Domáce zvieratá a kliešte

Iste nikoho nepoteší, ak pri úprave starostlivosti o srsť domáceho zvieratka natrafí na kliešťa. V jari do jesene tieto parazity napadajú nielen ľudí, ale aj zvieratá. Keďže zvieratá sa častejšie pohybujú po zarastených plochách, je napadnutie kliešťom pravdepodobnejšie ako u človeka. Vašich psov, mačky, fretky alebo iné domáce zvieratá môžete chrániť pred kliešťami rôznymi spôsobmi.

Napadnutie kliešťom závažne ohrozuje nielen ľudské, ale aj zvieracie zdravie. Na ľudí môžu kliešte prenášať závažné ochorenia, ktoré bez liečby môžu dopadnúť fatálne. Infikované zvieratá sú taktiež ohrozené. Veľmi dôležitá je najmä prevencia.

Mačka v záhrade

Výskyt kliešťov
Iba počas zimných mesiacov nehrozí napadnutie kliešťami. Avšak má to jeden háčik, počas zimy musí mrznúť. Kliešte sa môžu vyskytovať aj v januári alebo februári, ak nie je dostatočná zima. V minulosti prevládal mýtus, že kliešte padajú zo stromov. Avšak najväčšie riziko číha zo zeme, zo zarastených plôch.

 

Kliešte sa vyskytujú najmä v oblastiach s teplou klímou, na čistinách, v listnatých lesoch, na zanedbaných záhradách, dokonca i v parkoch. Ak sa vaše zvieratá pohybujú v záhrade, je dôležité udržovať trávnik v čo najnižšej výške. Vďaka pravidelnému koseniu a udržovaniu nízkej výšky trávnika sa výskyt kliešťov minimalizuje.

 

Odborníci upozorňujú, že každým rokom sa výskyt kliešťov rozširuje. Ich výskyt v minulosti v ihličnatých lesoch ľudia zaznamenávali len minimálne. Avšak vďaka plošnému otepľovaniu kliešte vstupujú aj do oblastí v vyššou nadmorskou výškou.

Pes v záhrade

Prevencia

Taktiež je vhodné siahnuť po niektorých z množstva chemických prostriedkov. Pred prechádzkou môžete na psa aplikovať špeciálny repelent. Môžete použiť obojok proti blchám a kliešťom, ktorý vylučuje účinnú látky po dobu niekoľkých mesiacov. Je vhodné pravidelne vymieňať výstelku búd a pelechov. Veľmi vhodné je aj pelechy ošetrovať repelentmi, aby sa nemnožili rôzne zárodky parazitov. Existuje možnosť aplikovať špeciálne kvapky do chrbtovej časti zvieraťa, tie taktiež dokážu zviera ochrániť na určitú dobu. Veterinárne kliniky ponúkajú aj možnosť aplikácie injekcie, vďaka ktorej sa dostanú do krvi zvieraťa účinné látky, ktoré psom poskytnú imunitu voči možnej nákaze. Veľa zvierat sa bojí zvuku klasického sprejového repelentu, vtedy môžete siahnuť po špeciálnych prípravkoch, ktoré mu jemne votriete do srsti a najmä na kožu. Kliešte vyhľadávajú teplé miesta s mäkkým väzivom, vďaka čomu sa ľahšie zahryznú do zvieracej kože.

 

Po prechádzke môžete skontrolovať vnútorné časti končatín, oblasť uší, hruď a najmä oblasť krku a uší. Ak nájdete prisatého kliešťa, mali by ste ho čo najskôr odstrániť. Použite ochranné rukavice a pinzetu na vyťahovanie kliešťov. Po vybratí môžete postihnuté miesto ošetriť dezinfekčným prostriedkom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *