Ako zariadiť interiér v štýle vintage

vintage,interior,of,retro,orange,armchair,,vintage,wooden,light,blue

Termín „vintageznamená v doslovnom preklade „starý, klasický“. Tento prívlastok si vyslúžili veci, ktoré preukázali svoju životaschopnosť s plynutím času a čím sú staršie, tým získavajú pre svojich majiteľov na hodnote. Nemusí ísť nutne o hodnotu finančnú (ako napr. u archívnych vín a automobilových veteránov), ale predovšetkým o hodnotu v rovine osobných reminiscencií na doby dávno minulej. Z týchto dôvodov sa vintage štýl stáva veľmi často inšpiráciou vo všetkých oblastiach súvisiacich so životným štýlom vrátane módy a interiérového dizajnu.

Inšpiráciou pre vintage štýl v oblasti bývania je všeobecne obdobie zhruba 20. – 60. rokov minulého storočia.

Avšak vnímanie termínu „vintage“ sa môže líšiť v jednotlivých krajinách. U nás obvykle design obdobia od cca 50. rokov býva skôr označovaný ako „retro“ a jeho obľúbenosť nie je tak výrazná ako pri štýle našich babičiek a prababičiek. Naopak napríklad v škandinávskych krajinách je ako „vintage“ štýl vnímané všetko staré a pôvodné až do cca 70. rokov. Od retro štýlu sa vintage štýl líši predovšetkým tým, že sa sústredí na používanie pôvodných, originálnych prvkov, ktorým vdychuje nový život.

Interiéry zariadené vo vintage štýle – či už úplne alebo v kombinácii s modernými, súčasnými prvkami – majú svoje kúzlo v schopnosti vniesť do vášho bývania osobitosť a hrejivosť. Je vhodný pre každého, kto túži po útulnom a súčasne originálnom bývaní, ktoré – pri rešpektovaní niekoľkých základných pravidiel – nebude vôbec pôsobiť zastaralo. Čím je teda dobré sa pri zariaďovaní interiéru vo vintage štýle riadiť?

Základné pravidlá zariaďovania vo vintage štýle

  • Zvoľte si svoje obdobie, ktoré je vám najbližšie (napr. 20. roky) – a v ňom potom vyberajte do interiéru jednotlivé prvky. Miešať dokopy kúsky napr. z 20. a 60. je síce možné, ale vyžaduje to už istú dávku profesionality a skúsenosti, aby interiér nepôsobil príliš nesúrode. Ďalej je tiež dôležité si uvedomiť, že aj vintage štýl má rôzne variácie, ktoré nie je vhodné kombinovať. Takou variáciou je napr. industriálny štýl, kde budú prevládať prvky ako tmavé drevo, prírodná koža a liatina a na druhej strane klasický retro štýl so svojimi pastelovými farbami a subtílnym nábytkom na tenkých nôžkach.
stylish,interior,design,of,living,room,with,wooden,retro,commode,

Followtheflow / Shutterstock.com
  • V každej miestnosti si zvoľte tzv. „ústredný bod“, teda zónu, ktorá zaberá najväčší priestor a kam je najviac priťahovaná pozornosť. Tú potom vybavte niekoľkými základnými nábytkovými a dekoračnými kusmi vo vintage štýle. Napr. vo obývacej izbe to môže byť odpočinková zóna (sedačka, kreslá, konferenčný stolík), v spálni posteľ (čelo postele, obliečky) a nočné stolíky, v kúpeľni umývadlo a zrkadlo, v kuchyni jedálenský stôl, kuchynský ostrovček alebo kuchynská linka.
  • Je len na vás, v akom rozsahu vintage kusy použijete, pokiaľ ale cielene nechcete vytvoriť repliku interiéru vašej babičky, je lepšie sa držať osvedčenej zásady „menej je viac“. V kombinácii s moderným nábytkom jednoduchých tvarov bude interiér pôsobiť odľahčene a napriek tomu štýlovo. Ďalším dôležitým elementom, ktorý vnesie do interiéru atmosféru starých časov, sú vhodne zvolené svietidlá.
a,gramophone,on,wooden,cabinet,and,black,chair,in,dark
Photographee.eu / Shutterstock.com
  • Pôvodné materiály na nábytku a dekoráciách sú ďalším kľúčovým prvkom zariaďovania vo vintage štýle. Je logické, že plasty sú tabu, namiesto toho hľadajte drevo, kožu, meď, porcelán, tepaný alebo galvanizovaný kov, sklo a smalt.
  • Pri výbere hlavných nábytkových kusov sa sústreďte na kvalitu materiálu a spracovania a nebojte sa do nich investovať. Na rozdiel od súčasných masovo vyrábaných lacných produktov vám časom preverené kúsky budú ešte dlho verne slúžiť. Napriek tomu, že vintage štýl pracuje hlavne s pôvodnými prvkami, v niektorých prípadoch je vhodnejšie aj ekonomickejšie zakúpiť predmet nový, dobovým štýlom iba inšpirovaný (napr. posteľ, kožená pohovka, kuchynský drez, obliečky a pod.)
  • 5. Sústreďte sa na detaily v podobe doplnkov a dekorácií, pracujte s nimi ale uvážlivo tak, aby ste si namiesto útulného interiéru nevytvorili doma “obchod so starožitnosťami.” Na rozdiel od hlavných nábytkových kusov nemusíte pri doplnkových zariaďovacích predmetoch a dekoráciách toľko míňať – prehľadajte staré pôdy, bazáre a blšie trhy, kde často nájdete poklady za pár Eur.
interior,design,of,unique,living,room,with,stylish,commode,,armchair,
Followtheflow / Shutterstock.com

Vintage farby

Základná farebnosť interiéru vo vintage štýle by sa mala niesť v duchu svetlejších neutrálnych tónov béžovej či pieskovej ako základ. Steny môžete okrem výmaľby opatriť aj vintate tapetami s drobnými, akoby vyblednutými vzorkami napríklad s kvetinovými motívmi.

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Pokiaľ tento farebný základ doplníte výraznejšími sýtejšími tónmi na doplnkoch či textíliách, základný vintage koncept zostane nenarušený a interiér získa modernejší nádych. Objavujú sa pastelové farby napríklad na spotrebičoch, odtiene tmavohnedej na nábytku a tiež farby ako červená, žltá či tehlová.

gallery,of,trendy,posters,in,elegant,grey,living,room,interior
Photographee.eu / Shutterstock.com

Nábytok vo vintage štýle

Nábytok tohto štýlu je elegantný, pohodlný aj pevný. Obvyklým materiálom je drevo alebo kov. Typické sú unikátne nábytkové kusy, ktoré mali svoje pevné miesto v interiéroch našich predkov, ako napríklad kredenc, príborník alebo police na taniere v kuchyni, truhlice, komody a sklenené vitríny v obývačke, skrinka so zrkadlom (toaletka) v spálni alebo lavice a stojanový kovový vešiak v predsieni. Pokiaľ drevo na nábytku nie je ponechané vo svojej pôvodnej prírodnej podobe, veľmi často sa pretiera na bielo či do svetlých pastelových tónov. Obľúbenou úpravou je patinovanie, ktoré dodá nábytku žiadaný ľahko opotrebovaný vzhľad (štýl, ktorý najviac pracuje s patinou, sa niekedy označuje ako „shabby chic“ a ide v podstate o variantu štýlu vintage). Sedací nábytok je pohodlný a obvykle mäkko čalúnený, na kuchynských stoličkách sa často objavujú textilné sedáky. Okrem nábytku, ktorý zoženiete v mnohých špecializovaných interiérových štúdiách alebo ktorý si sami do žiadaného vzhľadu upravíte, môžete interiér doplniť aj štýlovými spotrebičmi – na trhu sú k dostaniu retro chladničky, sporáky, drezy i kúpeľňová sanita.

modern,vintage,interior,of,living,room,,armchair,with,pink,cushion
Mavas_Bd / Shutterstock.com

Dekorovanie vo vintage štýle

Vintage štýl je veľmi zameraný na detaily a preto im pri dotváraní interiéru dekoráciami venujte zvýšenú pozornosť. Nie je kompletný vintage interiér vaším cieľom, ale napriek tomu by ste radi svojmu existujúcemu priestoru dodali punc starých čias? Práve vhodnými doplnkami a dekoráciami môžete žiaducu atmosféru dosiahnuť. Zaobstarajte zásuvky jednoduchej drevenej komody alebo dvierka kuchynských skriniek porcelánovými alebo kovovými úchytkami s patinou alebo si z nich vyrobte jednoduchý nástenný vešiačik. K zarámovanie fotografií či obrázkov použite drevené alebo kovové rámčeky. Pôvodné dobové rámy pristanú aj zrkadlám alebo do nich zarámujte kúsok tapety či baliaceho papiera s jemnou kvetinovou vzorkou. Pozornosť upútajú aj svietniky z kovu a skla s efektom patinovaného striebra, plechové reklamné cedule alebo napr. dekoračné vtáčie klietky, štýlovou dekoráciou budú aj knihy v pôvodnej väzbe.

 V kuchyni sa potom bude skvele vynímať porcelán po babičke a ďalšie kuchynské potreby ako mosadzné či keramické formy na pečenie, mažiare alebo smaltové chlebníky. Výpočet je takmer nekonečný, záleží na vašej fantázii a možnostiach. Skúste sa len vyvarovať ”preplácanosti”, aby ste nepotlačili kúzlo obyčajných vecí, na ktorých je vintage štýl postavený.

dog,next,to,dining,table,and,chairs,under,lamps,in
Photographee.eu / Shutterstock.com

Textilné doplnky v štýle vintage

Dekoračné vankúšiky, prikrývky a deky, závesy a ľahké splývavé záclony, tkané kusové koberce – to všetko ešte viac podporí útulnú atmosféru interiéru vo vintage štýle. Prírodné materiály hrajú prím, okrem bavlny v tomto štýle častejšie nájdeme aj hodváb alebo zamat v jemných pudrových tónoch. Zvlášť v rustikálnejšie ladenom priestore sa obvykle objavujú aj látky vzorované – najčastejšie sa stretávame s drobnými kvetinovými motívmi, ale aj bodkami, jemným prúžkom či kockou. Na vzoroch látok a často aj stále obľúbenejších tapiet sa často presadzujú aj výraznejšie farebné tóny, ktoré interiér príjemne oživia. Kúzlo starých časov do neho zase vnesie čipka.

Osvetlenie

Pretože vintage štýl kladie veľký dôraz na detaily, bolo by veľkou chybou prehliadnuť otázku osvetlenia. Práve lampy a lampičky zohrávajú kľúčovú úlohu pri dotvorení žiaducej dobovej atmosféry. Nad kuchynský stôl si zaveste lampu s keramickým alebo kovovým tienidlom. Kovové môžu byť aj pracovné lampičky, v spálni a obývačke použite skôr stojacie a stolné lampy s tienidlami textilnými (môžu byť treba lemované už spomínanou čipkou). Krištáľový luster urobí zase veľkú parádu v obývacej izbe alebo romantickej spálni. Ak ste zruční, môžete si staršie kúsky sami dotvoriť – prelakovať na vytúžený farebný odtieň alebo ušiť tienidlo z látky, ktorá bude ladiť s poťahom kresla.

vintage,tv,standing,on,a,wooden,cabinet,next,to,a
Photographee.eu / Shutterstock.com

Nemusíte hneď pretvárať celý byt tzv. od podlahy. Vintage štýl si totiž dobre rozumie aj s moderným interiérom, ktorý dokáže skvele zútulniť a vniesť doň osobitosť. Ak sa budete pri zariaďovaní vo vintage štýle držať jeho základných pravidiel a riadiť sa svojim citom, bude sa vám vo vašom „staronovom“ interiéri krásne žiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *