Správna výška kuchynskej pracovnej dosky

Niektorí ľudia trávia v kuchyni viacej času, iní menej. Avšak aj pri krátkej príprave jedál je dôležité, aby ste sa cítili komfortne. Okrem spotrebičov je azda najdôležitejším prvkom kvalitná pracovná doska. Sú dostupné vo viacerých materiálových prevedeniach, ako je drevo, mramor, umelý materiál, keramika a sklo. Správne zostavenie kuchynskej linky a výber jej výšky a najmä umiestnenej pracovnej dosky je veľmi oceníte, ak v kuchyni trávite množstvo času pri príprave jedál. S kuchyňami, ktoré nie sú vyrábané na mieru je to ťažšie, pretože sa nedajú upravovať podľa našich špecifických požiadaviek.

Kuchynská pracovná doska na mieru

Avšak ak si dáte zhotoviť kuchynskú linku na mieru, všetky výšky skriniek a taktiež výšku umiestnenia pracovnej dosky si budete môcť regulovať sami. Profesionáli, ktorí sa venujú návrhom a realizácií kuchýň na mieru Vám ochotne pomôžu a poradia. Ľudia, ktorí sú vyšší potrebujú vyššie umiestnenú pracovnú dosku. Taktiež ľuďom, ktorí sú nižší by sa cítili nepohodlne, ak by mali pracovať za kuchynskou pracovnou doskou, ktorá je navrhnutá pre človeka, ktorý má výšku 190 cm.

výška pracovnej dosky

Nevhodne zvolená výška pracovnej dosky

Nevhodne zvolená výška kuchynskej linky sa prejaví bolesťami chrbta a končatín. Okrem šetrenia zdravia je praktické, ak si šetríte čas. Ak máte v kuchyni dostatok miesta na realizáciu kuchynskej linky podľa vašich predstáv, je veľmi praktické ak je pracovná doska umiestnená pod oknom. Vďaka tomu máte dostatok prirodzeného svetla. Veľmi praktické je, ak máte poblíž kuchynskej pracovnej dosky aj dres, kde si môžete v prípade potreby použité kuchynské náradie opláchnuť alebo jednoducho odložiť.

Základné pravidlo umiestnenia pracovnej dosky

Odborníci odporúčajú riadiť sa jednoduchou radou. Časti kuchynskej linky, kde je umiestnený drez by mali byť vyššie. Časti, kde sa venujem príprave jedla a vareniu by mali byť umiestnené nižšie. Profesionáli, ktorí zhotovujú kuchynské linky tvrdia, že optimálna výška pre ľudí s výškou do 170 cm je 85 cm pre pracovnú dosku. Pracovná doska vo výške 90 cm a viac, je vhodná pre užívateľov, ktorí majú výšku viac ako 170 cm.

Okrem samotnej výšky kuchynskej pracovnej dosky je dôležité zohľadniť aj samotnú šírku umiestnenia. Ak je príliš široká, musíte sa nad ňou zbytočne nahýňať a časom sa môže ozvať váš chrbát. Šírka by mala dosahovať minimálne 60 cm.

Ak už máte vybranú výšku aj šírku pracovnej dosky. Poriadne si premyslite aj spomínaný materiál pracovnej dosky. Pracovná doska musí byť odolná voči ťažkým predmetom, teplu a poškriabaniu nožom. Je dôležité, aby do seba nevpíjala farby jedál a odolala rôznym kyselinám z potravín.

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *