Jemná Gardénia s nádychom jazmínu

Divoko rastúci ker z Ázie, Afriky, Číny a Japonska, docestoval aj k nám. Dnes sa Gardénia, o ktorej je reč, považuje za skleníkovú rastlinu, v minulosti sa jej kvety zasúvali do gombíkových dierok pánskych oblekov a zaplietali sa do nevestiných kaderí. Existuje množstvo vyšľachtených druhov a odrôd s lesklými, úzkymi, špicatými a tmavozelenými listami, ktoré sú sprvu po rozvinutí čisto biele.

 

gardenia

 

Obľúbená je hlavne vďaka opojnej a sladkej vône, pripomínajúca jazmín. Šíri sa z krásnych kvetov snehobielej farby, kvitnúce od jari do konca leta. Medzi najznámejšie odrody tejto rastliny patria August Beauty, Mystery a Gardenia jasminoides, nazývaná aj Veitchiana, rastúca v zime.

Napriek tomu sa však jej pestovanie nemusí zdať až tak jednoduché. V byte je pestovanie relatívne zložitejšie, pretože Gardénia je náročná na pôdu so špecifickou kyslosťou, na vodu a svetlo, vysokú vlhkosť a predovšetkým chladnejšiu teplotu. Pri správnom zaobchádzaní a starostlivosti sa jej životnosť predlžuje na 4 roky. Rastie pomalšie, približne 15 centimetrov ročne.

 

Aká teplota jej vyhovuje?

Gardénie doprajeme dostatok svetla umiestnením na dobre osvetlené, vzdušné miesto. Volíme predovšetkým stanovisko s rozptýleným svetlom, bez priameho slnečného žiarenia. Chránime ju pred príliš prudkým žiarením v lete, naopak jej ho doprajeme v zime.

Vzhľadom na svoj pôvod jej vyhovuje stabilná pokojová teplota, ktorá by nemala klesnúť pod 10°C. Táto teplota sa udržuje v zimnom a vegetačnom období. Znášajú krátke obdobia zimy aj s nižšími teplotami, ale vo väčšom množstve pre ňu zima býva častejšie záhubou a veľkým rizikom.

Začiatkom jari sa teplota znižuje na 15°C, aby začalo kvitnutie. Akonáhle sa objavia puky, presúvame Gardéniu na teplejšie miesto. Optimálna teplota sa pohybuje medzi 15 – 25°C, pričom hlavne v lete zabezpečujeme vysokú vzdušnú vlhkosť.

 

Vhodná zálievka

Výdatná zálievka a pravidelné každodenné postrekovanie je nevyhnutné na vytvorenie spomínanej vysokej vzdušnej vlhkosti. Dosiahneme ju aj položením na misku s vlhkými kamienkami a pod. Volíme hlavne vlažnú, odstátu, mäkkú vodu, najlepšie dažďovú alebo prevarenú. Zeminu udržiavame stále vlhkú, ale v zime zálievku zásadne obmedzte. Vyvarujte sa prievanu a výparov z plynov, rovnako aj postrekovanie kvetov, dožičte jej naopak vetranie.

 

Pôda a otázka presádzania

Zemina, rovnako ako voda a hnojivo, nesmie obsahovať vápnik. Nekamaráti sa so zásaditou pôdou, preto vyberáme kvalitný kyslý substrát z polovice tvorený rašelinou, pieskom a listovkou. Pôda by mala byť bohatá na živiny s dobrou drenážou.

Gardéniu presádzame na jar, ale pokiaľ nevyrástla z črepníka, netreba ju presádzať každoročne. Určite jej doprajte kľud v období kvitnutia, presádzanie je vtedy nerozumné. Ak korene prerastajú črepník, presádzanie je nutné. Rovnako sa jej nepáči, keď musí bojovať s ostatnými koreňovými systémami iných rastlín. Sadíme ju tak, aby sa nenarušili jej korene.

 

Ako ju zrezávať a rozmnožovať

Marec venujeme odstraňovaniu vyčnievajúcich výhonkov a nezabudneme na rez vetvičiek. Rozvetvenie docielime zaštipovaním vegetačných vrcholkov v letnom období. Komplexné omladenie udržujeme miernym zimným zrezaním. Nezaštipujte rastlinu príliš často, pretože by sa mohol zastaviť rast a tvorba kvetov. Bežné skracovanie a zaštipovanie vykonávame po odkvitnutí.

Gardénia sa rozmnožuje vegetatívne, pomocou mladých, nedrevených vrcholových stonkových odrezkov, ktoré sú dlhé cca. 10 cm a obsahujú aspoň 2 páry listov. Odrezky odoberáme niekedy začiatkom januára (koncom zimy) až do apríla (začiatku jari). Nájdu sa takí, čo odrezky ešte stihnú na určitú dobu ponoriť do rastového hormónu a až potom ju zasadia.

Sadenie prebieha jednoducho, zapichnutím odrezkov do vhodnej pôdy zo zmesi piesku a hlinitej zeminy. Črepník s odrezkami prikryjeme polyetylénovým vreckom, aby sme zabezpečili stálu teplotu 18- 20°C a teda aj priaznivú mikroklímu. Po 4 – 6 týždňoch by sme sa mali tešiť z nových prírastkov, ktoré podľa potreby niekoľkokrát presádzame.

 

Tipy a upozornenia

Mnohí si Gardéniu mýlia s prenosnými rastlinami, ale pravda je taká, že je to stála rastlinka, ktorá je verná svojmu miestečku a nerada mení stanovisko. Rastlina môže strácať zelené farbivo v prípade, že jej neposkytujete dostatok svetla. Opadávanie kvetov a žltnutie listov spôsobuje príliš teplé prostredie, nepostačujúca zálievka alebo tvrdá voda. Ak Vašu Gardéniu napadnú puklice, svilušky a pod., použijeme mydlový roztok na potretie napadnutých miest. Neskôr však musíme rastlinu umyť v prúde tečúcej vody.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *