Ako vyčistiť a odstrániť škvrny od živice

Ak sa radi navštevujete rôzne jazerá alebo pobrežie mora, často sa stane, že sa usadíte pod tieňom stromu. Nemusí sa najčastejšie jednoť iba o ihličnany, ale tie v prímorskej oblasti prevládajú. Stačí malé nedopatrenie a vaša deka alebo plavky sú znečistené od živice.

Samozrejme, k znečisteniu oblečenia živicou môže dôjsť aj pri zbere ovocia alebo pri práci s drevom, prípadne pri potulkách lesom.

 

Živica

 

Existuje viacero spôsobov, ako si môžete živicu odstrániť z textilných povrchov.

 

Bravčová masť/loj/maslo
Ak máte znečistené oblečenie od živice, je vhodné dané miesto zo spodnej časti potrieť hovädzím lojom alebo bravčovou masťou. Masť živicu rozpustí a zostane na len mastný fľak. Na mastný fľak je vhodné kvapnúť trochu saponátu pár minút pred praním. Po pár minútach pôsobenie môžeme pokojne takto ošetrené oblečenie vložiť do práčky a oprať tak ako zvyčajne.

 

Zmrazenie
Druhá možnosť v prípade, že je vrstva živice príliš veľká, je poškodené oblečenie dať na chvíľu do mrazničky. Po tom, čo živica vplyvom nízkej teploty stuhne, môžeme ju pomocou nechtu odstrániť, zostávajúcu tenkú vrstvu ošetríme pomocou masti podľa návodu vyššie.

 

Lieh a kolínska voda
Stredne veľké a veľké fľaky od živice na odeve môžeme odstrániť aj tak, že aplikujeme na poškodené miesto lieh. Pri tomto úkone je potrebné chrániť si zrak aj pokožku.

 

Benzínový čistič škvŕn
Na vyčistenie ťažko odstrániteľných fľakov od živice môžeme použiť aj benzínový čistič škvŕn. Tento roztok nanesieme na vatu alebo malú jemnú kefku a znečistené miesto opatrne poklepeme, aby sa prípravok vpil do textilných vlákien. Po tom, čo necháme tento prípravok krátko pôsobiť, miesto prežehlíme cez pijavý papier žehličkou. Potom odev operieme ako obvykle.

 

Žlčové mydlo
Na odstránenie fľakov na bytovom textile a na odevoch je veľmi dobré vyskúšať aj žlčové mydlo. Toto mydlo je dostupné za nízku cenu takmer v každej drogérii. Žlčové mydlo aplikujte na poškodené miesto a nechajte pôsobiť podľa návodu. Zvyčajne čím viac je znečistené miesto, tým dlhšie sa odporúča prípravok nechať pôsobiť. Potom dajte toto oblečenie oprať a aj do práčky pridaj jeden uzáver žlčového mydla. Ale pozor, nepoužívajte už žiadne iné pracie prostriedky. Žlčové mydlo je dostupné ako tuhá mydlová kocka alebo ako tekutý prípravok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *