie

Približne od jari do jesene sa môžu niektorí z nás kochať zvonovitými kvetmi všakovakých odtieňov od fialovej, sýto červenej, ružovej, oranžovej až po žltú a bielu farbu. O ktorej rastline to hovoríme? Ibištek alebo tiež čínsku ružu z tropickej Ázie v súčasnosti rozlišujeme na niekoľko tisícov hybridov. Z kvetov vyčnievajú rovné, zvlnené, strihané či (polo)plné tyčinky v kombinácií s tmavo zelenými, lesklými a zašpicatenými a dekoratívne zvlnenými listami.

Rastlinka produkuje takmer každodenne nové výhonky, preto nevadí, že životnosť kvetov nie je príliš dlhá (približne 1 deň), avšak v dnešnej dobe existujú aj hybridy, ktorých kvety vydržia omnoho dlhšie. Tento pôvodne tvarovateľný krík pôvodne dorastá do 2-3 metrovej výšky, v našom podnebnom pásme však dosahuje priemernú 1,5 metrovú výšku.

 

čínska ruža

 

Životodárne svetlo, teplo a vlhko

 

Čínska ruža je nenáročná, dlhoročná a pokojová rastlina, no pri jej pestovaní je nutné dodržiavať určité osvedčené postupy, aby nám pravidelne a bohato zakvitla. Dôležité je poskytnúť Ibišteku dostatočné svetlo na nepriamo osvetlenom mieste pri severnom či západnom okne.

Ibištek môžeme umiestniť aj von, no tomuto kroku predchádza postupné privyknutie si na viac svetla. V opačnom prípade by boli listy čínskej ruže vystavené spáleniu a na ich okrajoch by sa vytvorili žlté škvrny.

Letnenie na terase alebo balkóne pre čínsku ružu predstavuje čas oddychu a regenerácie, pokiaľ ju chránime pred prudkými slnečnými lúčmi, dažďom a vetrom. Letnenie začína od jari, keď už vonku nehrozia mrazy.

Ibištek si vystačí pri optimálnej izbovej teplote 20°C (v prípade letnenia do 28°C), ale v zime sa mení na „studený čumák“. Vyberáme mu obvykle chladnejšie miesto s nižšou teplotou (cca. 15°C, teploty nesmú klesnúť pod 13°C). Napriek tomu čínsku ružu považujeme skôr za teplomilnú rastlinu. Obľubuje vyššiu vlhkosť, preto ju často kropíme vodou, prípadne listy utierame navlhčenou handričkou. Pokiaľ puky čínskej ruže opadávajú, jednou z príčin môže byť práve nízka vzdušná vlhkosť.

 

čínska ruža v záhrade

 

Ako polievať čínsku ružu?

V lete dbáme na pravidelnú zálievku, ale treba sa vyhnúť stojatej vode v črepníku. Zemina by nikdy nemala byť úplne vyschnutá. Cez jar a jeseň polievame rastlinku viac, pretože ibištek potrebuje neustále vlhký (nie premočený) substrát. Vyhneme sa ľadovo studenej vode a zvolíme vlažnejšiu. V zime sa zálievka prispôsobuje nižšej teplote. Zálievku zmiernime (2x do týždňa) a dozrieme na to, aby nám nepreschol koreňový obal.

Zásady hnojenia

Čínska ruža si v lete zgustne na tekutom hnojive pre kvitnúce kvety. Stačí, ak ju pohnojíme raz za 2 týždne, aby sme podporili kvitnutie a rast. Od apríla do augusta hnojenie obmedzíme na každé 2/3 týždne. Čínska ruža cez zimu taktiež „hybernuje“, preto ju v tomto období nehnojíme.

Akú pôdu zvoliť?

Priepustná zemina, v ktorej sa neudržuje nadbytočná voda, s dostatkom humusu je základom úspechu. Mladšie rastliny uprednostňujú pôdu obohatenú o rašelinu, naopak starším rastlinám rašelina vadí. Čínsku ružu obvykle zasadíme do bežnej hlinitej pôdy.

Nebojte sa zrezávania, zastrihávania a presádzania

Čínsku ružu odporúčame zrezávať každoročne, aby sa rastlina stihla zregenerovať a nanovo nabrala dych. Jar je najideálnejší čas na túto aktivitu, pretože sa v jarnom štádiu chystá na zapučenie. Korunka omladne a naberie na hustote. Rastlina sa strihá po presadení, čím podnietime zrýchlený rast výhonkov.

Ibištek presádzame na jar do dostatočne veľkých črepníkov, v ktorých sa korene čínskej ruže navzájom neutláčajú, ale naopak „dýchajú“. Staršie rastliny nám postačí presádzať každé 2-4 roky podľa potreby rastliny.

Chcete si rozmnožiť čínsku ružu?

Čínsku ružu si môžeme namnožiť pomocou vrcholových, stonkových odrezkov, pri skracovaní vrcholových výhonkov, ktoré prebieha v jarnom až letnom období. Prvým krokom je narezať desať centimetrové dlhé, vyzreté odrezky (ani drevnaté, ani zelené). Môžeme ich množiť vo vode, v substráte pod sáčikom alebo vytvorením skleníkového efektu – v pet fľaše s vlhkým pieskom.

Ak sa rozhodneme pre zakorenenie odrezkov v črepníku, môžeme vedľa seba pozapichovať 2 až 3 odrezky a prikryť črepník igelitovým vrecom. Po zakorenení (2-4 týždne) ich presadíme do mixu substrátu s potrebnými živinami. Takéto mladé rastlinky na začiatku leta 2-krát zrežeme a na priame slnko ich vystavíme až po druhom presadení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *