Kuchyňa v tvare písmena L a kritické zásady plánovania

Tvarovanie kuchynskej linky a spotrebičov tak, aby spĺňali požiadavky praktickosti a prehľadnosti je pomerne jednoduché. Sami si môžete podľa veľkosti vašej kuchyne vybrať, či chcete kuchyňu tiahnúcu sa po obvode stien alebo chcete aj kuchynský ostrovček alebo barový pult. Kuchyňa v tvare písme L umožňuje kompaktné zoradenie spotrebičov a na pohľad jednotný vzhľad kuchynskej linky a zabudovaných spotrebičov. Ak máte veľkú kuchyňu môžete okrem kuchynskej linky usporiadanej do tvaru písmena L umiestniť aj kuchynský ostrov.

 

Kuchynský ostrov
Kuchynský ostrov slúži na optické rozdelenie priestoru. Vznikne tak oddelený priestor vytvorené pre účel jedálne a druhá časť vznikne vyhradená na pracovnú prípravu jedla. Kuchynský ostrov môže slúžiť na uloženie tanierov, príborov, rôznych pochutín a jej vrchná časť môže slúžiť na stolovanie. Avšak netradičné riešenie môžete vytvoriť, ak kuchynský ostrov využijete ako varnú alebo pracovnú plochu. Budete tak uprostred diania a zároveň budete mať okolo seba dostatok priestoru.

 

Veľkosť miestnosti
Kuchyňa v tvare písmene L je vhodná či už do veľkých alebo stredne veľkých miestností. Veľa ľudí obľubuje tento typ umiestnenia kuchynskej linky kvôli tomu, že umožňuje nenásilné spojenie kuchyne a obývacej izby. Počas varenia môžete pokojne sledovať aj dianie v obývacej izbe. Vďaka písmenu L, môžete využiť aj roh miestnosti, ktorý by ste v inom prípade nevyužili. Do voľnej časti miestnosti v prípade kuchyne v tvare L môžete umiestniť jedálenský stôl, ktorý efektívne doplní kuchynský priestor.

 

Praktické tipy
Môžete využiť všetky voľné plochy, ktoré kuchyňa v tvare písmena L ponúka. Či už spodné skrinky, dostatočne veľkú pracovnú plochu, ale i nástenné skrinky. Najvhodnejšie je ak si v blízkosti pracovnej plochy umiestnite kuchynský drez. Ktorý by mal byť oproti iným skrinkám v mierne vyvýšenej polohe. Rúru na pečenie, drvič odpadu, umývačku riadu môžete pokojne zabudovať do kuchynskej zostavy. V tom prípade nezabudnite na vetracie mriežky, avšak ak pracujete s profesionálnym kuchynským štúdiom nemali by ste mať žiaden problém. Kuchynské mriežky prakticky slúžia aj v prípade, že kusy nábytku zakryjú radiátor. Ak uprednostňujete keramickú varnú dosku pred klasickým plynovým varičom, môžete ju umiestniť aj na kuchynský ostrov. Vďaka čomu sa vám vytvorí netradičný priestor na prípravu jedál.

Vizuálne tipy pri výbere typu kuchyne:

kuchynsky-ostrovcek linearna-kuchyna paralelna-kuchyna rohova-kuchyna u-kuchyna

 

Umiestnenie spotrebičov
Ak máte samostatnú špajzu, je pravdepodobné, že chladničku a mrazničku máte umiestnené tam. Ak nedisponujete špajzou je potrebné, aby ste chladničku umiestnili čo najďalej od varnej plochy. Dobrým zvykom pri kuchyni v tvare L je umiestňovať chladničku na koniec kratšej časti. Ak chladničku nechcete alebo nemusíte umiestniť do priestorov kuchyne, je veľmi praktické osadiť na kratší koniec kuchyne v tvare písmena L vstavanú rúru na pečenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *