Pivónie a ich pestovanie aj po odkvitnutí

Pivónie alebo pivonky sa v minulosti tešili v záhradách veľkej obľube. Vďaka ich nenáročnosti na pestovanie a ich odolnosti robili radosť majiteľom záhradiek mnoho rokov. Na istú dobu upadli do zabudnutia, ale v súčastnosti ich popularita opäť rastie. Aj vďaka tomu, že kvitnú v máji, sú obľúbeným kvetom v kyticiach neviest. Kvitnú v rôznych farebných variáciách, azda najznámejšie sú biele, ružové a purpurové pivónie. Pre pivónie je charakteristická aj ich nádherná vôňa. Prinášame vám stručný prehľad, ako pestovať tieto nádherné kvety doma.

Ružové pivónie

Výsadba pivoniek

Pivónie môžeme vysádzať buď na jar, alebo na jeseň. Pri vysádzaní na jeseň je potrebné, aby ste ich zasadili v období, kedy nehrozí mráz. Zasadené cibuľky alebo hľuzy sa musia stihnúť zakoreniť. Pivonku si môžete zasadiť pomocou zakúpených cibuliek alebo oddelených trsov zo staršej rastliny. Keďže pivónie môžu kvitnúť aj desaťročia na jednom stanovisku, odborníci odporúčajú približne po desiatich rokoch rastlinku premiestniť na iné stanovisko. Tento krok je dôležitý najmä kvôli vyčerpanosti živín z pôdy po rokoch.

Biele pivonky

Pestovanie a starostlivosť

Pivónia je charakteristická tmavozelenými listami a nádhernými veľkými kvetmi. Kvitne zhruba od mája až do leta. Na jeseň rastlina opadá a zostanú len suché stonky. Tie môžeme ostrihať, avšak do hrubých drevnatých častí by sme nemali zasahovať. Na jar pivónie vyháňajú nové stonky, pre ktoré je zo začiatku charakteristická bordová farba.

 

Pivónie sú odolné voči mrazu, a preto nie je potrebné ich na zimu vykopávať, pri silných mrazoch môžeme okolie rastliny pozakrývať slamou, netkanou textíliou alebo tenkými vetvičkami. Pivóniám vyhovujú rôzne stanoviská. Najviac sa jej bude dariť na polo-tienistom stanovisku. Keďže je pivónia bohato kvitnúca rastlina, množstvo kvetov ju vysiluje, preto je dobré pravidelné prihnojovanie. Okrem prihnojovania by sme nemali zabúdať na pravidelnú zálievku. Pravidelný prísun vlahy je dôležitý najmä v období pred kvitnutím.

Keďže niektoré pivonky majú kvety s priemerom až 20 cm, je pre mnohokrát náročné všetky kvety udržať. Ak očakávate príchod silného vetra alebo silného dažďa, je vhodné pivónie podoprieť. Vhodné je aj rastlinky podporiť pomocou drevených alebo bambusových paličiek a jemných kúskov látky, tak aby nepoškodili stonku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *