Mnoho domácností na Slovensku dlhodobo bojuje s nánosmi vodného kameňa v spotrebičoch a vodovodoch. Vzniká v oblastiach s tvrdou vodou, ktorá má vysoký obsah minerálnych látok. Patríte tiež medzi majiteľov beznádejne “zarastených” vodovodných armatúr, varných kanvíc alebo práčok? Usadený vodný kameň odstránite chemickými aj ľudovými prostriedkami a máte možnosť používať aj rôzne typy zmäkčovačov vody.
Určite ste v televíznej reklame videli devastujúci vodný kameň na vykurovacom telese v práčke. Rozhodne nezabudnite usadzovaniu vápenatých a horčíkových solí pravidelne brániť, pretože v tomto prípade nejde o trik. Kúpte si v drogérii niektorý zo špeciálnych prostriedkov a nechajte prejsť program umývačky alebo práčky podľa návodu. Ďalšou možnosťou je bežný ocot alebo kyselina citrónová.
Ocot a kyselina citrónová sú jednoducho dostupné čistiace prostriedky
Ocot použijete jednoducho a hlavne príliš nezaťaží vašu peňaženku. Asi pollitra známej kyslej požívatiny raz mesačne vám pri spustenom programe a teplote 90 stupňov Celzia práčku preventívne ochráni. Stále je bielizeň zle vypraná a akoby zatuchnutá? Procedúru zopakujte trebárs aj s jedným litrom octu, vyskúšajte aj bežne dostupnú kyselinu citrónovú.
V rýchlovarnej kanvici nenechávajte stáť zvyšky ohriatej vody
Ďalším zaslúžilým “chytačom” vodného kameňa je rýchlovarná kanvica. V prvom rade v nej pokiaľ možno nenechávajte po zaliatí kávy alebo čaju stáť a chladnúť zvyšok horúcej vody. Preventívne do kanvice raz za mesiac nalejte roztok octu a vody 1:1, nechajte prejsť varom a dobre prepláchnite. Vrstva kameňa je väčšia? Použite neriedený ocot a to aj opakovane.
Skvelú prácu v boji s vodným kameňom aj v kávovare odvedie octová alebo citrónová voda. Nechajte prejsť celý proces raz bez kávy a potom bez kyslého roztoku. S čistou vodou všetko opakujte aspoň trikrát a pre istotu nádobu prepláchnite ešte raz čistou vodou.
Čo potrebujete na odstránenie vodného kameňa:
- Ocot
- Kyselinu citrónovú
- Vatu, žinku, handričku
- Vodu na opláchnutie
- Utierku z mikrovlákna
Octová voda vám pomôže aj pri čistení povrchov v kúpeľni. Sprchový kút, obklady, umývadlá, skrinky a zrkadlá dostanú ten správny lesk. Prácu si ušetríte, keď po sprchovaní stiahnete kvapky vody zo zásten stierkou. Niektorí výrobcovia tiež dodávajú sklenené súčasti so špeciálnou vrstvou, ktorá bráni usadzovaniu vodných sedimentov a nečistôt.
Stiahnite po sprchovaní vodu zo stien stierkou, ušetríte si prácu s čistením
Kvapky vody na takzvaných anticalcových vrstvách zídu dolu a nevyschnú. Vodoodpudivé vlastnosti dodáte sklu v kúpeľniach špeciálnymi prípravkami. Pred ošetrením ale musíte sanitárny výrobok čo najlepšie vyčistiť. Vynechajte ale chlór a abrazívne prostriedky.
Mechanické odstránenie vodného kameňa je riskantná operácia. Podľa jeho hrúbky skúste veľmi opatrne nános obrúsiť, odrieť drôtenkou alebo nožom. Napriek tomu odborníci odporúčajú siahnuť skôr po osvedčených prostriedkoch. Medzi babskými radami nájdete aj citrónovú alebo pomarančovú šťavu, sódu bikarbónu alebo prášok do pečiva.
Pri vodovodných batériách skúste proti kameňu zábaly s octom
Lesklé plochy vyčistíte do žiariva roztokom z dielu vody, dielu octu a pol dielu citrónovej šťavy. Nalejte ho do nádobky z rozprašovačom a po nástreku nechajte chvíľu pôsobiť. Všetko zotrite handričkou a navyše preleštite najlepšie utierkou z mikrovlákna.
Čo s vodným kameňom usadeným na vodovodných kohútikoch, batériách a sprchách? Skúste zábaly z octu alebo kyseliny citrónovej. Do kyslého roztoku namočte vatu alebo kúsok handry a zafixujte na príslušné armatúry. Nechajte čo najdlhšie pôsobiť, aspoň niekoľko hodín. V prípade silnejšieho povlaku nechajte zábal aj cez noc.
Tvrdá voda robí samozrejme nemalé problémy aj na toalete. Na trhu existuje viacero prípravkov v tabletách i tekutej forme, ktoré nevábne usadeniny rozpúšťajú. Aj tu je dobrá pravidelnosť, ktorá vám ušetrí veľa práce v budúcnosti. Mechanické drhnutie kefou je najmenej účinné.
Kyslý roztok spolu s jedlou sódou bude proti vodnému kameňu účinnejší
Z lacnejších domácich prostriedkov siahnite znovu po osvedčenom octe alebo citrónovej šťave, ktoré necháte pôsobiť cez noc. Pridajte ešte pár lyžičiek jedlej sódy a účinok bude intenzívnejší. Usadený vodný kameň zlikvidujete aj najlacnejšími tabletami na čistenie zubných protéz.
Vodný kameň vytvára dobré prostredie na rast mikróbov
Tvrdosť vody a usadený vodný kameň zásadne ovplyvňujú rozvody vody vo vašom byte či dome. Popri menej príjemnej chuti je hlavným problémom postupné zanášanie potrubia, sprchových ružíc a sitiek batérií. Lekári tiež varujú, že vodný kameň vytvára veľmi dobré prostredie na rast mikróbov, najmä nebezpečné Legionella pneumophylis (Legionela).
V boji s usadzovaním vápenatých a horčíkových solí vo vode vám pomôžu aj rôzne zmäkčovače a filtre. Ponuka na trhu je široká, rovnako ako rozpätie cien. Dobre poslúži napríklad elektronický kompaktný zmäkčovač, ktorý nainštalujete priamo v kúpeľni. Len niekoľko stoviek zaplatíte za filter do práčky, ktorého kryštálová náplň vydrží zhruba rok prevádzky.
Ďalšími pomocníkmi sú potrubné filtre alebo magnetické úpravy
Priamo pred chránené spotrebiče pripojíte často využívané potrubné filtre. Poslúžia vám na odstránenie mechanických nečistôt, chlóru i rôznych organických látok. Pred domovým rozvodom alebo pred bojlerom a práčkou uplatníte magnetickú úpravu, ktorá vodu zmäkčuje. Priebežnú úpravu vody zabezpečuje špeciálny magnet, ktorý dáte priamo do práčky, umývačky alebo WC nádržky.
Roztoky doma bežne dostupnými kyselinami octovou a citrónovou vám pomôžu odstraňovať nielen vodný kameň, ale aj bežné nečistoty. So spotrebičmi bez usadenín aj podľa odborných štúdií ušetríte za elektrinu a v najhoršom prípade výrazne oddialite nákup nových prístrojov. S minimálnymi výdavkami zbavíte svoju domácnosť chronického problému.
Trápia vás v domácnosti problémy s usadzovaním vodného kameňa? Podeľte sa v komentári pod článkom o svoje skúsenosti v boji s týmto nenápadným, ale nebezpečným nepriateľom.