Rady, ako sa zbaviť zápachu z pračky alebo umývačky

Automatická práčka je jedným z najväčších výdobytkov doby, pretože zjednodušila zrýchlila a skvalitnila pranie žien. Samozrejme, je potrebné sa o danú práčku starať, aby nám vydržala čo najdlhšie a pranie bolo čo najefektívnejšie po dlhú dobu. Toto isté môžeme povedať aj o umývačke riadu, ktorá šetrí domácim žienkam čas, nemusia neustále stáť pri umývadle a tráviť množstvo času pod prúdom horúcej vody pri umývaní riadu. Vedci totiž zistili, že oveľa viac baktérií sa zničí pri umývaní riadu pomocou myčky, nakoľko ľudská pokožka nie je schopná vydržať vysokú teplotu, aká sa v myčke vytvára. Je potrebné si však uvedomiť, že pračka aj umývačka riadu majú určitú životnosť, a aby sa jej dožila, prípadne ju prekonala, je potrebné sa o ne aj starať.

Čistenie práčky

Bubon v práčke

Bubon v práčke

Viete ktorá časť práčky sa čistí najobtiažnejšie? Je to bubon. A to z toho dôvodu, že k bubnu práčky nie je možné sa zvonka úplne dostať. Práve z toho dôvodu sa v bubne častokrát usádza vodný kameň, ktorý je potrebné odstraňovať vhodnými špeciálnymi prípravkami na to určenými. Je nutné upozorniť na fakt, že anorganické zlúčeniny dokonca môžu poškodiť  vami pranú bielizeň, zafarbiť ju. A viete, čo predĺži životnosť práčky o niekoľko rokov? Je to práve zmäkčovadlo vody, ktoré šetrí a chráni vašu práčku. Je potrebné čistiť aj filter, a to od vlasov, nití, poprípade žmolkov a prepláchnuť ho čistou vodou. Zápach z práčky môže vzniknúť aj pri praní na nízkych teplotách, pri ktorých sa nerozpúšťa prášok, čo môže spôsobiť problémy. V takýchto prípadoch je nutné raz za čas, napr. uteráky, oprať na teplote 60-90 stupňov práve pre zmiznutie zápachu.

Efektívne čistenie práčky :

  1. zapnite nízkoteplotné pranie práčky, následne vyčistite práčku odmerkou sódy a zapnite ju na najdlhší a najteplejší program.
  2. po praní dajte do bubna pol litra čistého octu
  3. znova zapnite najdlhší a najteplejší program

Takýmto spôsobom sa nečistôt a zápachu v práčke zbavíte na nejaký čas. Takto čistite práčku vo frekvencii raz za 1 alebo 2 mesiace.

Ďalšie možnosti čistenia práčky :

  1. 1l octu, 1/4 kg kryštalickej sódy, 8 kvapiek jari – dať do pračky
  2. zapnúť na 90st. a 1400 ot. na čo najdlhší program
  3. pri žmýkaní dať do bubna handru a 1l vody naliať do práčky

Smrdí vám umývačka riadu?

  1. nalejte do nádobky ocot
  2. nechajte naprázdno umývať na čo najvyššej teplote
  3. nasypte sódu do šálky
  4. pustite program na oplachovanie

Takýmto spôsobom si vyčistíte umývačku riadu, ale aj ju zbavíte nečistôt a zápachu. Cca 1x do mesiaca využite možnosť kompletného vymytia spodnej časti pračky.

Nezabúdajte však, že dvierka spotrebičov nechávajte otvorené!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *