Pestujeme buxus. Ako sadiť, presádzať a polievať

Buxus je obľúbená drevina, ktorá sa v našich končinách hojne využíva na vytváranie živého plotu alebo na tvarovanie samostatných okrasných kríčkov. Je to vždyzelený kríček, ktorý robí záhradkárom radosť po celý rok. Na prvý pohľad je charakteristický tmavozelenými malými lesklými pevnými lístkami. Existujú odrody, ktoré majú zeleno-biele lístky.

 

buxus

 

Stanoviská
Je to drevina, ktorá nemá náročné podmienky na pestovanie a rast. Výhodou krušpánu je fakt, že znesie rôzne druhy stanovísk. Radosť vám bude robiť na slnečných stanoviskách a rovnako aj v tienistých miestach záhrady. Avšak treba sa vyvarovať stanoviskám,kde by bol vystavaný dlhodobému silnému slnku. Mohlo by to spôsobiť, že by jeho lístky usychali alebo hnedli. Vysychanie lístkov spôsobuje aj psí moč. Negatívny dopad na krušpán má aj príliš premokrená pôda.

 

Tvarovanie
Krušpán je mimoriadne vhodný na strihanie a rôzne druhy tvarovania. Krušpán môžeme využívať aj na olemovanie kvetinových záhonov. I keď je krušpán vždyzelená rastlina, je potrebné v zime pripraviť ochranné opatrenia. Príliš tuhé mrazy by mohli kríček poškodiť. Odborníci odporúčajú prihrnúť ku kmeňu slamu, senu alebo rôzne vetvičky.

 

Pestovanie v prenosných nádobách
V poslednej dobe sa dostáva do obľuby pestovanie krušpánu v prenosných nádobách. Ak chcete buxus využiť na založenie živého plotu, rastlinky by ste mali vysádzať vo vzdialenosti zhruba 25 až 35 centimetrov. Pri pravidelnom strihaní sa doporučuje občasné prihnojovanie. Rastlinka sa rozmnožuje pomocou odrezkov, ktoré dáme zakoreniť. Pri strihaní je nutné vyvarovať sa zastrihovaniu do starších drevnatých častí rastliny,mohlo by ju to poškodiť.

Samotné strihanie a upravovanie kríčka by sme mali vykonávať na jar. Pri bujnom raste môžeme vykonávať rez aj v letných mesiacoch.

TIP

Chystáte sa presádzať buxus? Tu nájdete potrebné náradie v zľave

Akciové náradie

Krušpán malolistý
Krušpán malolistý má výšku zhruba 60 centimetrov. Oproti iným druhom buxusu, tento typ rastie pomalšie. Je vhodný na olemovanie záhonov alebo obrubníkov. Môžeme ho využiť aj ako súčasť záhonov trvaliek.

 

Krušpán vždyzelený
Krušpán vždyzelený oproti krušpánu malolistému dorastá až do výšky šesť metrov. Rastie pomerne rýchlo a je veľmi obľúbený pri tvorbe výsadbe živého plotu. Je vhodný aj na tienistejšie miesta v záhrade, jedinou nevýhodu je, že bez dostatku slnečného svetla rastie pomalšie a riedkejšie.

Comments (2)

  1. Filip

    a to polievanie z nadpisu je akoze kde???

  2. jaja

    no veď ani to pestovanie v prenosných nádobách okrem podnapisu nikde nie je….

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *