3 populárne zimné aktivity + zaujímavosti z histórie

two,young,people,sliding,on,a,sled

Napadol prvý sneh, deťom žiaria oči a vám sa otvára brána do sveta dlho očakávaných zimných aktivít. Čo všetko by ste mohli s deťmi robiť a viete vôbec, ako sa ľudstvo k jednotlivým hrám prepracovalo?

Korčuľovanie

Prvé nálezy korčúľ z kostí spadajú do doby okolo roku 3 000 pred naším letopočtom v južnom Fínsku. Vtedajší nomádi brúsili kosti z veľkých zvierat do širokej skĺznice, ktorú koženými remienkami pripevňovali k topánkam. Tento tvar pripomínajúci moderné korčule len zdanlivo umožňoval priamo korčuľovať.

Fínski predkovia sa preto odrážali palicou. Najstaršie kovové korčule pochádzajú už z prelomu letopočtov a našli sa pri Balatone. Svojho rozšírenia a obľuby sa dočkali v priebehu 14. storočia a na začiatku 15. storočia. Skĺznicu nahradil dvojitý nôž, ľudia zahodili palice a začali poriadne korčuľovať.

Stavanie snehuliaka

Stavanie snehuliaka patrí taktiež medzi prastaré snehové radovánky. Nie je presne známe, kedy sa so stavaním figurín zo snehu začalo. Tak či onak, prvá zachovaná písomná zmienka o tejto činnosti pochádza zo 16. storočia, a to priamo od Shakespeara. Popularita stavania snehuliakov začala naberať na obrátkach počas 18. storočia, dokonca sa objavuje aj prvé pomenovanie (Schneemann) – a to v knihe pre deti vydanej v roku 1770 v Lipsku.

Vedeli ste, že najvyšší snehuliak na Slovensku bol postavený v roku 2013 v Spišských Hanušovciach? Na Zamagurí vtedy vyrástol snehuliak vysoký 1 140 centimetrov. Obvod jeho spodnej časti predstavoval asi 20 metrov a postaviť ho miestnym trvalo dlhých 11 dní.

Sánkovanie a bobovanie

Obľuba spúšťania sa po snehu siaha ďaleko do minulosti. Tento šport si však našiel svoje miesto aj medzi profesionálnymi športovými aktivitami. V roku 1883 sa vo švajčiarskom Davose konali prvé organizované sánkarské preteky.

Ku nám sa takáto súťaž dostala v roku 1895, keď sa konala v Jizerských horách a zúčastnilo sa jej 33 sánkarov. Rekreačne sa po kopcoch spúšťalo na všetkom možnom, na vreciach, igelitoch a podobne. Následne sa z týchto snežných pomôcok vyvinuli boby, sánkovacie taniere a ďalšie prostriedky na snežnú zábavu.

TIP: Vedeli ste, že namiesto klasických bobov a sánok môžete brázdiť kopce aj na snežných kolobežkách, skiboboch a klzákoch rôznych druhov?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *