Práca umeleckého kováča patrí medzi tie fyzicky náročnejšie remeslá. Výsledkom sú ale umelecké skvosty, ktoré si nájdu miesto u milovníkov tradičného ale aj moderného životného štýlu. Poďme sa teraz pozrieť na to, ako svoju prácu vníma umelecký kováč Dušan Klimo z perunis.eu.
Koľko ste mali rokov, keď ste sa začali venovať umeleckému kováčstvu? Čo Vás doviedlo k umeleckému kováčstvu, bol to niekto z rodiny alebo ste sa pre túto tvorbu rozhodli sami?
Umeleckému kováčstvu som sa začal venovať v 20tich rokoch, bol som študentom na vysokej škole, keď som zistil, že to nie je cesta pre mňa. Rodina ma skôr odhovárala, pretože vedeli, že je to veľká drina a priali si mať zo mňa človeka v saku a kravate. Rozhodol som sa však splniť si detský sen, a tak som začal hľadať majstrov, pri ktorých by som sa mohol učiť.
Ako prebieha samotný proces tvorby vašich výrobkoch? Pri akej teplote pracujete? Používate pri tvorbe nejakú špeciálnu pec alebo ohnisko?
Nakoľko sa venujem tvarovej kováčine aj výrobe chladných zbraní, pracujem aj s kaliacou muflovou pecou, kde si nastavím konštantnú teplotu – cca 850 stupňov, no každý produkt si prejde klasickou kováčskou vyhňou, kde ako palivo používam buď drevené alebo kvalitné kováčske uhlie. Pri tomto procese nahrievania, materiál dostáva charakteristickú povrchovú štruktúru. Táto tradičná kováčska vyhňa vytvára v dielni starú atmosféru, kedy cítiť dym a síru skoro ako v pekle. 🙂
Aké materiály okrem kovu pri vašej umeleckej tvorbe využívate?
Pri výrobe nožov používam rôzne druhy materiálov, snažím sa však pracovať takmer výlučne s prírodnými materiálmi ako je napríklad koža, rôzne druhy drevín, kosti, parohy, rohy, mamutovina, kly a pri tvarovej kováčine kombinujem kov s kameňom. Takisto využívam rôzne druhy ocele, železné aj neželezné kovy, drahé kovy. Dá sa povedať, že pracujem takmer so všetkým dostupným materiálom, záber je naozaj široký…
Na vašej stránke sme sa dočítali, že sa venujete aj výrobe damaškovej ocele. Ako by ste charakterizovali pojem damašková oceľ pre čitateľov, ktorí sa s týmto pojmom ešte nestretli?
Damašková alebo zvarková oceľ je oceľ, ktorá vzniká tradičným kováčskym zváraním v ohni, kedy dochádza k spojeniu minimálne dvoch druhov ocelí z rôznym obsahom uhlíka. Po ich následnom skovaní v homogénny kus, vybrúsení a vyleptaní získava čepeľ svoj charakteristický a nenapodobiteľný vzhľad, kedy môžeme vidieť jednotlivé vrstvy ocele. Táto oceľ má nekonečne veľa možností realizácie, pričom konečný vzhľad viem pri zváraní ovplyvniť rôznymi technikami, vďaka ktorým sa dajú vytvárať nádherné vzory. Je to v podstate kreslenie do štruktúry ocele, povedané veľmi laicky.
Ako by sme sa mali starať o vaše výrobky tak, aby nám vydržali čo najdlhšie?
Väčšinou pracujem s uhlíkatou oceľou, ktorá podlieha korózii. Pri tvarovej (umeleckej) kováčine používam rôzne povrchové úpravy – do interiéru včelí vosk, ktorý stačí utrieť od prachu suchou, prípadne jemne naolejovanou handričkou. Tu sa predpokladá, že predmet nebude vystavení vlhkosti. Pri výrobkoch určených do exteriéru používam pre povrchovú úpravu kombináciu žiarového zinkovania s uretánovou farbou. V tomto prípade sa o danú vec netreba nijako špeciálne starať, je to bezúdržbové, a to desaťročia.
Zúčastňujete sa aj tradičných jarmokov alebo stredovekých podujatí, ktoré sa tešia čoraz väčšej obľube?
Keď som začínal, bolo pre mňa veľmi dôležité zúčastňovať sa takýchto podujatí, vďaka ktorým som si vybudoval sieť zákazníkov, pretože osobný kontakt je vždy najlepším spôsobom prezentovania vlastných výrobkov. Vždy som s hrdosťou predvádzal remeslo na verejnosti a tešil som sa z prekvapených a obdivných pohľadov publika. Pravidelne každý rok chodím na detský tábor, kde sa celý deň venujem deťom a približujem im toto nádherné remeslo. Vytvárame spolu rôzne maličké veci, ktoré si so sebou odnášajú domov. Tento rok som však sezónu trhov vypustil, nakoľko po minulé roky to bolo dosť náročné a práca sa mi nahromadila natoľko, že to nestíham. Mám však pár obľúbených akcií, na ktoré v budúcnosti určite znova rád pôjdem, ako napríklad Dni majstrov v Bratislave, Thurzovské slávnosti na Oravskom hrade, Stredoveká kavalkáda v Tornali, Pastierske dni v Krásnohorskej Dlhej Lúke či Folklórne slávnosti v Rejdovej a mnohé ďalšie.
Kde si môžu záujemcovia zakúpiť vaše výrobky? Vytvárate umelecké diela aj na zákazku, podľa požiadaviek zákazníkov?
Zakúpiť si ich môžu na spomínaných akciách, prostredníctvom mojej webstránky alebo cez portál sashe.sk alebo origima.sk. Zväčša vyrábam veci na zákazku, pretože je lepšie veci robiť na mieru pre daného človeka, podľa jeho želania a jeho predstáv. Je to však časovo náročné a treba počítať s dodacou lehotou momentálne niekoľko mesiacov. Občas sa mi vyskytnú nejaké výrobky, ktoré mám ako voľnú tvorbu a sú k odberu ihneď, no je to skôr zriedkavé. Nejaké kusy mám tiež v rôznych slovenských galériách ale primárne vyrábam produkty na mieru.
Toľko rozhovor s umeleckým kováčom Dušanom Klimom, ktorému touto formou ďakujeme za čas, ktorý nám venoval. Ak máte otázky alebo chcete pochváliť výrobky, použite FB komentáre. Nezabudnite na LIKE , ktorý nás dokáže motivovať