Ako vybrať bojler na teplú vodu. Elektrický alebo plynový?

Teplá voda je dôležitá v každej domácnosti. Nielen v tej kde sa zdržujeme dlhodobo, ale aj na chalupe, chate alebo v práci. Nie každý objekt má možnosť pripojiť sa na verejný vodovod. Preto si mnohí ľudia zabezpečujú rôzne druhy ohrievačov na vodu. Pri správnom používaní a starostlivosť nám bojler bude slúžiť mnoho rokov.
Odborníci odporúčajú elektrický bojler nastaviť tak, aby maximálny ohrev dosahoval výhrev 50 stupňov celzia. Ak dodržíme toto odporučenie, dokážeme ušetriť desiatky eur ročne. Je dokázané, že zbytočne vysoká teplota ohrevu vody bojler zanáša vodným kameňom.

 

Výber ohrievača na teplú vodu
Výber bojlera by mal byť podmienený najmä veľkosťou domácnosti. Pochopiteľne, čím viac členov v domácnosti, tým väčší objem ohrievača na vodu je potrebný. Ohrievače môžu byť inštalované vodorovne alebo zvislé. Taktiež je možné siahnuť po modeloch, ktoré sú stacionárne. Objemy ohrievačov sa pohybujú od 30 l až po 250 l. Ceny ohrievačov už od 200 EUR. Cena sa priamo úmerne odvíja od životnosti, výrobcu a objemu ohrievača vody.

 

Objem ohrievača a druhy ohrievača
Na jednu dospelú osobu by malo pripadať zhruba 50 litrov vody. Na elektrické ohrievanie vody môžeme využiť dve technológie. Siahnuť môžeme po akumulačnom alebo prietokovom ohrievači. Akumulačný ohrievač, teda bojler ohrieva vodu v čase nízkej tarify elektrickej energie. Na ohrievanie sa využíva najmä v noci.
Prietokový ohrievač zohrieva vodu v čase jej využívania. Nevyužíva len nízku tarifu, ale aj vysoké tarify počas dňa. Ako sme už spomínali, je potrebné dobre si premyslieť veľkosť ohrievača. Ak si zakúpime príliš malý, voda sa musí zohrievať viackrát. V prípade kúpy príliš veľkého ohrievača zase platíme za zbytočné ohrievanie vody, ktorú ani nevyužijeme, ale elektrická energia sa spotrebuje.

 

Umiestnenie ohrievača
Ohrievač by nemal byť umiestnení v miestnosti, kde je výrazne nižšia teplota, dochádza totiž k zvýšenej spotrebe elektrickej energie využitej na ohrev vody. Taktiež by sme mali bojler umiestniť tak, aby bol čo najbližšie k miestu, kde sa využíva teplá voda. Zabránime tak, aby počas prietoku potrubím vznikali príliš veľké tepelné straty. Samozrejmosťou by mala byť tepelná izolácia potrubia, ktoré vedie z ohrievača. Ak sa chystáte na dlhší čas opustiť vašu domácnosť, odborníci odporúčajú ohrievač vody vypnúť. Ak chceme ušetriť teplú vodu, je potrebné pravidelne opravovať kvapkajúce kohútiky. Ak na umývanie riadu preferujete pred umývačkou, je vhodné do umývadla umiestniť vaničku, v ktorej sa môže v teplej vode príliš špinavý riad odmočiť. Takto ušetríte množstvo teplej vody.

potrubie k bojleru

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *