Monika Vitanyi z Nika Intima: Kvalitná bielizeň z prírodných materiálov

Kvalitná bielizeň a spodné oblečenie je pre zdravú pokožku a pohodlie veľmi dôležité. Pri výbere bielizne je treba sledovať zloženie výrobku a jeho vlastnosti. Mnoho ľudí trpí rôznymi alergiami a neznášanlivosťou na určité druhy materiálov. Pani Monika Vitanyi z www.mamka.sk, nám v rozhovore prezradila, ako dlho sa venujú výrobe slovenskej bielizne, ale i aké materiály sú vhodné pre rozmanité požiadavky nositeľov.

Na úvod by ste mohli našim čitateľom prezradiť, ako dlho sa vaša firma venuje výrobe bielizne z prírodných materiálov.

Naša firma NIKA INTIMA vznikla v roku 1991 ako rodinná firma a od začiatku vyrábala spodná oblečenie prevažne z prírodných materiálov. Bola to dámska spodná bielizeň, hlavne podprsenky, nohavičky, tielka, materské podprsenky na kojenie a sťahujúce prádlo pre mamičky po pôrode. Na výrobu sme používali naše vlastné návrhy a nami vyvinuté strihy, všetko konštruované podľa slovenských veľkostných tabuliek, takže môžem povedať, že od úplného začiatku to boli originál Slovenské výrobky.

Nika intima pánske prádlo

Aké materiály používate na výrobu vašich produktov? Vyrábate vaše výrobky na Slovensku?

Dnes používame podobné prírodné materiály všetko certifikované v EU a ešte sme rozšírili ponuku okrem zdravotne nezávadnej bavlny aj na bambusové vlákno a špeciálne materiály pre tehotné mamičky a osobitný sortiment termobielizňových materiálov z termovlákna kombinovaného s prírodnými materiálmi.

Všetky naše výrobky vznikajú úplne od začiatku – od nákresu návrhu, výberu materiálu, konštrukcie strihu, výroby, šitia aj expedície celé na Slovensku, aby bola bola dosiahnutá kvalita spĺňajúca firemnú filozofiu, že kupovať slovenské výrobky sa oplatí.

 Detské prádlo Nika intima

Sú vaše výrobky vhodné aj pre ľudí s citlivou kožou alebo pre alergikov?

V podstate všetky naše produkty sú vyrábané zo zdravotne nezávadných materiálov. Už tým, že vstupné materiály sú farbené a spracovávané na Slovensku a v EU, kde sú vysoké požiadavky a parametre pre zdravotnú bezpečnosť, majú naši zákazníci záruku kvalitných a zdravých materiálov. Okrem toho však máme kolekciu produktov pre ľudí so zvlášť citlivou pokožkou a alergikov. Je to prádlo označované ako EKOBIELIZEŇ. Všetky výrobky z tejto kolekcie sú bez akýchkoľvek alergénov či farbív.

Materiál použitý na ich výrobu je z kvalitnej prírodnej bavlny alebo prírodného bambusu, teda vlákna, ktorá nebolo nijako chemicky upravované. Úplet bol iba vypraný neagresívnymi pracími prostriedkami a má prirodzenú prírodnú farbu. Prednosť tejto výroby je šetrenie prírody a nezaťažovanie životného prostredia, keďže materiál nie je bielený a farbený, výrazne sa tým znížila spotreba vody pri jeho konečnej úprave. Ekobielizeň z kolekcie Nature line je v súlade s prírodou. Využíva z prírody to dobré a príjemné, ako sú prirodzené vlastnosti vlákna a nezaťažuje ho chemickou úpravou.

 Detské prádlo s bambusovým vláknom

Čo je špecifické pre termoprádlo? Je vhodné aj na šport ?

Vyrábame termoprádlo alebo termobielizeň značky TERMOintima a TERMObambus. Obidva materiály sú kombináciou prírodného vlákna (bavlna alebo bambus) a syntetického POP vlákna, ktoré slúži na funkčný odvod potu a zároveň má antibakteriálnu úpravu STOP BACTERIA. Úpravou je dosiahnuté, že biogénne ióny striebra bránia rastu baktérií a pliesní. Syntetický polypropylén, ktorý používame pri výrobe má záporný náboj, takže nehrozí,že naň človek dostane alergiu.
Tiež sú to výrobky s vysokou životnosťou, vydržia dlhšie než bežné termoprádlo a menej sa zadrhávajú a odierajú. Vlákno má tvarovú pamäť a po praní sa vracia k svojmu pôvodnému tvaru. Takže výrobky sa nosením roztiahnu a prispôsobia postave, ale praním sa vracajú do pôvodnej veľkosti.
Na šport sa ideálne hodí kolekcia RETRO, kde je zvýšený podiel termovlákna a KLASSIC sú zase športovo – elegantné výrobky,  ktoré plnia funkciu ako vysokoúčelná spodná termobielizeň, ale dajú sa tiež nosiť ako elegantné vrchné oblečenie bez športových nápisov a viditeľných športových prvkov.

Nika intima dámska bielizeň

Máte pre vašich zákazníkov nejaké špeciálne rady, ako sa starať o vaše výrobky tak, aby im vydržali v dobrej kvalite čo najdlhšie?

Stačí dodržiavať pokyny uvedené na visačke, ako je teplota prania a sušenie v sušičke. Empiricky však máme odskúšané ,že naše výrobky znesú aj vyššie teploty a častejšie pranie než je bežne doporučované. Len u termobielizne neodporúčam používať aviváž z dôvodu udržania antibakteriálnej funkcie. Vláknu to neuškodí, ale táto funkcia sa výrazne eliminuje. A samozrejme nežehliť a chrániť od otvoreného ohňa, keďže termovlákno má nízky bod tavenia.

Nika intima termo prádlo

Venujete sa aj výrobe produktov pre deti?

Pre deti vyrábame spodnú bielizeň z bambusového vlákna, ako tielka, tričká, nohavičky, chlapčenské boxerky a tiež termoprádlo pre detičky na zimu. Naše TERMO výrobky pre deti majú tu výhodu, že sú dvojvrstvové, kombinované s bavlnou a deti ich vďaka svojim vlastnostiam veľmi radi nosia ako bežné tričká, nielen ako spodnú bielizeň.
A myslím, že aj naše materské podprsenky, či podprsenky na kojenie môžme zaradiť do výrobkov pre deti, keďže dojčiace mamičky ich nosia hlavne kvôli detičkám, aby mali pohodlie a komfort pri kojení.

 Nika intima pánska bielizeň

Všimli sme si, že v zložení viacerých výrobkov sa nachádza aj bambucké vlákno. Na čo sa toto vlákno používa, aké má vlastnosti?

Bambus pôsobí na pokožku upokojujúco, a je preto ideálny pre alergikov a ľudí s citlivou pokožkou. Keďže navyše zabraňuje pôsobeniu ultafialového žiarenia,  je ideálny na letné ošatenie a bielizeň pre tehotné ženy, deti a ľudí, ktorí sú často na čerstvom vzduchu alebo pre ľudí so zvýšeným potením a športovcov.
Je to veľmi príjemný prírodný materiál už na dotyk a má tiež prírodné antibakteriálne účinky – vlákno pri testoch dokázalo bakteriostatický účinok a schopnosť neutralizovať pachy. Oproti chemickej antibakteriálnej úprave- antibakteriálne funkcie bambusového vlákna nevymiznú ani po päťdesiatich praniach.
Jeho veľká absorbčná schopnosť (3x vyššia savosť v porovnaní s bavlnou) a vysoká životnosť – je to stabilné vlákno so silnou pevnosťou a odolnosťou ho robí jedinečným moderným materiálom.
Vlákno má aj chladivú funkciu – bambus pôsobí v lete chladivo na pokožku a v zime ako spodná vrstva oblečenia sa nahreje a udržiava prirodzené teplo ako druhá koža – termoklimatizačnú efekt. Naši zákazníci najviac oceňujú spodnú bielizeň a tričká značky Nature Line, ktoré vyrábame z tohto materiálu.

Na záver by sme sa chceli poďakovať pani Monike Vitanyi za poskytnutie príjemného rozhovoru. Ak máte akékoľvek otázky alebo postrehy, môžete nám ich písať do komentárov pod článkom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *