Ako vyčistiť upchatý odtok?

Každodenný problém nejednej ženy či muža, ktorí doma umývajú riad a používajú veľmi často umývadlo. Nie je vôbec prekvapením, že sa odtok upcháva a smrdí. Zakaždým čo vložíte do umývadla nové špinavé taniere, pridáte aj kúsok z jedla, ktoré na tanieri bolo. Všetky tieto čiastočky sa usádzajú v odtoku a pomaly ho plnia. Nakoniec vám stojí špinavá voda v umývadle a vy neviete čo s tým.

Problém, ako vyčistiť upchatý odtok rieši skoro každá domácnosť. Ak patríte medzi túto väčšinu, ktorá má doma plný drez špinavej a smradľavej vody, zatočte s týmto problémom raz a navždy.

Žiadna chémia

Upchatý odtok nebýva problémom len v kuchyni, ale aj v kúpeľni. Mnohokrát vlasy či chĺpky spadnuté do umývadla vám ho upchajú a problém je hneď na svete. Na čistenie však nepotrebujete žiadnu chémiu, ktorú by ste museli ísť kupovať do špeciálnych obchodov. Stačí vám len pár vecí na to, aby ste sa prepracovali k čistému drezu alebo umývadlu.

Prostriedky z obchodu bývajú často veľmi účinné, no mnohokrát agresívne a pri ich používaní sa môže stať, že spravia nejakú alergickú reakciu vašim rukám, oblečeniu alebo dokonca aj umývadlu či drezu. Nepríjemné alergie, podráždenie očí či respiračné ťažkosti sú tým silnejším odvarom. Samotné potrubie môže byť tiež poškodené. Vyvarujte sa týmto ďalším problémom a používajte domácke prostriedky, ktoré doma máte.

Postup ako vyčistiť odtok

To čo budete potrebovať nájdete určite doma v skrinke alebo klasicky v kuchyni.

Potrebné suroviny:

  • vriaca voda (4 šálky)
  • jedlá sóda (2 šálky)
  • ocot (1 šálka)

Celý postup je naozaj veľmi jednoduchý. Najskôr do odtoku nasypte 1 šálku jedlej sódy, ktorú zalejete vriacou vodou. Nechajte ju pôsobiť niekoľko minút a následne pridajte aj zvyšnú sódu spolu s octom. Odtok zakryte zátkou, aby mohla zmes reagovať najmä vo vnútri, nielen na povrchu. Nechajte pôsobiť 5-10 minút. Po tejto dobe odtok prepláchnite vriacou vodou. Odtok by vám mal odteraz už fungovať úplne normálne a bez problémov.

Nezabudnite na prevenciu!

Prechádzať usadeninám a upchatiu odpadu v kuchyni či kúpeľni je vždy dobré. Síce sa vám môže zdať, že odtok odteká úplne dobre, určite by ste mali zmes, ktorú sme vám popísali vyššie robiť niekoľkokrát do roka. Prevenciou budete vždy o krok dopredu. Vhodné sú aj sitká, ktoré zachytávajú prebytočnú špinu a rôzne iné usadeniny. Sitko vždy jednoducho vyklopíte so špinou do koša a nikdy sa vám do odtoku nič také nedostane.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *