Ako vybrať kompostér, všetko čo potrebujete vedieť – najlepšie kompostéry

Kompostérom rozumieme ohraničenú „nádobu“ z rôzneho materiálu, pozostávajúcu z vetracích ventilov pre lepšie cirkulovanie vzduchu v celej biomase, z vrchného otvoru na okamžité vhadzovanie ďalších vrstiev biologického odpadu a napokon z chýbajúceho dna. Chýbajúce dno je nahradené hrubým, ale vzdušným materiálom zo slamy, vetvičiek. Bočné dvierka slúžia na jednoduchšie odobratie zrelého, rozloženého humusu.

Skromnejšia verzia takéhoto kompostéru tvorí drevené ohrady z dostatočne vzdialených latiek na vhodné odvetranie alebo voľné, otvorené skladovanie na kope. Väčšie záhradky mávajú obvykle až 3 kompostéry – na intenzívny rozklad bioodpadu, na dozrievanie kompostu a uskladňovanie už hotového kompostu.

Vyberáme kompostéry z nášho katalógu v našom katalógu

Tvorba kvalitného humusu súvisí s absenciou spodného dna kompostéru, vďaka čomu dochádza k priamemu styku s pôdou a následnému pôsobeniu pôdnych mikroorganizmov, vody a kyslíka pri kompostovaní uzavretého materiálu. Kompostovanie predstavuje riadený proces, kedy sa bioodpad za stálych vnútorných podmienok (pri regulovanej teplote, vlhkosti) mení rozkladaním na organickú hmotu – kompost/humus/hnojivo.

Lacné, domáce, prírodné hnojivo z kompostéru si tak môžete vytvoriť niekoľkokrát rýchlejšie (od 3–12 mesiacov) ako pri vonkajšom, otvorenom ukladaní bioodpadu na ležaté kôpky a pritom recyklovať 30% Vášho celkového domáceho bioodpadu, ktorý sa ročne odhaduje na 230 kg.

Kompostovaním v domácnosti sme si istí zložením živín výsledného kompostu, takže dokážeme pôde vrátiť tie cenné látky, ktoré sme z nej predtým získali úrodou. Do pôdy sa dostane organicko-minerálne hnojivo obohateným o humus s vysokou hodnotou pH, ktorý okysličuje pôdu. Na jar pridávame zrelý kompost ku kvetinám a zelenine, čím podporujeme úrodnosť pôdy a stále zásobovanie rastlín živinami. Kyprosť pôdy zabezpečíme pridaním väčšieho množstva kompostu k ovocným a okrasným stromom.

komposter-zahradny

Čo si môžem dovoliť kompostovať?

Kompostovať môžeme prevažne bioodpad rastlinného pôvodu, no v správnom pomere druhov odpadu. Pokosená tráva, vetvy, burina, kvety a ďalší odpad z našej záhradky obsahuje dusíkaté látky, ktoré na kompostovanie sami o sebe nestačia, preto sa odporúča prekladať s pozbieranými drevinami a pod. Uhlíkaté zložky, ktoré obsahuje napríklad napadané lístie či drevená štiepka by mali prevažovať v pomere 2:1 alebo 3:1.

Kompostovať môžeme aj bioodpad z chovu hospodárskych zvierat (hnoj, močovka z chovu dobytka – treba obzvlášť dbať na primiešavanie uhlíkatých materiálov), vápno, urýchľovače kompostovania atď, dokonca aj chemicky ošetrené rastliny (v prípade, že sa prípravky, ktorými bola rastlina ošetrená, dokážu rozložiť)…

Pokiaľ chceme kompostovať domáci bioodpad z kuchyne (zvyšky jedál a pod.) v našom kompostére na záhradke, musíme udržiavať pomer 75% záhradného odpadu a 25% kuchynského, pretože nadmerné množstvo vody, ktorú kuchynský odpad obsahuje znemožňuje správne kompostovanie. Existujú však aj kompostéry určené do kuchyne, tvoriace tekuté hnojivo.

Ako a kam umiestniť kompostér?

Vyberte si miesto pod stromom, pri kríkoch a pod., kde je počas dňa dostatočný tieň. Kompostér totiž nemôže byť vystavený priamemu slnku, pretože môže dôjsť k rýchlemu vysušeniu a spomaleniu (až zastaveniu) kompostovania. Nezabúdajte, že kompostovať je možné aj v neželanom počasí, preto myslite na spevnený podklad pod kompostérom pre ľahší prístup a stabilitu kompostéru. Ponechajte okolo kompostéru vyhovujúci priestor na manipuláciu pri vhádzovaní odpadu, či odvážaní vytvoreného hnojiva fúrikom alebo voliteľným náradím. Ak Váš kompostér neobsahuje uzatváracie horné veko, prikryte ho priedušnou geotextíliou, celtou alebo strieškou, ktorá obsah kompostu uchráni pred dažďom a aj vysychaním.

Vyberte si kompostér

Kompostér si vyberáme podľa rôznych kritérií. Obvykle však zohľadňujeme množstvo nami vyprodukovaného odpadu, od čoho sa potom odvíja zvolená veľkosť kompostéru. Objem kompostéru a rýchlosť kompostovania hrajú svoju dôležitú rolu v zdĺhavom procese rozhodovania sa.

Kompostéry nájdeme v rozličných prevedeniach s rôznymi inováciami. Záleží len na nás, ktorý kompostér si napokon zvolíme. Vyberať si môžeme zo širokého spektra ponúk.

Drevený kompostér z dreva, paliet a dosák

Drevené kompostéry vídavame zhotovené svojpomocne z konárov (vŕby, liesky, z odpadových konárov javoru a ovocných stromov), prútia, vyradených paliet alebo dosák na menších i väčších záhradkách. Hrubšie koly zapichneme do zeme a následne prepletáme steny. V prípade paliet, spojíme jednotlivé časti klincami. Kompostér musí mať odnímateľnú jednu z predných dosiek. Lacná výroba stojí v protipóle s obmedzenou životnosťou dreva (3-4 roky). Drevo môžeme impregnovať, no určite nie ošetrovať toxickými látkami, ktoré by sa mohli dostať do kompostu.

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Pletivový kompostér

Lacné, šikovné a ľahko zhotoviteľné pletivové kompostéry sú založené na točení a spájaní pletiva. Spoj pletiva by sa mal ľahko rozpojiť, aby bolo prehadzovanie a vyberanie kompostu čo najjednoduchšie, bez vynaloženia väčšej námahy. Na to, aby bol kompostér stabilný, by nemala výška pletiva presahovať 1,5 metra. Trstinová rohož a geotextília slúžia na zamedzenie vysychania kompostu.

Plastové kompostéry

Plastové kompostéry pôsobia asi najestetickejším dojmom, pretože kompost nie je vidno a do okolia sa nešíri nepríjemný zápach. Oproti dreveným kompostérom majú podstatne dlhšiu životnosť, ale aj vyššiu cenu. Tieto kompostéry môžu byť otvorené alebo uzavreté (hodia sa do predzáhradky). Spodok plastového kompostéru tvoria otvory na vyberanie kompostu. Niektoré z týchto kompostérov sú výnimočné svojimi nadštandardnými vlastnosťami – vnútorné rebrovanie stien, UV stabilita… Všetky druhy plastov, z ktorých sú plastového kompostéry vyrobené sú opätovne recyklovateľné a ich optimálny objem je 900 l.

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Kompostéry z betónu, tehiel a kameňov

Tento typ kompostérov sa vyrábajú buď bez prednej steny alebo s vyberateľnou stenou, podľa požiadaviek zákazníka. Ich cena je vyššia, ale na druhej strane sú dlhodobo trvanlivé. Pri kúpe si všímajte zabudovaných vetracích otvorov, ktoré nemôžu chýbať rovnako ako odtok prebytočnej vody.

Otočný kompostér

Považuje sa za najrýchlejší kompostér na výrobu horkého kompostu, vďaka čomu dochádza k okamžitej dezinfekcií odpadu. Otočný kompostér predstavuje uzavretú nádobu (viac komôr – jedna časť sa naplní, tá pracuje, zatiaľčo plníme druhú časť), pripevnenú ku kovovej konštrukcií. Nádobu raz za čas otáčame okolo vlastnej osi, čím sa kompost vnútri premiešava a rovnomerne rozkladá. Napĺňame ho jednorázovo alebo priebežne. Kompost tak bude hotový v priebehu 4 týždňov, po skončení prikladania odpadu.

V zateplenom prevedení sú tieto kompostéry predražené (cca. 330 eur). Naša ľudská vynaliezavosť nám umožňuje pokúsiť sa vyrobiť si podobný kompostér sami. Do prederaveného plastového suda (dierkami sa umožní prísun vzduchu a odtok tekutín) vyrežeme otvor. Vyrezanú časť pripevníme k sudu, aby nám vytvorila veko a napokon sudom potiahneme tyč, za pomoci ktorej sud zavesíme na závesnú konštrukciu.

Vermikompostéry

Nestúpajte po dážďovkách, budú sa Vám hodiť. Dážďovky totiž napomáhajú pri tomto type kompostéru so spracovaním organického odpadu. Používajú sa v záhradných kompostéroch ale aj v kuchynských. Produktom vermikompostérov sa stáva tekuté hnojivo a tzv. vermikompost. Priebeh kompostovania je však pomalší, vo väčšom množstve sa začne tvoriť po niekoľkých mesiacoch. Avšak kvalita kompostu je vyššia ako pri bežnom komposte.

Účinná zbraň: baktéria Bokashi

Po tom, čo sa vzduchotesné nádoby naplnia odpadom približne do 4 centimetrov, prichádzajú na rad anaerobné baktérie Bokashi, ktoré zrýchľujú rozklad biologického odpadu na 2-5 týždňov. V priebehu 10 dní nastáva štiepenie, ktorého výsledkom je kompost a tekutina (po zriedení sa používa ako hnojivo izbových kvetín), ktorú odvádzame ventilom preč z nádoby. Úplny rozklad bioodpadu nastáva až po pridaní čerstvého kompostu do pôdy.

Automatické kompostéry

Spracovanie kompostu pomocou elektriny využívajú skôr náročnejší a trochu pohodlnejší záhradkári, ktorí sa neštítia väčšej investície. Dĺžka procesu výroby finálneho kompostu trvá 2-3 týždne. Kompost sa premiešaval prevzdušňuje a v neposlednom rade aj zahrieva. Uhlíkový filter bráni šíreniu zápachu v domácnosti.

Nepáľte odpad v záhrade

Pokiaľ bioodpad nevysušíte, teplota horenia nebude dostatočne vysoká, dôjde k nedokonalému horeniu a dymeniu, pričom sa do ovzdušia dostanú jedovaté, karciogénne látky (dechty, uhľovodíky, oxid uhoľnatý). Mnohí sa rozhodnú použiť ako podporu horenia plasty, gumy a ďalšie monoméry plastov, kyselín a pod. Tým, že sa tieto látky dostávajú do ovzdušia, putujú aj do našich záhradiek a zamorujú nám tak ekosystém. Preto bol vytvorený zákon o zákaze pálenia odpadkov a odpadu!

Vyrobte si vlastný kompostér

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *