Dracena – pestovanie, polievanie a presádzanie

Rastlina, vyznačujúca sa modernou jednoduchosťou a čistými líniami s nádychom minimalizmu, dostala pomenovanie z gréckeho slova drakania, čo v preklade znamená dračica. V kruhoch záhradkárov sa používa zabehnutejší názov: Dracéna. Mnohí si ju mýlia s palmou, avšak nie je to tak. Dekoratívna vzpriamená rastlina dosahuje až 1,5 metrovej výšky, pričom rôzne odrody možno pestovať aj solitérne i v skupine, ako strom alebo krík.

Najčastejšie sa v našom podnebnom pásme vyskytuje vo forme pokojovej kvetiny, ktorá zaujme svojou hustou závitnicou, pozostávajúcich z kopijovitých mečových listov. Jedinečné sú vďaka svojmu odlišnému sfarbeniu. Jeden druh nájdete s čisto zelenými listami, ďalší s krémovými, žltými alebo oranžovými pásmi či lemovaním.

Pôvodom pochádza z ďalekej subtropickej Afriky a Ázie a aktuálne rozoznávame niekoľko druhov draceny. Líšia veľkosťou, vzhľadom a sfarbením spomínaných listov. Kvitne v marci a septembri, pričom sa vyznačuje drobnými, bielymi až žltkastými voňavými kvetmi v strapcoch. Draceny sa považujú za ideálne životaschopné rastliny, ktoré vyhovujú aj začiatočníkom, pretože nie je náročná na pestovanie.

 

dracena

 

Kam Dracenu umiestniť?

Platí, že pestrofarebnejšie druhy umiestňujeme na svetlejšie miesto bez priameho slnka, pretože v opačnom prípade by mohli nadobudnúť čisto zelené listy, respektíve, kresba listu nebude dostatočne výrazná. Pre zelené draceny vyberáme svetlé miesto alebo mierny polotieň, kde jej ešte nebýva tak chladno. Zabezpečte preto vo Vašej domácnosti optimálnu izbovú teplotu a pri jej situovaní sa vyhýbajte priestoru s častými prievanmi. V lete znesie teplotu 20-25°C, pri prezimovaní zase 15-20°C. Rastlinu môžete raz za čas pootáčať alebo začať v lete s letnením na záhrade či balkóne.

Obľúbená zálievka

Prvoradá je vlhkosť vzduchu, ktorú dracena obľubuje. Znáša aj krátkodobé obdobie sucha, avšak najviac jej vyhovuje cca. 85% letná vzdušná vlhkosť. Dracena rastie počas sparných dní, ale aj napríklad pri ústrednom kúrení. Substrát mierne a pravidelne zalievame mäkkou odstátou vodou, pričom ho nikdy nenecháme úplne preschnúť. Dozeráme na to, aby v črepníku (alebo pod ním) voda nestála, pretože aj keď dracena obľubuje vlhko, premokrený substrát je pre ňu, rovnako ako pre takmer všetky rastliny, fatálny.

Okrem zalievania si dracena potrpí aj na občasnom rosení listov v prípade, že vo vzduchu nie je dostatočná vlhkosť. Týka sa to hlavne leta, kedy za alternatívu rosenia používame aj zavlaženie vlažnou sprchou. V zime zálievku prirodzene obmedzíme, nepoužívame rosenie, avšak substrát udržiavame vlhký.

Presádzanie a hnojenie

Dracenu dostať kúpiť v kvetináči, preto si na presádzanie môžeme dovoliť počkať. Obvykle ju presádzame každé dva roky, v období od apríla do mája, tzn. začiatkom jari. Najdôležitejšie je zvoliť ten správny kvetináč/črepník, ktorý by mal byť nízky, široký a hlavne s dobrým odvodom vody. Dáme prednosť substrátu zo zmesi kompostu, listovky, rašeliny a piesku, udržiavajúc veľkú drenáž, vzhľadom na dracenino zakoreňovanie v hornej časti pôdy. Hnojíme ju raz za 2 týždne, v období medzi marcom a septembrom, hnojivom pre pokojové kvetiny. Adekvátny odpočinok jej venujeme v zime, kedy s hnojením prestaneme.

Viac informácií na nabytokdomov.sk/dracena/

Ako ju rozmnožiť?

Rozmnožovanie prebieha na jar, prostredníctvom vrcholových a stonkových odrezkov, ktoré umiestňujeme do substrátu alebo do vody. Pokiaľ by sme chceli k rozmnožovaniu pridať aj omladenie našej draceny, odrežeme rovným rezom konce výhonkov, bočné výhonky, prípadne kmeň do 2/3 rastliny. Odrezky zasadíme do substrátu (vodorovne ich na substrát položíme) s rašelinou a pieskom, pričom črepník prikrývame plastovým vreckom, aby sme udržiavali teplotu nad 20°C a zároveň aj vlhkosť.

Čomu sa musíte vyhnúť?

Pokiaľ ste na listoch svojej draceny spozorovali hnedé škvrny, pravdepodobne vám pri polievaní trochu ušla ruka a zaliali ste jej substrát viac ako by bolo vhodné. Na druhej strane však môže hnednutie listov spôsobiť aj nedostatočný prísun vody, preto by ste si na zálievku mali dať obzvlášť veľký pozor a sledovať správanie Vašej rastlinky. Opadávanie spodných listov a ich uvädnuté konce nám napovedajú, že sme substrát zanechali príliš suchý. Nadmerne vlhká zmes vedie k ovísaniu listov a chorobne vyzerajúcim tmavým koreňom.

Skrútené okraje listov pravdepodobne spôsobuje príliš nízka teplota, na ktorú je dracena citlivá. Kombinácia hnedých špičiek a žltých okrajov je najčastejšie zapríčinená suchým vzduchom alebo studeným prievanom. Trápi Vás naopak žltnutie listov? Zvyčajne zožltne ich spodná strana. Nejedná sa o žiadnu chorobu, ale o postupný proces stárnutia, keďže listy rastliny majú životnosť cca. 2 roky. Jednoducho tieto žlté, odumreté časti odtrhnite a zahoďte.

Biele škvrny spôsobuje jednoznačne vystavenie rastliny priamym slnečným lúčom. Riešením je jednoduché premiestnenie rastliny na svetlé miesto, kam slnko nedočiahne. Hnedé fľaky zase indikujú hubovú chorobu. Sklovitý vzhľad a nadmieru svetlé, nové listy svedčia zase o nevhodnom umiestnení draceny na tmavé miesto.

Zlacnené

Hľadáte pekný a funkčný kvetináč? Skúste napríklad samozavlažovací

Akciové kvetináče

Comments (3)

  1. juver

    pači sa mi to

  2. Hilda

    čo je to pokojový kvet, potrebuje pokoj?

    • Viki

      Mali na mysli izbový.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *