Čo všetko môžeme dávať do kompostu?

Ak máte záhradku, nemusíte pri jej starostlivosti vyhadzovať všetok odpad do komunálneho odpadu. Odkvitnuté časti rastlín, prezreté plody, pokosenú trávu, drevený popol, podrvené halúzky, to všetko môžete pridávať do kompostu. Po určite dobe sa vám v kompostéri vytvorí prírodné hnojivo.

Pri používaní kompostu by sme mali dôkladne rozlišovať, aké druhy odpadu doň môžeme pridávať. Do kompostu môžeme pridávať zvyšky z kuchyne. Môžu to byť rôzne šupky zo zeleniny a ovocia. Varená zelenina, nahnité ovocie. Čajové lístky a čajové vrecúška a kávová usadenina.

kompost

 

Do kompostu by sme nemali pridávať šupky z citrusových plodov. Do kompostu nepatria rastliny napadnuté chorobou a škodcami. Do kompostu nedávame ani vytrhaný plevel a popol z uhlia. Do kompostu v žiadnom prípade nedávame sklo, klince a rôzne ostré predmety. Do kompostu nie je vhodné dávať fritovací olej, listy z orecha a papier z časopisov. Popol do kompostu môžeme pridávať, avšak musíme rozlišovať, z akých látok pochádza.

Vyberáme kompostéry z nášho katalógu v našom katalógu

Zakladanie kompostu

Na spodok kompostu by sme mali umiestniť materiál, ktorý zabezpečí vzdušnosť. Rôzne úlomky z konárov, seno, slama. Pre zvýšenie efektivity kompostu, je vhodné vytvárať vrstvy. Pokosenú trávu a rastliny striedať s popolom alebo rašelinou. Po kosení trávy by sme v komposte nemali vytvoriť príliš širokú vrstvu, pretože by kompost začal zahnívať.

co-mozeme-davat-do-kompostu

Kompost by mal byť umiestnení ďalej od príbytku. Najvhodnejšie je to na konci záhrad, v polotieni. Môže byť umiestnení pod ihličnatým alebo listnatým stromom. To vytvorí optimálne podmienky na tvorbu kompostu. Komposter by totiž nemal byť umiestnení ani na priamom slnku, ani v úplnom tieni. Taktiež by na neho nemalo často prudko pršať, pretože by to spôsobilo odlev účinných látok.

Pri zalievaní záhradky môžete občas poliať aj kompost. Ak ho máte založený už dlhšie, môžete ho raz za čas prekypriť a jednotlivé vrstvy poprehadzovať.

Debnu na kompost môžete zakúpiť v záhradkárstvach alebo si môžete vyrobiť vlastnú. Stačí na to pár dosiek a klince. Z drevených dosiek vytvoríme ohrádku, do ktorej budeme vkladať odpad na kompost. Pri komposte je dôležité, aby spodná vrstva bola spojená so zeminou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *