Využívanie dlažby na povrchy v bytoch a v domoch je mimoriadne obľúbené. Na dlažbovú sa môže podľa potreby umiestniť koberec. V kuchyni je dlažba neoceniteľným pomocníkom. Veľmi ľahko sa udržuje čistá, je pomerne odolná voči oderu a pri správnej montáži má dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Dlažba sa s obľubou používa aj na balkónoch, ale i na terasách.
Mnohí si kladú otázku, či je pri kladení dlažby vhodnejšie použiť tmavú farbu škárovacieho materiálu alebo bledú farbu škárovacej pasty. Samozrejme, pri výbere farby je potrebné zohľadniť farbu daných dlaždíc. Ak máte tmavšie odtiene nič nepokazíte ani tmavšou vrstvou škárovacej pasty. Vďaka nej bude znečistenie vidieť za dlhšiu dobu. Biela škárovacia pasta sa používa pomerne často, ale jej nevýhoda spočíva v pomerne rýchlom znečistení. Prinášame vám rady, ako vyčistiť zanesené priestory medzi dlaždicami.
Pri čistení škár medzi dlaždicami vo vonkajšom priestore je čistenie pomerne nenáročné. Môžete si dovoliť pracovať s vodou a nemusíte sa obávať znehodnotenia nábytku vodou. Na čistenie dlažby, ktorá sa nachádza vonku môžete bez obáv použiť vysokotlakový čistič.
Parný čistič
Pracuje za pomoci horúcej vody a tlaku. Je to ekologické čistenie, ktoré vám pomôže zbaviť sa aj odolnejšej špiny usadenej medzi jednotlivými dlaždicami. Jediné, na čo si treba dať pozor je riziko popálenia. Taktiež je vhodné vyvarovať sa čisteniu pomocou parného čističa v tesnej blízkosti drevených zárubní, prahov a dreveného nábytku.
Čistenie prírodnými prostriedkami
Zanesené špáry medzi dlaždicami môžete ľahko vyčistiť aj za pomoci aplikácie čistiacej pasty, ktorú si jednoducho vytvoríte sami doma. Budete potrebovať teplú vodu, ocot, kyselinu citrónovú a jedlú sódu bikarbónu. Tieto zložky je potrebné zmiešať dokopy a vytvoriť redšiu pastu. Túto pastu aplikujeme na znečistené špáry pomocou starej zubnej kefky alebo väčšej kefy, ktorá má hustejšie osadené vlákna. Po vyčistení je vhodné vyčistené plochy prestrieť 1-2 krát čistou vodou a textíliou.