Poctivo ručne vyrobené výrobky nás nikdy neomrzia. Oproti strojovo vyrábaným bábikám ručne robené hračky a bábiky, či dekorácie v sebe nosia aj kus srdca a radosti z tvorby. Pani Monika Hornová z www.monahtoys.blogspot.sk nám porozprávala o svojej tvorbe a o materiáloch, ktoré pri šití využíva.
1. Na vašom blogu máte množstvo krásnych fotografií vašich výrobkov. Ako dlho sa venujete tejto tvorivej činnosti?
Tvorivej činnosti sa venujem už od detstva. Vtedy to skôr bolo kreslenie portrétov, štrikovanie, háčkovanie. Snažila som sa aj čo to ušiť, ale doma sme mali len staručký stroj, ktorý vedel šiť len základné stehy. Keď som sa po skončení školy zamestnala, kúpila som si na splátky nový šijací stroj a začala som sa učiť šiť.
Nakoľko som bola vždy dosť vysoká, za socializmu bol problém na mňa kúpiť oblečenie, pretože všetky rukávy a nohavice mi boli krátke. Roky som si kupovala časopis Burda, kde boli dobre popísané postupy a šila si na seba všetko od tričiek, nohavíc až po kabáty. Aj moju mamu som vybavila množstvom kostýmov. Po revolúcii už s nákupmi oblečenia nebol problém, takže som na pár rokov tvoriť úplne prestala.
Po pár rokoch ma však už začali ruky svrbieť od nečinnosti, neviem „nič nerobiť“, takže som si prešla obdobím intenzívneho vyšívania, decoupage, robila som figúrky z fimo hmoty, ale nakoniec som sa vrátila opäť k môjmu milovanému šitiu.
Učaroval mi patchwork, takže som vybavila množstvom obrusov, diek nielen moju, ale aj maminu domácnosť. Neskôr som plynulo prešla k tvorbe hračiek a bábik, ktoré ma držia doteraz.
2. Ako dlho trvá, kým vašu predstavu o novej bábike alebo hračke zhmotníte?
Závisí to od konkrétnej vecičky, teraz napríklad nosím v hlave už asi mesiac námet na novú hračku – veselú farebnú opičku. Nakreslila som si niekoľko návrhov, až kým som nebola úplne spokojná, takže v krátkej dobe by som svoju predstavu chcela zrealizovať.
Napríklad bábiku Lolu som si vymyslela ešte niekedy na jeseň, ale k realizácii som sa dostala kvôli nedostatku času až po vianočných sviatkoch. Nedarilo sa mi však dosiahnuť tvar hlavičky, akú som si predstavovala a po mnohých pokusoch sa nakoniec podarila až niekedy v marci.
Niekedy, hlavne pri hračkách, od nápadu po realizáciu uplynie často len jeden-dva dni, pretože mám potrebu, ak mám nejaký nápad, hneď ho aj zrealizovať.
3. Je ťažké zháňať látky so zaujímavými vzormi a iný materiál na výrobu látkových bábik a hračiek?
V dnešnej dobe internetu už nie je problém nakúpiť čokoľvek. Napríklad na vlasy bábik používam nespradenú vlnu z ovečiek, ktorú si objednávam priamo od spracovateľa vlny z Anglicka.
Látok je na trhu obrovské množstvo, ale látky radšej nakupujem priamo v predajni, lebo si ju potrebujem „omakať“. Mám dve-tri obľúbené predajne, kde som častým návštevníkom. Kupujem hlavne bavlnené látky od slovenských a českých výrobcov, ktoré sa mi osvedčili.
4. Používate pri výrobe nejaké špeciálne pomôcky?
V podstate pri tejto tvorbe nie sú, okrem šijacieho stroja, potrebné žiadne špeciálne pomôcky. Stačí veľa trpezlivosti a trochu zručnosti. Snáď jedinou špeciálnou pomôckou, ktorú používam na vlasy bábik, sú drevené paličky, kúpené v nemenovanom hobby obchode a narezané na šírku plechu v trúbe. Ovčia vlna, ktorú používam je nespradená a rovná. Keďže som chcela, aby väčšina bábik mala vlasy vlnité, natáčam ich na paličky a mokré zapekám v trúbe. Tým sa vlnky pekne zafixujú . Vlásky potom jednotlivo zaplsťujem k hlavičke ihlou na plstenie a kvôli pevnosti prichytím každý vlások ešte aj niťou.
5. Vytvárate vaše výrobky aj podľa požiadaviek zákazníkov, teda na mieru?
Väčšinou sú od zákazníkov len požiadavky na zmenu farby vlasov, očí, oblečenia, ale mala som aj požiadavku na zhmotnenie konkrétneho človeka. Kolegyňa chcela prekvapiť svojho priateľa bábikou s jeho podobou v kombinéze parašutistu. Poslala mi pár fotiek a myslím, že som sa celkom trafila do podoby. Keď ju mala v kancelárii, zopár kolegov, ktorí ho poznajú hneď reagovali vetou „Jééj, veď to je Mišo.“ :). A aby mu nebolo doma smutno, tak som potom dorábala aj bábiku s jej podobou (bábika Mery).
Občas sa stane, že mi zákazník pošle fotku, ale keďže nie som výtvarník, nemaľujem na bábiky konkrétnu tvár, skôr prispôsobím bábiku farbou a strihom vlasov, oblečením. Práve včera som jednu takú zákazku podľa fotky dokončila, tak dúfam, že bude zákazníčka spokojná.
6. Sú vaše výrobky vhodné aj na hranie pre najmenšie detičky?
Čo sa týka hračiek, tieto sú vhodné aj pre menšie detičky, pretože neobsahujú žiadne ostré časti, nepoužívam ani gombíky či umelé nalepovacie očká, všetko je len z látok a filcu, ručne našité alebo vyšité bavlnkami. Pri bábikách používam na pripevnenie rúk a nôh k telu gombíky (aby mali pohyblivé ruky a nohy). Sú síce napevno prišité hrubou niťou, ale človek nikdy nevie, takže bábiky odporúčam len pre väčšie deti. Mimochodom časť mojich bábik si kúpili aj dospelé ženy sami pre seba, ako dekorácie do bytu, takže nie sú určené len pre detičky.
7. Vytvárate aj iné výrobky okrem bábik a hračiek?
Keďže toho času nie je veľa, aktuálne sa venujem hlavne bábikám a hračkám, ale príležitostne robím aj rôzne dekorácie. Naposledy to boli veľkonočné zajačiky, húsky, vtáčiky, či srdiečka dozdobené čipkou, ktoré som plnila aj sušenou levanduľou, aby pekne voňali. Robila som aj nejaké filcové dekorácie a brošničky. Každý rok si urobím aj ručne šité ozdoby na vianočný stromček. V blízkej dobe si plánujem kúpiť nový šijací stroj, ktorý sa hodí aj na výrobu patchworku (ten môj po 25 rokoch už pomaly dosluhuje) a okrem bábik a hračiek sa chcem vrátiť aj k výrobe patchworkových obrusov a diek.
8. Kde si môžu zákazníci zakúpiť vaše výrobky? Len cez internet alebo navštevujete nejaké predajné trhy, prípadne máte tovar v kamennej predajni?
Výroba je skôr moje hobby a zrejme to tak aj zostane, nakoľko ručná práca je u nás málo oceňovaná. Ľuďom chýbajú peniaze aj na základné potreby a radšej nakúpia lacné hračky vyrobené v Číne. Pri ručnej výrobe nie sme schopní cenou konkurovať týmto lacným výrobkom.
Mojou hlavnou obživou je moje zamestnanie (pracujem v IT sektore), takže nevyrábam vo veľkých množstvách a vyrábam väčšinou len na objednávku. Popri svojej robote by som nevedela vyrobiť dostatočné množstvá, aby som mohla ponúkať svoje výrobky aj na predajných trhoch, prípadne v obchodoch. Svoje výrobky prezentujem na rôznych slovenských a českých internetových portáloch venovaných handmade výrobkom. Tvorím pod značkou monaH.toys a všetky moje výrobky nájdete na mojom blogu www.monahtoys.blogspot.sk, či na mojej stránke na Facebooku, kde nájdete aj odkaz na moju predajnú webovú stránku.
Na záver by sme sa chceli pani Monike Hornovej poďakovať za príjemný rozhovor.
Ak máte akékoľvek postrehy alebo otázky, môžete nám ich písať do komentárov pod článkom.