Ako vybrať vhodné žalúzie na okná?

Ak uvažujete nad kúpou nových tieniacich prvkov na oknách alebo chcete vymeniť staršie na nový typ, pri výbere môžete zvážiť viacero faktorov. Rôzne rolety, žalúzie a závesy slúžia nielen na vytvorenie väčšieho súkromia. Slúži aj na ochranu pred nadmernými slnečnými lúčmi. Niektoré druhy žalúzií alebo roliet môžu v byte, či dome udržať teplotu počas vykurovania. A naopak, v letných mesiacoch pomáhajú udržovať chladnejšiu klímu v domácnosti. A napokon nepochybne nám rôzne druhy žalúzií alebo roliet slúžia aj na ochranu pred nadmerným hlukom z vonkajšieho prostredia.

 

Vonkajšie žalúzie
Odborníci odporúčajú využiť vonkajšie žalúzie v prípade, že máte veľké sklenené plochy a okná umiestnene vo veternom prostredí. Ak sú tieto veľké plochy orientované na sever, vonkajšie žalúzia zabezpečia udržanie teploty v domácnosti, keďže je všeobecne známe, že severná strana je najchladnejšia. Vonkajšie žalúzie sú poväčšine lacnejšie a veľmi jednoduché na montáž. Zároveň, vonkajšie žalúzie najlepšie spĺňajú požiadavku na zatienenie. Exteriérové žalúzie sú dostupné vo viacerých materiálových prevedeniach. Či už žalúzie z umelých materiálov alebo moderné drevené vonkajšie žalúzie. Ovládať ich môžete nielen ručne, ale i pomocou elektronického diaľkového ovládania. Veľmi praktické sú aj vonkajšie žalúzie so systémom, ktoré zaznamenáva slnečné lúče. Čiže ráno, pri vychádzaní slnka sa sami odostrú a podobne. Tento typ vonkajších žalúzií je vybavený solárnym pohonom. Získate tak nielen praktické odostieranie, ale aj značnú úsporu energie.

 

Vnútorné žalúzie
Avšak, ak túžite interiér ozvláštniť alebo doplniť netypickou farebnou škálou žalúzií, sú pre vás vhodnejšie vnútorné žalúzie. Interiérové žalúzie sú dostupné v obrovskej farebnej škále. Konzervatívni zákazníci najčastejšie siahajú po lamelových žalúziách, v odtieňoch zlatej, hnedej, bielej, béžovej a pieskovej. Extravagantnejší zákazníci, ktorí túžia svojmu interiéru dodať šmrnc a nevšednosť siahajú po červených, modrých, fialových žalúziách. Samozrejme, dostupné sú aj populárne textilné žalúzie, ktoré siahajú od stropu až po vrch. Asi najobľúbenejšia je verzia v bielej farbe.

vnútorné žalúzie hnedé

 

Novinkou sú aj visiace žalúzie, ktoré sú ozvláštnené nevšednými vzormi. Či už rôznymi geometrickými vzormi alebo kvetinovými vzormi. Ak by sme mali zhrnúť vlastnosti rôznych druhov žalúzií, dalo by sa povedať, že ak túžite po dokonalom súkromí a veľkej tepelnej úspore, môže byť až 15 %, tak zvoľte vonkajšie žalúzie. Ak chcete vaše miestnosti zútulniť alebo oživiť, zvoľte vnútorné žalúzie. Vnútorné žalúzie môžu byť z umelých materiálov alebo z textílií. Pri výbere pamätajte na to, že textilné žalúzie umožňujú najmenej súkromia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *