Včelárstvo je od nepamäti považované za výsadný znak Slovanov. Včeliu farmu Rasťa Hvizdoša nájdeme na západom Slovensku v Zelenči. V súčasnosti ju stráži viac ako 300 kmeňových včelstiev, ktoré sú rozmiestnené na rôznych stanoviskách od Trnavy až po Malé Karpaty. Pán Hvizdoš si nadovšetko cení svoje nenahraditeľné včielky a pripisuje im nesmierne dôležitú rolu v jeho živote, o ktorej sa dozvedáme viac z jeho vlastných slov.
„Každý človek má v hlave malé súkromne divadlo, v ktorom je hlavná postava. U nás včelárov túto úlohu režírujú včely.“
Tomuto sympatickému včelárovi sme položili zopár otázok a on nám na ne s radosťou človeka, ktorý miluje svoju prácu, odpovedal.
Čím je Váš med jedinečný a výnimočný? Aký je rozdiel medzi Vašim priezračným jantárovým medom a tým, ktorý ľudia obvykle kupujú v obchodoch?
Náš med by som nenazval jedinečným, ale predovšetkým včelím. Najväčšiu zásluhu na našom mede ma príroda sama a včely. Stačí ak budete k obom pristupovať s otvoreným srdcom, rešpektom a s úctou. Sami vás naučia, kedy aký úkon vykonať, aby naše spoločne úsilie: „med“ skutočne odzrkadľovalo kvalitu našej práce.
Toto Vám skutočne neponúknu v žiadnom supermarkete. Pridaná hodnota je, že ak si kúpite med od včelára vo vašom okolí podporujete tým aj zavčelenie našej krajiny, To je veľmi dôležitý faktor pretože až 70% rastlín je závislých na včeľom opelení.
Výhodou domácich medov oproti cudzokrajným je, že obsahujú peľ z nášho prostredia a tým nepredstavujú väčšiu záťaž hlavne pre alergikov.
Ponúkate široký výber medov, napríklad jarný, lúčny, pastovaný med, med s materskou kašičkou. No to nie je ani zďaleka všetko. Spomeňme ďalšie výrobky: včelí peľ, vhodný ako podporný prostriedok imunitného a nervového systému, ďalej propolis…
Čím sa líši jarný a lúčny med a pre koho je vhodná materská kašička, ktorá má liečivé účinky?
Jarný med, ktorý ponúkame v našom včelárstve pozostáva z nektárov kvetín, ktoré kvitli od apríla až po jún. Je to hlavne zmes nektárov z ovocných stromov, repky a agátu. Med je jemný a lahodný.
Lúčny med, ako je už uvedené v názve má skladbu nektárov z druhej jarnej a letnej dekády, ako je lipa, malina, bodliak, púpava a ostatné prímesy nektárov.
Materská kašička je sekrét výlučku hltanových žliaz včiel mladušiek, nazývané aj „Krmičky“. Obrazne povedané je to včelie materské mlieko, ktorým kŕmia matku po celý jej život. Obsahuje koncentrát všetkého, čo potrebuje organizmus pre vitálny život. Okrem toho má široké regeneračné a uzdravovacie účinky, až po stabilizovanie rovnováhy hormónov v ľudskom tele. Pre porovnanie: Včelia robotnica sa dožíva 40dní a matka sa vďaka materskej kašičke dožíva v priemere 4 až 5 rokov.
Jednoznačná známka pravosti medu je jeho vlastnosť kryštalizovať. Čím je v mede viac cukru, tým rýchlejšie sa zmení na kompaktnú kryštalickú hmotu. Je kryštalizovaný med biologicky menej hodnotný? Prečo nám niektoré medy dlho nevydržia v tekutej podobe?
Kryštalizácia je prirodzený jav medu. Med sa skladá z fruktózy (ovocný cukor) a glukózy (repný cukor). Akonáhle nektár obsahuje viac glukózy, má väčšiu tendenciu kryštalizovať ako pri vyššom obsahu fruktózy. Napríklad repkový med má vyšší obsah glukózy a preto nám v pohári skryštalizuje o pár týždňov skôr ako med z agátu, ktorý má naopak väčší podiel fruktózy. Keďže kryštalizácia je prirodzená vlastnosť medu neznižuje sa jeho kvalita po skryštalizovaný .
Med má mať maximálnu dobu spotreby 3roky, čo sa týka biologických vlastností medu, jeho trvanlivosť je neobmedzená bez ujmy na kvalite.
Príprava takého medu ako je ten Váš, musí byť náročná a určite jej predchádza veľa namáhavej práce. Opíšete nám Váš zvyčajný pracovný deň, aby sme sa dozvedeli niečo viac zo života včelára?
Včely vyhľadávajú v prírode nektárodajné rastliny. Zhruba na 1 kg medu musia navštíviť až 5 miliónov kvetov. Po uložení nektáru do plástov nektár zahustia, obohatia o enzýmy, ktorými štiepia zložité cukry na jednoduché. Nakoniec plást zaviečkujú včelím voskom.
To je signál pre včelára, že med je zrelý. Včelár zaviečkované plásty z úľa pozbiera a prenesie do medárne. Plásty odviečkuje a potom ich pomocou odstredivej sily, ktorú vyvíja medomed vytočí. Následne prázdne plásty vracia do úľa. Med sa už len precedí a plní do pohárov.
Ako dokážete nájsť v roji tú pravú – včielku Matku, prezývanú aj kráľovnú vďaka svojej dôležitosti vo včelstve.
Nájsť včeliu matku vo včelstve je skutočne mravenčia práca, včelár musí mať matku detailne napozeranú aby vedel, čo hľadá, pretože stavbou tela je iba o pár milimetrov väčšia od včiel, ktorých je na vrchole sezóny až 80 tisíc vo včelstve.
Preto si matky značíme tzv. opalitovými značkami. Jedná sa o kúsok farebnej nálepky označenej číslom. Každý rok má nálepka svoju farbu vďaka ktorej vieme určiť vek matky.
Je pravda, že jedna taká rojčivá a drobná Matka dokáže naklásť až 2500 vajíčok denne? Koľko Matiek máte teraz dohromady vo Vašich včelstvách a o koľko včiel sa musia momentálne vo Vašom včelom spoločenstve „starať“?
Kladenie matky začína po zimnom slnovrate od položenia jedného vajíčka až po 2500 na vrchole sezóny máj – jún. Momentálne máme 340 matiek v našich včelstvách, pričom každé včelstvo má v prírode zväčša iba jednu matku.
Naše včelstvá sú kránskeho pôvodu, ktoré sa ďalej delia na línie. V našom včelárstve rozchovávame líniu Slenár, ktorá je mierumilovnejšej povahy.
Medzi Vašimi fotografiami môžeme vidieť aj Vašu domácu „slamenú“ včeliu rodinku. Mohol by si aj taký „nevčelár“ zaobstarať podobný prístrešok pre včely, doslova pod svojou strechou? Nie je to príliš nebezpečné?
Včeliu rodinu v slamenom koši si môže skutočne zaobstarať každá domácnosť, ale pred tým, ako si ju prinesú domov je nutné si naštudovať základy chovu včiel. Pretože by im pravdepodobne po čase vyletel zo slameného úľa roj a to by mohol byť koniec včelárskeho dobrodružstva na dvore.
Momentálne Vám končí ďalší z Vašich včelárskych rokov. Plánujete na tento rok ešte nejaké medobranie? Čo to znamená pre Vaše včielky? Kedy najbližšie ich necháte prevetrať, aby si oprášili krídla?
Momentálne nás už nečaká žiadne medobranie, včely máme riadne zazimované. Znamená to, že včely sme počas neskorého leta zakŕmili 15 až 20 kg cukrových zásob. Nezatvárame ich na zimu, vždy keď teplota vzduchu vystúpi aspoň na 12° C sa včely preletia.
Patríte medzi obľúbených včelárov, sršiaci optimizmom. Máte svojich verných zákazníkov a mnohí sa k nim pridávajú, vďaka kvalite Vašich výrobkov. Vídame Vás na trhoch, rínkoch… Kde všade je možné zakúpiť si Vaše sladké potešenia?
Náš med a včelie produkty si môžete zakúpiť predovšetkým u nás doma alebo na predajných akciách, o ktorých našich záujemcov vopred informujeme na nasej internetovej www.medodvcelara.sk alebo facebookovskej stránke.
Ďakujeme pekne za rozhovor! V prípade akýchkoľvek otázok máte k dispozícií komentáre pod článkom.