Strihanie živých plotov

Živé ploty sú veľmi obľúbeným doplnkom v našich záhradách. Ponúkajú dokonalú ochranu pred nežiaducimi hosťami ale aj zrakmi okoloidúcich a sú dokonale prírodným riešením. Aj ony si však vyžadujú starostlivosť aby boli vždy zelené a husté.

Základ je ich zasadiť. Zachovávajte primerané odstupy koreňov, inak môže hroziť, že vám plot začne pri korienkoch schnúť. Prvý rok po vysadení si rastlinky vytvárajú hlavne koreňový systém. V tomto období ich preto radšej nestrihajte, maximálne skráťte tie najbujnejšie výhonky záhradnými nožnicami. Pamätajte, že ak chcete tvarovať, musíte mať najprv z čoho.

Prvý strih vykonajte vždy v druhej polovici júna a potom aj v auguste.Listnaté živé ploty nestrihajte neskôr v jeseni, inak sa nemusia stihnúť pripraviť na zimu. Ak máte plot z ihličnatých drevín postačí, ak ho zastrihnete len raz do roka a ak to nestihnete teraz, postačí to aj na jeseň.

 

Dôkladná príprava

„Zastrihnúť živý plot nie je len odstrihnúť konáriky,“ upozorňuje Jakub Kirchner, odborník značky Gardena. „Budete musieť po sebe upratať a hlavne zabrániť rozstrapkaným konárom, dodáva Jakub Kirchner. Nevyhnutná je preto príprava. Výšku plota udržíte pomocou špagátu. Zvolíte si želanú výšku a na začiatku aj na konci plota v tejto výške špagát upevníte a našponujete. Ak sa chcete vyhnúť zdĺhavému hrabaniu, natiahnite pred strihaním pozdĺž plota starú plachtu, na ktorú budú padať odrezky. Po skončení práce plachtu poskladáte a výhonky vysypete na kompost.

 

Najdôležitejšou časťou celého procesu je samotné strihanie. Strihajte vždy s ostrými nožnicami. Ak budete mať tupé nožnice, zanecháte po reze rozstrapatené končeky vetví a výhonkov, ktoré rastlinu oslabujú a môžu spôsobiť infekciu. Kvalitné nožnice zvyknú udržať ostrosť. Ak používate plotostrih, je dobré ho raz za čas dať do servisu, aby vám nabrúsili nože.

 

„Plotostrih vám prácu výrazne uľahčí. Na trhu nájdeme elektrické, akumulátorové a benzínové modely, pričom každý má svoje výhody aj nevýhody, vysvetľuje Tomáš Nevečeřal zo spoločnosti Husqvarna. Nevýhodou elektrických je kábel, ktorý vás môže pri práci obmedzovať, no na druhej strane sú relatívne tiché v porovnaní s benzínovými. Tie majú aj náročnejšiu údržbu, no na miestach, kde nie je prívod elektrickej energie sú prakticky jedinou možnosťou. Akumulátorové plotostrihy na prvý pohľad skĺbia výhody oboch predchádzajúcich typov. Sú tiché a neobmedzujú vás pri práci káblom. Doba nabitia batérie je pritom približne rovnaká ako výdrž batérie.

Na dĺžke lišty záleží

Plotostrihy sú definované dĺžkou strihacej lišty. Krátke lišty s dĺžkou  do 20 cm sa hodia na presné a detailné tvarovanie jednotlivých kríkov, dlhé zas uľahčujú prácu na rozsiahlejších plochách. Na bežný živý plot by mali byť lepšie plotostrihy s dlhou lištou, no ak chcete z tují vytvárať sochy a všakovaké vzory, prikúpte si aj model s kratšou lištou.

Pár rád na záver

Vždy používajte ochranné rukavice, chrániče sluchu a ochranné okuliare. Vhodná je aj pevná obuv.Pri strihaní nezabudnite, že aj dolná časť plotu potrebuje dostatočný prísun svetla. Strih preto veďte šikmo, aby bola spodná časť plotu o niečo širšia než vršok. Ak natrafíte pri strihaní na hniezdo s mláďatami, rez radšej odložte na neskorší termín, keď vtáčiky vyletia z hniezda.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *